ספרות - על שואה וג'נוסייד - ספרים מרחיבי דעת ומעוררי מחשבה, בהוצאת האוניברסיטה הפתוחה אתר נשים s
חברה הרשמה לאתר
היום באתר 20/02/2020
אימייל
סיסמא
פורטל נשים - iWomen
יצירת קשר    |   
דף הבית > ספרות > על שואה וג'נוסייד - ספרים מרחיבי דעת ומעוררי מחשבה, בהוצאת האוניברסיטה הפתוחה
  כתבות אחרונות
חגי וחגית חוגגים את פסח, מאת שירי צוק חגי וחגית חוגגים את פסח, מאת שירי צוק

"העוז והחסד" - סיפור הצלה מופלא בפולין בתקופת השואה

"זמן הלב"- ספרו החדש של צביקה ניר

"אני רוצה לבשל לחברים שלי"

סיפור עם שני שמות סיפור עם שני שמות

"פינגוינלנד", ספר ילדים קסום, מאת שאול אלבז

"גרגוילים 1 - הנוסע בזמן"

  לכתבות הקודמות ליחצו כאן


שתפו בפייסבוק

על שואה וג'נוסייד - ספרים מרחיבי דעת ומעוררי מחשבה, בהוצאת האוניברסיטה הפתוחה

מאת: שוש להב
על שואה וג'נוסייד - ספרים מרחיבי דעת ומעוררי מחשבה, בהוצאת האוניברסיטה הפתוחה

מה בין שואה וג'נוסייד (רצח עם)? המלצה לקרוא את הספרים בסדרה שהוציאו באו"פ, המאירים בהרחבה אירועים חשוכים במאה ה- 20. כדי שלא נהיה בין השותקים!!האוניברסיטה הפתוחה מציעה קורסים אקדמיים בנושא השואה והג'נוסייד (רצח עם), ולצידם, ספרים מרחיבי דעת ומעוררי מחשבה, שאותם ניתן לרכוש בנפרד מהקורסים עצמם, ב'למדא' - היא חנות הספרים של האוניברסיטה הפתוחה.

מקרי השמדת המונים מלווים את ההיסטוריה האנושית לדורותיה. אולם נראה שבמאה ה- 20 בוצעו מעשי ג'נוסייד (רצח עם), או מעשים בעלי אופי של ג'נוסייד, רבים יותר מאשר בכל מאה אחרת.

ג'נוסייד הוא מעשה פשע קיצוני, שבו בני אדם רוצחים בני אדם אחרים, רק בשל שייכותם לקבוצה לאומית, אתנית, גזעית או דתית, בלא קשר לאשמה אישית.

מטרתו הכללית של הקורס האקדמי "ג'נוסייד" של האוניברסיטה הפתוחה היא (ציטוט): "להקנות לסטודנטים ידע בסוגיית הג'נוסייד ויכולת לנתחה כתופעה היסטורית, במיוחד בהתייחס למקרים של השמדת המונים שבוצעו במאה ה-20. אחת ממטרותיו הספציפיות היא לעורר את רגישות הסטודנטים להיבט זה בחיי האנושות, ולעודד את התלבטותם האישית בנושא. גם אם אין בידינו את כל התשובות לכך, יש לנסות להבין למה, כיצד ומתי מתרחשים מעשי ג'נוסייד".

על כן, הקורס מנסה לברר מי מעורב בביצוע מעשים אלה, מהן הנסיבות המיידיות, המקומיות, האזוריות והבין-לאומיות שבהן הם בוצעו, ומה היו התהליכים, הזרמים והכוחות ההיסטוריים שהובילו להתרחשותם. ננסה להבין גם כיצד קורה שמשטרים פוליטיים מוכרים מחליטים, אף בימינו, שהדרך לפתור סכסוך – אמיתי או מדומה – עם בני קבוצה אחרת, היא באמצעות חיסול בני אותה הקבוצה.

פיתוח הקורס (מספרו 10664): פרופ' יאיר אורון, יונתן אלשך, ד"ר אלק אפשטיין, לידיה ארן, פרופ' ארנון גוטפלד, ד"ר איתן גינזברג, ד"ר אריאל הורביץ, פרופ' ישראל טשרני, ד"ר גלעד מרגלית, פרופ' בנימין נויברגר, הדס פרידמן (‏כתיבה‎)‏; רות רמות, טובה צורף (‏עריכה‎)‏.

בין ספרי הלימוד בקורס (אותם ניתן לרכוש ולקרוא ללא צורך ללמוד אותו באו"פ): מחשבות על הבלתי נתפס: היבטים תיאורטיים בחקר רצח עם; השמדת עם ב"ארץ החופש": האינדיאנים של צפון-אמריקה 1890-1776 ; רצח העם הארמני: השכחה והכחשה; גרמניה הנאצית והצוענים; רואנדה 1994: רצח-עם ב"ארץ אלף הגבעות"; טיבט 2000-1950: השמדת תרבות; טיהורים פוליטיים ואתניים בברית המועצות, 1953-1918 ; חורבן: השמדת היהודים בידי גרמניה הנאצית; על-מנת שלא אהיה בין השותקים: התנגדות, מניעה והצלה; השמדת העמים האינדיאנים של אמריקה הספרדית.

במסגרת זו בחרתי שלוש דוגמאות לתכני הספרים:

* ג'נוסייד: חורבן - השמדת היהודים בידי גרמניה הנאצית; יחידה 6 - כותב: אריאל הורביץ
מה ההבדל בין "שואה" לבין "ג'נוסייד"? בין החוקרים מתנהל ויכוח טרמינולוגי בלתי פוסק, לעיתים חריף ביותר, בעל משמעויות עקרוניות רבות, בשאלה זו. ספר זה מייחס את השואה לקטגוריה הכללית של מעשי ג'נוסייד, תוך ציון המאפיינים הייחודיים לה. על פי גישה זו, מחקרים משווים יכולים להקנות למחקר ולהוראה משמעויות נוספות ותובנות נוספות, מעבר למה שמציג המחקר, המתמקד רק בחקר השואה ונמנע מכל היבטים השוואתיים.

הספר על השואה שונה באופיו מן הספרים האחרים בסדרה, שכן הוא עוסק בשואה מנקודת מבט היסטוריוסופית, המבקשת לשאול שאלות על ההתרחשויות ההיסטוריות, יותר מאשר מנקודת מבט היסטורית. אנו מניחים כי הקורא כבר נחשף למידע על השואה, ולכן הפרק ההיסטורי כאן קצר. בחרנו לעסוק בסוגיות אחדות, בהן דמותו של הרוצח, הצלה בימי השואה, תגובות על השואה לאחר המלחמה, זכרון השואה, ייחודיותה והכחשתה, והאוניבסליות של השואה, שהן מן הסוגיות המרכזיות בחקר השואה והג'נוסייד.

* ג'נוסייד: "ובערת הרע מקרבך" - שואה ורצח עם כמעשי ידינו, בני האדם; יחידה 11 - כותב: ישראל טשרני
כיצד יכלו להתרחש אירועים כמו השואה ומקרים אחרים של רצח עם? כיצד יכולים בני אדם להיהפך בנסיבות מסוימות לרוצחי המונים? כיצד מצליחים שליטים-מרצחים לגייס "אנשים רגילים" לעוצבות רצח? בספר זה נעשה ניסיון לענות על שאלות אלו באמצעות חקר הפסיכולוגיה של רצח עם. מובא בו ניתוח שיטתי ומקיף של המרכיבים השונים של ההתנהגות האנושית, העלולים להוביל לפשע הג'נוסייד. נבחנים דרכי החשיבה והריגושים בחיינו היום-יומיים ובמצבים חברתיים-היסטוריים, כשבידינו הכוח להתעלל באחרים ולעתים גם לחסלם.

עיקר עיסוקו של ספר זה הוא במרצחים, במפגעים ובמקריבים, ובכך הוא שונה שינוי ניכר מרוב הספרים על השואה ועל רצח עם. הוא מנסה להאיר את הפסיכולוגיה של בני אדם, כמוני וכמוך, שהיא המסד להתנהגות האנושית. הספר אינו עוסק בקורבנות או בחוויה הלאומית של נרדפות, אלא מפגיש אותנו, צעד אחר צעד, עם עצמנו כבני אדם, לאורן או בצילן של הבחירות העומדות לפנינו במהלך חיינו - להיות בני אדם ("מענטשן") או להיות מבצעי רצח המוני.

* ג'נוסייד: כדי שלא אהיה בין השותקים; יחידה 12 (האחרונה) - כותב: יאיר אורון
ספר זה, האחרון בסדרת ספרי הקורס "ג'נוסייד", אינו מבקש לסכם דברים אלא דווקא לשאול שאלות, לעורר למחשבה, להרהר בשאלה אם אפשר למנוע את מקרי הג'נוסייד, או לפחות לצמצמם את מספרם. הספר מורכב בעיקרו מטקסטים שלוקטו ממקורות שונים, העוסקים בשואה ובמקרי ג'נוסייד אחרים. מובאים בו קטעי ספרות ופרקים מספרי עדויות, מספרי זיכרונות וממחקרים.

חשבנו לנכון לחשוף את הקוראים לספרים שהופיעו באחרונה בעברית ולספרים בשפות אחרות, שקטעים מהם תורגמו במיוחד לספר זה, החושפים היבטים חדשים של השואה והג'נוסייד. הם עוסקים בהתנהגותו של מבצע הרצח, בהתנהגותו של הקורבן וגם בהתנהגות הצד השלישי. מטרתנו היא להציג את התהיות והמצוקות העולות בעקבות השואה ומקרי הג'נוסייד האחרים, לנסות לחזק רגשי הזדהות עם הסבל האנושי, וכן ללמוד לשאול שאלות ולעורר למחשבה על נושאים שלגבי חלקם אין לנו תשובות ברורות.

פרט למרכיב הלימודי שלו, הספר עוסק גם בעמדות ובערכים ומבקש לומר שהג'נוסייד הוא פשע שעלינו להיאבק בו ולצמצמו ככל האפשר. הוא מסכן את עצם קיומה של החברה האנושית, שכן השואה והג'נוסייד הם הכשל המוסרי הגדול ביותר שידע המין האנושי מעודו. אנו מבקשים לתרום להבנת חשיבותם של ערכים הומניסטיים ודמוקרטיים ואולי אף לעזור בבניית כלים לשיפוט מוסרי.

ספר נוסף שמאד מומלץ לקריאה, הינו בתחום לימודי דמוקרטיה בין-תחומיים לתואר שני:

* מכאוב הדעת: סוגיות בהוראת השואה והג'נוסייד; כותב - יאיר אורון
הקורס (והספר) בוחן את נקודות המבט השונות הקשורות להוראת השואה והג'נוסייד בארץ ובעולם. הוא דן בשאלה מה ממכלול התהיות והמצוקות המתעוררות בעקבות השואה - מועלה, נדון ונלמד במערכת החינוך הישראלית, ומהם הלקחים והמשמעויות שהיא מבקשת להבליט. כמו כן, מבקש הקורס לבחון כיצד רואה מערכת החינוך הישראלית את הלקחים המתבקשים מן השואה, מהי החשיבות היחסית שהיא מעניקה להם ובאיזו מידה אמנם משפיעה מערכת החינוך על עמדותיהם של הצעירים הישראלים. הקורס גם בוחן כיצד מקרי ג'נוסייד של עמים אחרים נלמדים בעולם, ומדוע אין הם נלמדים בישראל.

למדא - חנות הספרים של האו"פ
למדא היא חנות הספרים של האוניברסיטה הפתוחה. בחנות למדא תוכלו למצוא את המגוון הרחב של ספרי הלימוד בהוצאת האוניברסיטה הפתוחה. ספרים אלה משמשים עשרות אלפי מורים, סטודנטים ומרצים בכל האוניברסיטאות בארץ, וציבור רחב של אנשים הרוצים לדעת עוד בנושאים שונים ומגוונים. טובי החוקרים בכל תחום היו שותפים לכתיבת הספרים, שמצטיינים ברמה אקדמית גבוהה, בלשון בהירה ובהפקה מעולה

שיטת הלימוד באוניברסיטה הפתוחה מבוססת על לימוד עצמי בשילוב מפגשי הנחיה ותרגול. לשם כך האוניברסיטה מוציאה לאור ספרים, המשמשים חלק מחומר הלימוד בקורסים השונים. קיימת גם אפשרות לרכוש את ספרי הלימוד האלה בנפרד מן הקורסים. בקטלוג למדא תוכלו למצוא כ-1,500 כותרים במגוון נושאים.

באתר למדא תוכלו לחפש ולמצוא את ספרי הלימוד בהוצאת האוניברסיטה הפתוחה מסודרים על-פי מגוון רחב של נושאים, ובכל נושא תוכלו למצוא קישורים לספרים נוספים באותו תחום מבוקש. היכנסו למבצעים ולאירועים המיוחדים באתר למדא. בכל חודש נגוון ונפתיע עם מבצעים חדשים.

לאתר חנות הספרים "למדא": http://www.openu.ac.il/lamda/

(* תצלומים: באדיבות למדא – האוניברסיטה הפתוחה)על שואה וג'נוסייד - ספרים מרחיבי דעת ומעוררי מחשבה, בהוצאת האוניברסיטה הפתוחה
על שואה וג'נוסייד - ספרים מרחיבי דעת ומעוררי מחשבה, בהוצאת האוניברסיטה הפתוחה
נוצר: 4/27/2014 3:27:00 PM
עודכן: 4/27/2014 3:35:00 PM

זכויות נשים גרסה להדפסה בעיקר נשים שלח לחבר
רק נשים