נימוס בעידן המודרני - 10 הדברות לליל הסדר אתר נשים s
חברה הרשמה לאתר
היום באתר 06/06/2020
אימייל
סיסמא
פורטל נשים - iWomen
יצירת קשר    |   
דף הבית > נימוס בעידן המודרני > 10 הדברות לליל הסדר
  כתבות אחרונות
יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ופעולות איבה יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ופעולות איבה

פפראצי והסלבס – אויבים או קולגות? פפראצי והסלבס – אויבים או קולגות?

הקושיות שלא שואלים סביב שולחן החג הקושיות שלא שואלים סביב שולחן החג

האם מנומס להשתמש בכלים חד פעמיים בחג?! התשובה ועוד 7 טיפים האם מנומס להשתמש בכלים חד פעמיים בחג?! התשובה ועוד 7 טיפים

האם מנומס לבקש מהאורחים להכין/להביא חלק מהתפריט?! האם מנומס לבקש מהאורחים להכין/להביא חלק מהתפריט?!

נימוסים וחיות מחמד נימוסים וחיות מחמד

הנך מוזמנת למסיבת תה  High tea / Afternoon tea הנך מוזמנת למסיבת תה High tea / Afternoon tea

המדריך לאירוח בסוכה המדריך לאירוח בסוכה

שולחן ערוך ומנומס שולחן ערוך ומנומס

ראש השנה - חג המתנות ראש השנה - חג המתנות

חוזרים לבית הספר – כל מה שצריך לדעת על כללי ההתנהגות מצד התלמידים, ההורים והמורים חוזרים לבית הספר – כל מה שצריך לדעת על כללי ההתנהגות מצד התלמידים, ההורים והמורים

הקניית הקניית "7 שנים מהבית" לילדים ולמתבגרים

BBQ בסטייל BBQ בסטייל

תחי המלכה: פרוטוקול החתונה המלכותית תחי המלכה: פרוטוקול החתונה המלכותית

אומנות האירוח אומנות האירוח

"משנכנס אדר מרבים בשמחה" - הנוהגים

פרוטוקול הפורומים באינטרנט פרוטוקול הפורומים באינטרנט

נימוסי חורף נימוסי חורף

על החיים ועל המוות

דע את דרכך במולדת הקנגורו

סיביליטי כאשר נוסעים לחופשה סיביליטי כאשר נוסעים לחופשה

איטליה - תרבויות עולם איטליה - תרבויות עולם

נוהגי שולחן בעידן המודרני נוהגי שולחן בעידן המודרני

תקנון המתנות המנומס תקנון המתנות המנומס

"נימוסי רשת" Netiquette

האישה - פעם והיום האישה - פעם והיום

הטרדה מינית: התנהגות בלתי הולמת או חיזור חסר טקט ? הטרדה מינית: התנהגות בלתי הולמת או חיזור חסר טקט ?

דבר אלי בפרחים דבר אלי בפרחים

"סמול טוק"

סיביליטי במועדון סיביליטי במועדון

טקסי נישואין בתרבויות העולם טקסי נישואין בתרבויות העולם

מעלית מנומסת - כללים לנסיעה נעימה במעלית מעלית מנומסת - כללים לנסיעה נעימה במעלית

טיפים מנומסים לחתן ולכלה בעידן המודרני 
טיפים מנומסים לחתן ולכלה בעידן המודרני

תנו צ'אנס לנימוס תנו צ'אנס לנימוס

  לכתבות נוספות ליחצו כאן


שתפו בפייסבוק

10 הדברות לליל הסדר

מאת: תמי לנצוט לייבוביץ'
10 הדברות לליל הסדר

בליל הסדר אנחנו מתכנסים סביב שולחן ערוך עם כל המשפחה, חברים ולעיתים גם מכרים או תיירים שמבקרים בארץ. כדי שהכל יתנהל כשורה וברוח נעימה, להלן עשרת הדיברות לליל הסדר וגם כמה טיפים למתארחים!חג הפסח נחשב לחג המשפחה והדבר בא לידי ביטוי בין היתר בכך שליל הסדר נחוג בחברת אנשים רבים, בני משפחה וחברים. באירוע כזה, לא רק המארחת צריכה להתכונן ולדאוג שהכל יתנהל כשורה. גם לאורחים ישנו תפקיד חשוב בהצלחת הערב.

יהיה בסדר בסדר

1. אצל ההורים שלי או אצל ההורים שלך? אחת הבעיות הגדולות של זוגות נשואים, בעיקר צעירים, היא "איפה עושים את ליל הסדר". כל אחד רוצה ומרגיש צורך להיות עם משפחתו, כל משפחה לוחצת לכוון שלה ו...מריבות! הפתרון האידיאלי, אם ניתן, הוא ששתי המשפחות תערוכנה את הסדר ביחד. כך כולם מרוצים. אם הדבר לא ניתן ליישום מסיבה זו או אחרת, הנכון ביותר הוא לעשות "תורנות שנתית" - שנה אצל משפחה אחת ושנה אצל האחרת. ואתם ההורים - הבינו את הלחץ ואת אי הנעימות של ילדיכם והתחשבו בהם. אל תלחצו, אל "תעשו פרצופים" ובוודאי שאל תציבו אולטימאטום.

2. רשימת מוזמנים יש להכין מבעוד מעוד רשימת מוזמנים, שכן, ליל הסדר הוא ערב שאנשים נערכים אליו זמן רב מראש. לא כדאי להשאיר את ההזמנות לרגע האחרון כי ייתכן ואנשים כבר ערכו תכניות אחרות. מאחר ופסח הוא חג משפחתי, זה בהחלט לא הזמן "לחיסול חשבונות" עם בני משפחה, ובהחלט כדאי להזמין את כל הנמנים על המעגל המשפחתי שהחלטתם להזמין. כמו כן, ניתן לצרף גם חברים ובהחלט יפה לזכור להזמין אנשים ערירים, כאלה שאין להם משפחה ועולים חדשים, אחרי הכל, אחד מסממני החג הוא "כל דכפין".

3. עריכת שולחן מאחר וליל הסדר נחוג בדרך כלל בהשתתפות אנשים רבים, חשוב להסדיר מראש את מקומות הישיבה ולסמנם בתגי שמות מתאימים. כך מונעים מראש מצב של "לרוץ לתפוס מקום", מי רוצה לשבת ליד מי, מי לא רוצה לשבת ליד מי וכדומה. מקובל להושיב הורים ליד ילדיהם הקטנים, ואילו את הילדים הגדולים להושיב ביחד. כך יהיה נעים יותר לא רק לילדים אלא לכל המסובים.

4. היכרות בין הסועדים במידה ולא כל האורחים מכירים זה את זה, חשוב לערוך היכרות בין כולם, כך שירגישו בנח במהלך הערב. המארחים הם האחראיים להציג כל אורח בשמו, עיסוקו ואולי גם פרטים נוספים כמו מקום מגורים או הקשר למשפחה. כך יופשר הקרח ולאורחים יהיה קל ונעים יותר להתערבב בינם לבין עצמם ולתקשר. זה גם המפתח לערב נעים.

5. נוהג המתנות פסח הוא חג המתנות וכשמוזמנים לליל הסדר, למשפחה או לחברים, בהחלט לא באים בידיים ריקות. מאידך, אין צורך להיסחף ולקנות מתנות יקרות ערך ובוודאי שלא כדאי להיגרר לתחרות על המתנה הגדולה והיקרה ביותר. בפסח, נהוג להביא מתנות משפחתיות, כאלה שכל בני המשפחה ייהנו מהן, ובכלל זה, כלי בית שימושיים, חפצי נוי (בתנאי שמכירים את טעמם של המארחים), ספרים, אלבומים, דיסקים ועוד. מאחר וכל משפחה מקפידה על נושא הכשרות בפסח באופן שונה, כדאי להימנע מלהביא משקאות ומאכלים, שכן אם תביא מזון שאינו עומד בסטנדרט של אותה משפחה, עלול להיווצר מצב מביך לשני הצדדים. כמו כן, יפה להביא פרחים אולם רצוי לשלוח אותם כבר בבוקר. אפשר גם לדאוג לסידור הפרחים המרכזי אשר יונח על שולחן הסדר, אולם זאת יש לעשות רק בתאום מוקדם עם המארחת.

6. קריאת ההגדה לכל משפחה יש את הנוהג שלה לקריאת ההגדה. יש בתים שבהם עורך (או עורכי) הסדר הוא זה אשר מקריא את ההגדה כולה ויש בתים בהם כל האורחים משתתפים, וכל אחד קורא קטע מן ההגדה. כשאתם מתארחים, כבדו את הנוהג של המארחים. אם רק עורך הסדר מקריא - אל תידחפו ואל תתנדבו לעזור לו. אם כולם מקריאים לפי תור, אל תנסו להתחמק ושתפו פעולה. טיפ: בדרך כלל, חלוקת קריאת ההגדה בין כל האורחים יוצרת אווירה נעימה יותר והיא גם משאירה את האורחים ערניים.

7. ניהול הסעודה אחרי הכל, האוכל עדיין תופס חלק מאוד משמעותי מליל הסדר. מקובל להגיש מזון מסורתי ובכל אופן, חשוב לזכור שלרוב המארחת טורחת המון לקראת הערב. חשוב לזכור להביע בפניה את ההערכה על הטרחה וזה בהחלט אינו הזמן המתאים למתוח ביקורת או לתת עצות בסגנון: "כשאני מכינה את הקניידלעך...". כמו כן, ישנן משפחות בהן נהוג לחלק את הכנת המזון בין המשתתפים. כל אחד מביא איתו משהו, בתאום מוקדם עם המארחת. במידה ולא סוכם עם המארחת על חלוקת הכנת המזון, אין להביא אוכל בצורה וולונטרית ובלתי מתוכננת.

8. יין ישמח לבב אורח במהלך הערב, חובה לשתות ארבע כוסות. כמארחים, חשוב להכין גם מיץ ענבים לילדים וכן למבוגרים שאינם שותים יין. כאורחים, אתם בהחלט יכולים לומר שאינכם שותים יין ולהעדיף מיץ ענבים. זה לגיטימי!

9. איזה יין מגישים? אם מישהו הביא יין, חובה להגיש אותו במהלך הארוחה, גם אם הכנת יין אחר (אם קיבלת יין לבן, הכניסי אותו למקרר, כך שיהיה צונן להגשה בזמן הארוחה). אם קיבלת שוקולד או ממתק אחר, כבדי איתו את האורחים במהלך הערב.

10. טיפ למתארחים במוצאי החג יש להתקשר, לסמס או במייל: "תודה על ערב חג נחמד ונעים".

המדריך למתארח

* שנ"צ חובה! כשאתם מוזמנים לליל הסדר, השתדלו לנוח לפני הערב, כך שתגיעו רעננים ובמצב רוח טוב. אין כמו עייפות להעכרת האווירה. כמו כן, התלבשו לקראת האירוע באופן הולם. אחרי הכל זהו ערב חגיגי.

* הודיעו על היעדרות מראש לאחר שקיבלתם הזמנה לליל הסדר ונעניתם בחיוב, במידה וחל שינוי ואחד מכם לא יוכל להגיע (אחד הילדים למשל) אל תיקחו את זה כמובן מאליו, והודיעו על כך למארחת מבעוד מועד. כך היא תוכל להיערך בהתאם ואולי להזמין מישהו נוסף על חשבון המקום שהתפנה. כנ"ל אם ברצונכם להביא אתכם מישהו נוסף. לעולם אל תעשו זאת בהפתעה. המארחת חייבת לדעת מראש בדיוק כמה אנשים עתידים להגיע.

* שי למארח\ת כשאתם מגיעים, הביאו אתכם מתנה, כאשר בפסח מקובל להביא מתנות משפחתיות, ובהחלט אין צורך במתנה אישית לכל אחד מבני המשפחה. אם הבאתם אתכם אוכל לארוחה (לעולם, רק בתאום מראש עם המארחת!) וברצונכם להשאיר את הכלי כמתנה, ציינו זאת במפורש. כך תמנעו מצב בו בסיום הערב המארחת מחזירה לכם את המתנה שהבאתם. אם החלטתם להביא פרחים, רצוי לעשות זאת בבוקר של אותו יום, כך שהמארחת תוכל לארגן את הפרחים לקראת הערב. בכל אופן, לא משנה מה אתם מביאים, הקפידו על אריזה יפה. כמו כן, לעולם לא מגישים את המתנה בתוך שקית ניילון. הוציאו את המתנה הארוזה והגישו אותה כפי שהיא.

! בנימה אישית זו חשוב מאוד לא לשכוח להוסיף למתנה ברכה בכתב יד. אחרי הכל המתנה עצמה אינה מהווה את העיקר אלא ההתייחסות והברכות המתלוות אליה. כשזוג מגיע עם המתנה, כל אחד מבני הזוג יכול להיות זה אשר יגיש אותה. בפרוטוקול המתנות הרשמי האישה היא זו אשר מגישה את המתנה, אולם בהחלט ניתן להתגמש בזה.

גם אליהו הנביא היה מתרשם

קושיות למארחים : תפקידם של המארחים הוא רב משמעות בהצלחת הערב, ומצריך שימת לב לפרטים, קטנים כגדולים. עוד לפני שהאורחים מגיעים, דאגו להתלבש בבגדים נאים וחגיגיים שיהלמו את הערב המיוחד, אולם הקפידו שיהיו אלה בגדים נוחים. אחרי הכל, אתם "עובדים" במהלך הערב. כשהאורחים מגיעים, המארח/ת ניגשים לפתוח את הדלת ומקבלת את פניהם. כמארחים, תמיד הצטיידי בחיוך וקבלי את האורחים תוך ציון שמם (שלום חיים ואורה...) וכן צייני בפניהם כי את שמחה שיכלו להצטרף אליכם.

קבלת פני האורחים לפי הנוהג, המארחים הם אלה אשר מושיטה ידם לאורחים (האורחים אף פעם אינם מושיטים יד ראשונים). ישנן משפחות אשר נוהגות להתנשק, וזה בסדר, רק כדאי לזכור, נשיקות חברתיות מסוג זה לא אמורות להיות ממש נשיקות פיזיות. כל שעושים למעשה זה להצמיד לחיים ולנשק באוויר. כך נפתרת מלכתחילה בעיית השפתון התמידית, ואולי כך הילדים כבר לא יברחו מנשיקות של דודות.. בנוסף, כשהאורחים מגישים את המתנה, לעולם אל תשתמשי במשפט "אוי, לא הייתם צריכים". פשוט הודי על המתנה בטבעיות. חשוב להכין מבעוד מועד פינת מתנות, שם תוכלי להניח את המתנות, במקום שאינו גלוי לאורחים. כמו כן, את המתנות לא פותחים לעיני כולם, על מנת למנוע מצב של מבוכה.

א'-ב' לאווירה נעימה ונינוחה לאחר שקיבלתם את פני האורחים ולקחתם מידיהם את המתנה, הובילו אותם לסלון. במידה ולא כל האורחים מכירים זה את זה, מתפקידך לערוך בין כולם היכרות ובכלל זה הציגי שם, עיסוק, מקום מגורים או כל פרט אחר אשר יעזור ביצירת תקשורת ביניהם. לאורך כל הערב, אתם אחראיים לכך שהאווירה תהיה נעימה, ושאנשים ידברו זה עם זה. אם את רואים שמישהו מהאורחים יושב בצד ואינו מעורב בשיחה, גשו ו"ערבבו" אותו עם שאר האורחים בצורה טבעית, כך שירגיש בנוח.


חג שמח ונפלא !

*** הכותבת היא המייסדת והמנכ"לית של TLL - המרכז לתדמית, תקשורת, נימוס ונוהג בינלאומי בעסקים, בחברה ובפוליטיקה.

(* צילום: יח"צ)נוצר: 4/6/2012 11:24:00 AM

זכויות נשים גרסה להדפסה בעיקר נשים שלח לחבר
רק נשים