בריאות - גם המוח צריך ספורט אתר נשים s
חברה הרשמה לאתר
היום באתר 31/05/2020
אימייל
סיסמא
פורטל נשים - iWomen
יצירת קשר    |   
דף הבית > בריאות > גם המוח צריך ספורט
  כתבות אחרונות
אוהבים כפליים ב'אופטיקה עיניים' אוהבים כפליים ב'אופטיקה עיניים'

כורכומין ליקוויד ג'ל של חברת סופהרב כורכומין ליקוויד ג'ל של חברת סופהרב

איך לשפר מראה עור רפוי? להרבלייף יש עצות וטיפים איך לשפר מראה עור רפוי? להרבלייף יש עצות וטיפים

כיצד נתמודד עם 'מכת הנמלים' בבית כיצד נתמודד עם 'מכת הנמלים' בבית

שבועות אלטרנטיבי עם המותג אלפרו שבועות אלטרנטיבי עם המותג אלפרו

לישון טוב משמעו לתרום לבריאותנו. יום השינה העולמי ה-11 צויין גם בישראל לישון טוב משמעו לתרום לבריאותנו. יום השינה העולמי ה-11 צויין גם בישראל

סופר פוד תוצרת ישראל - אבקת צבר אדום סופר פוד תוצרת ישראל - אבקת צבר אדום

  לכתבות הקודמות ליחצו כאן


שתפו בפייסבוק

גם המוח צריך ספורט

מאת: : גלית פרי

בעולם בו תוחלת החיים עולה גם הצורך להמשיך ולתפקד פיזית ושכלית, עולה ללא קשר לגיל הביולוגי. מסתבר שפעילות גופנית מעקב את תהליך ההזדקנות המוח.אין ספק שהמודעות שקיימת היום בחברה לפעילות גופנית, בכל הגילאים, מאפשרת לשפר את איכות החיים גם בגיל מבוגר. פעילות גופנית חשובה בכל גיל, אולם ככל שמתקדמים בגיל הכרונולוגי חשיבותה רבה במיוחד בגלל שישנה ירידה הדרגתית בתפקודים היומיומיים: ירידה בחוזק השרירים ובמסת העצם, ירידה בתנועתיות ובגמישות המפרקים, ירידה ביכולות לבצע פעילות יומיומית, ירידה בתפקודים המשפיעים על יציבות ושיווי משקל, ירידה בסיבולת לב ריאה, שינויים הורמונליים וירידה בזריזות ומהירות התגובה. לאחר השורה הארוכה שמניתי בהם חלה ירידה בתפקוד, חשוב שתזכרו שכדאי להשקיע בטיפוח אורח חיים בריא ולזכות בחיים ארוכים . וזכרו מה שחשוב הוא להשקיע.

הפעילות הגופנית מצעירה את הגוף וגם את הראש.

עליה בגיל מגדילה את הסיכונים לחלות במחלות הקשורות לגילאים המבוגרים, כגון: יתר לחץ דם, סוכרת בעיות מפרקים . אבל המחלה המביכה והקשה היא זו הקשורה להזדקנות תאי המוח. הזדקנות המוח קוראת באופן רגיל עם הזדקנות הגוף אבל ישנם גורמים פיזיולוגיים שמקורם במוח שמאיצים את הסימפטומים כמו : הפרעות בזיכרון, חוסר התמצאות במרחב וליקויים שכליים אחרים.

אז נשאלת השאלה מה כן אפשר לעשות כדי להאט את התהליך של הזדקנות המוח?
על פי מחקרים, שכיחות התמותה נמוכה יותר בקרב העוסקים בספורט ואילו חוסר פעילות גופנית מהווה סיכון ממשי להשמנה ולעליה בגורמי מחלות. מחקרים שנעשו בקנדה בדקו כיצד רמת האנרגיה שאנשים הוציאו בגיל השלישי, השפיעו על רמת הפעילות הקוגניטיבית שלהם. תוצאות המחקר הוכיחו שגם פעילויות ספורט לא מורכבות מבחינה פיסית, השפיעו על היכולת הקוגניטיבית בצורה משמעותית. לעומתם אנשים שחיו חיים פסיביים ללא כל פעילות גופנית פיזית, חלה אצלם ירידה משמעותית ביכולת החשיבה ובפעילות השכלית. המחקר הציג תוצאות דומות בנשים ובגברים ומצא שעיסוק בספורט מקטין את הסכנה לחלות בדמנציה וגם אם המחלה פורצת, זה קורה בגיל מבוגר יותר. נושא הדמנציה ומחלת האלצהיימר נחקרים בכל העולם ותוצאותיהם ממשיכים לחזק את הטענה, שפעילות גופנית משפיעה ומקטינה את הסכנה לפתח דמנציה.

הזדקנות המוח
מסתבר שפעילות גופנית מעקבת את תהליך ההזדקנות בכלל וגם של המוח. כמו כן, הסימפטומים של ירידה בתפקוד, מגיעים בגיל הרבה יותר מבוגר. מחקר שפורסם כבר בשנת 2012 בירחון לנוירולוגיה, מצא שפעילות גופנית קבועה בגיל המבוגר, מגנה מפני התנוונות המוח ועוזרת יותר מפעילות חברתית או פעילות חשיבה או מנטלית. הפעילות הגופנית מזרימה יותר חמצן למוח ומשפרת את הזיכרון, עוזרת בחיזוק כושר הארגון ולביצוע משימות מורכבות. כמו כן זמן התגובה מהיר יותר לפעילות שקשורה לחשיבה. בגלל העיסוק בפעילות גופנית , המוח נמצא בערנות ומחפש גירויים ואתגרים. הפעילות הגופנית מעודדת הפרשה של חומרים כימיים העוזרים להתפתחות ולצמיחה של תאי המוח ובכך להאט את התקדמות ניוונם. בשנים האחרונות מושקעים מאמצים לגלות סימנים הקשורים למחלות של המוח בשלבים מוקדמים. מאחר שתאי המוח מסוגלים להתחדש וליצור קשרים חדשים גם בגיל מבוגר, חשוב להפעיל את המוח בכל דרך אפשרית ובמגוון רחב של גירויים. בניגוד לאיברים רבים אחרים בגוף, ניתן להשביח את הרזרבה של תאי המוח ככל שמשתמשים בהם יותר.

פעילות גופנית בכל גיל
התחלת פעילות גופנית, אפילו בגיל שלישי, חשובה ומומלצת ביותר . באמצעות פעילות גופנית מותאמת ניתן להפיק תגובות חיוביות התורמות להאטת תהליך ההזדקנות ולשיפור תפקודי הגוף והנפש.
לפעילות גופנית סדירה חשיבות עליונה בשמירה על אורח חיים בריא, ומחקרים רבים מוכיחים שהתעמלות יכולה להאריך ולשפר את איכות חיינו . פעילות גופנית חשובה בכל גיל ובכל שלב ויכולה להיחשב כפעילות בריאותית מונעת, התורמת רבות לחיים פעילים ועצמאיים יותר.
קיימות הוכחות רבות כי השתתפות בפעילות גופנית סדירה מפחיתה את הסיכון לחלות במגוון רחב מאוד של מחלות המקושרות לגיל המבוגר.
בין אותן המחלות ניתן יהיה לכלול : סוכרת מסוג 2 , סרטן השד, סרטן המעי הגס אוסטאופורוזיס ועוד.
לכל אותן השפעות מיטיבות חשיבות ניכרת בגיל המבוגר, בעיקר לאנשים שיש להם נטייה לאותן מחלות העלולות להגביל ולפגוע באיכות חיי היום יום. פעילות גופנית סדירה ומבוקרת בגיל המבוגר מסייעת גם לחיזוק מערכת השריר והשלד. הפעילות מאטה את תהליכי התנוונות השרירים, הגידים הרצועות, הפרקים והעצמות המתרחשים באופן טבעי .

הפעילות הגופנית תורמת לשיפור שיווי המשקל ולמניעת נפילות. הדבר הינו משמעותי ביותר בשלב זה של החיים, כיוון שנפילה מהווה אחד הגורמים העיקריים לשבר בצוואר הירך ולחבלות ראש. שני סוגי פגיעות עם השלכות קשות, בכל הנוגע לשיקום.

טיפים והמלצות לפעילות גופנית בגיל המבוגר:

בכל תכנית אימונים לגיל המבוגר חשוב ומומלץ לשלב בין פעילויות אירוביות שישפרו את סיבולת הלב- ריאה, תרגילי כוח לחיזוק העצמות ותרגילי גמישות לשמירה ושיפור טווחי התנועה.

דגש בעבודה בתרגילים המעמיסים על כל אותן עצמות הנוטות להישבר כאשר הן נעשות אוסטאופורוטיות, כאשר האזורים היותר רגישים הם: עצם הירך, עצמות האמה וחוליות עמוד השדרה.

את הפעילות האירובית ניתן לבצע גם בפעילות מתונה בלבד. פעילות גופנית כמו הליכה, של לפחות 30 דקות כל פעם, שלוש פעמים בשבוע, הינה מספקת על מנת לפתח סיבולת לב ריאה.

יש לעבוד מתוך הקשבה לגוף, הפעילות נועדה להנאה ולשיפור ההרגשה. אם חשים כאב בשרירים או במפרקים, קוצר נשימה או לחץ בחזה יש להוריד את דרגת הקושי של התרגילים.

דגש על תרגילים המשפרים את שיווי המשקל.

חשוב להקפיד על ביצוע תנועה בטווח שלא גורם לכאבים במפרקים.

דגש על ביצוע תרגילים המשפרים את התנועתיות הנדרשת ליומיום.

אז זכרו, שפעילות גופנית מתמשכת תשמור את מוחנו צלול וצעיר.

אם אתם עוסקים בספורט אל תפסיקו ואם אתם לא התחלתם אז הגיע הזמן,

כי גם המוח צריך ספורט!

(*** הכותבת היא – סמנכ"לית ומנהלת מחלקת הדרכה בסטודיו C)

(*תמונה: אילוסטרציה)נוצר: 1/2/2015 7:32:00 AM

זכויות נשים גרסה להדפסה בעיקר נשים שלח לחבר
רק נשים