ספרות - ישראל קוראת - חודש הקריאה הספרות והספריות אתר נשים s
חברה הרשמה לאתר
היום באתר 20/02/2020
אימייל
סיסמא
פורטל נשים - iWomen
יצירת קשר    |   
דף הבית > ספרות > "ישראל קוראת" - חודש הקריאה הספרות והספריות
  כתבות אחרונות
חגי וחגית חוגגים את פסח, מאת שירי צוק חגי וחגית חוגגים את פסח, מאת שירי צוק

"העוז והחסד" - סיפור הצלה מופלא בפולין בתקופת השואה

"זמן הלב"- ספרו החדש של צביקה ניר

"אני רוצה לבשל לחברים שלי"

סיפור עם שני שמות סיפור עם שני שמות

"פינגוינלנד", ספר ילדים קסום, מאת שאול אלבז

"גרגוילים 1 - הנוסע בזמן"

  לכתבות הקודמות ליחצו כאן


שתפו בפייסבוק

"ישראל קוראת" - חודש הקריאה הספרות והספריות

מאת: שוש להב

בחג שבועות יוצאים לטייל בעקבות הספרים המוכרים. במסגרת פרויקט "ישראל קוראת", יתקיימו ברחבי הארץ עשרות טיולים בעקבות ספרים, חלק מהסיורים יסתיימו במפגש עם סופר או מוסיקאי.אם אתם אוהבים לקרוא - הנה ההזדמנות גם ל"קרוא דרך הרגליים".. וגם אם אינכם בין חובבי קריאת הספרים - תנסו להתחבר אל הספרים באמצעות החוויה: סיורים בעקבות ספרים. בטוח שתתאהבו!!!

בחג השבועות ייצאו לדרך עשרות סיורים בעקבות ספרים, מצפון המדינה ועד לדרומה, במסגרת אירועי "ישראל קוראת" - חודש הקריאה והספרות, המתקיים זו השנה הרביעית, ביוזמת משרד התרבות והספורט.

החל מחג השבועות ה- 15.5.13 ועד ה- 8.6.13, ייצאו לדרך עשרות טיולים ברחבי הארץ - מראש פינה, חיפה, דרך תל אביב, יפו, זיכרון יעקב, שפלת יהודה, כנרת, קריית טבעון, נהלל ועד לטרון שבדרום. חלק מהטיולים מותאמים במיוחד לילדים. כל הסיורים בעלות סמלית של 10 שקלים למבוגר וחינם לילדים. כל סיור יימשך בין שעתיים לארבע שעות, והוא יודרך על ידי מדריכים מוסמכים. חלק מהסיורים יסתיימו במפגש עם הסופר או עם המוסיקאי.

עבור המטיילים, המשפחות וחובבי הקריאה והשירה, חודש "ישראל קוראת" הינו הזדמנות נפלאה ליהנות מחוויה אישית מרתקת ולהצטרף למסע מרתק בנבכי העלילות והסיפורים המוכרים לנו, במקומות בהם מתרחשת עלילת הספר או שהיוו את ההשראה לכתיבה.

להלן הסיורים המובחרים לחודש מאי

* בצפון הארץ:
בחג השבועות, יתקיים סיור בוואדי ניסאנס, בחיפה, בעקבות ספרו של סמי מיכאל "חצוצרה בוואדי".
בסיור נעמיק אל תוך הקשר בין הודא הערבייה לבין אלכס עולה חדש מרוסיה.
כנגד כל הסיכויים והקשיים התרבותיים, נרקם סיפור אהבה סוחף וחוצה גבולות. אל הסיור יתלווה נגן חצוצרה בין סמטאות ואדי ניסאנס, כולל ביקר בטרסה התחתונה של הגנים הבהאים. הסיורים יתקיימו ב15.5 וב-17.5 בין השעות בשעות 13:00-10:00.

באזור הגלבוע ועמק יזרעאל, נטייל בעקבות ספרה של יוכי ברנדס "מלכים ג'".
נצעד בדרכו של שאול ברמת צבאים אל מגדת העתידות שניבאה את מותו בקרב, נעלה לדרך התנ"ך בכתף שאול ולבסוף במצפה הגלבוע מול בית שאן, שעל חומותיה קועקעו ראשיהם של המלך העברי הראשון ובניו.
נבדוק מי היה "האיש הטוב" ו"האיש הרע" במערכת היחסים של שאול המלך ודוד יורשו. נברר מה באמת קרה שם, ואיך מיכל מעורבת בכל הסיפור יחד עם אחותה מירב ובניו של שאול.
הסיור יתקיים ב-15.5 בין השעות 14:00-10:00.

בעקבות הספר "מזל עורב" של הסופר אמיר גויטפרוינד, יתקיים סיור במסגרתו נצא לסיור בלשי ובו נפגוש קצין משטרה לקבלת תדרוך ורמזים נוספים, לפתור את תעלומת היעלמה של נערה מצפון הארץ, בה עוסק הספר.
בשנות ה-80 היו כמה פרשות מסעירות וקשות של רצח צעירות, כגון: רחל הלר, דפנה כרמון, והדס קדמי. בדומה לגיבור הספר, נקבל רמזים, נתחלק לצוותים ונצא לחפש את גיבור הספר בשוק התורכים החדש ובאזור שער פלמר, ולבסוף בעיר התחתית של חיפה.
הסיור יתקיים ב-15.5, בין השעות 13:30-10:00.

בהשראת ספרה של יוכי ברנדס, "הפרדס של עקיבא", נגלה את הקבלה (הפרדס), באמצעות סיפורו המופלא של רבי עקיבא ושל רחל בת כלבא סבוא. נסייר בקברו של הרשב"י בהר מירון שבצפת, תלמידו של רבי עקיבא ומי שניסח את תורת הקבלה.
משם נעלה לצפת, עיר המקובלים, נבקר בסמטת משיח ומשם לבית הכנסת של האר"י הקדוש. סיור אחד יסתיים במפגש מרתק עם אחד המקובלים בצפת והסיור השני במפגש עם הסופרת יוכי ברנדס, מחברת הספר.
הסיור יתקיים ב16.5 וב- 17.5, בין השעות 12:00-09:00.

בעקבות ספרו "רכבת העמק" של אהרל'ה ברנדיט, יתקיים סיור מזמר בעמק יזרעאל, אודות הנתיב של רכבת העמק ההיסטורית.
הסיור כולל ביקור במוזיאון הרכבת בכפר יהושע, מרכז הכפר ופסיפס קהילתי לזכרו של ריכארד קאופמן, אדריכל ההתיישבות הציונית, וסיום ב"עץ המכשפות".
הסיור יתקיים ב-16.5 ו-18.5, בין השעות 13:30-10:00.

* במרכז הארץ:
בתל אביב, יתקיים מעקב ייחודי במיוחד אחר תולדותיה ומעלליה של חבורת הילדים הנועזת חסמב"ה (חבורת סוד מוחלטת בהחלט), המככבת בסדרת ספריו של יגאל מוסינזון, ונאבקה לשחרור ארץ ישראל מידי הבריטים, נלחמה בפשע המאורגן ושירה את ביטחון המדינה. במהלך הסיור נבקר באתרים תל אביביים בהם קמה החבורה ופעלה, מקומות שנודעה להם חשיבות רבה בשנות ה-40' וה-50', נעקוב אחרת כמה ממעלליה הנועזים ונסביר כיצד הפכה למיתוס מכונן בספרות הילדים העברית.
יציאה מ"צומת חסמבה" (דיזינגוף פינת ז'בוטינסקי), תחנת המשטרה בצפון רחוב דיזינגוף, בבית המרקחת שבו נוסדה חסמבה, בית מגוריו של יגאל מוסינזון, וסיום בגן העצמאות.
הסיור יתקיים ב18.5 בין השעות 12:30-10:00.

בעקבות "מגש הזהב"- שירי הטור השביעי של המשורר נתן אלתרמן, יתקיים סיור מזמר ברחבי תל אביב.
הסיור יחל בכיכר הרברט סמואל, חוף ירושלים, שכונת רוזנפלד, ביתו של המשורר והמלחין מרדכי זעירא, מבין ידידיו של אלתרמן, בית העלמין טרומפלדור, קצין העיר תל אביב, גן מאיר, שוק בצלאל, וקפה עטרה.
הסיור יתקיים ב-15.5 בין השעות 12:30-10:00.

בעקבות "הימים היחפים" של אהוד מנור, יתקיים סיור במושבה בנימינה עם הסיפורים מאחוריי השירים המוכרים. הסיור יתחיל מבית הראשונים בבנימינה (רחוב כרמל) ויעבור דרך לב המושבה אל שכונת גבעת הפועל, בה נולד הפזמונאי. נטייל בליווי שירונים המשתלבים בנופי ילדותו ונהפוך ל"מקהלה מזמרת", עם השירים המוכרים, "ימי בנימינה", שביל בצד", "הבית ליד המסילה", ועוד.
הסיור יתקיים ב-15.5 בין השעות 13:00-10:00.

* מזרח וירושלים:
בירושלים יתקיים סיור בשכונות טלבייה ובקעה, המהוות רקע לספרי המתח של בתיה גור. נתוודע לחוקר מיכאל אוחיון המפענח את אירוע הרצח בספרים, ונענה על שאלות כמו, מי רצח את אווה ניידורף? את זוהרה המושלמת? מה הקשר של "בית המצורעים" למקרה המוות בחוג לספרות, ולמה המציאות "גדולה" מכל סיפור ?
הסיור יתקיים ב15.5, בין השעות 13:00-10:00.

"שמש בגבעון דום וירח בעמק איילון" (יהושע י',יב'), בעקבות סיפורי המקרא ומלחמתו של יהושע בן נון בעמק איילון כנגד חמשת מלכי האמורי יתקיים מסע היסטורי מרתק. הסיור יתחיל בפארק קנדה, עמק המעיינות ויסתיים בחניון בריכת התמרים.
הסיור יתקיים ב-16.5 וב-18.5, בין השעות 12:00-10:00.

שרת התרבות והספורט לימור לבנת: "משרד התרבות והספורט מקיים זו השנה הרביעית את "ישראל קוראת"- חודש הקריאה והספרות, ובו אירועי ספרות שהפכו זה מכבר למסורת אהובה כמו 'קוראים בקפה' – מפגש עם סופרים בבתי-קפה, תיקון ליל שבועות ספרותי בספריות הציבוריות ו'מחווה לסופר בעירו' - אירועי הצדעה לסופרי ישראל בעיר מגוריהם.
למעלה מ-110 יישובים מכל קצוות הארץ לוקחים חלק בחגיגות ונהנים ממפגש בלתי אמצעי עם טובי הסופרים של מדינת ישראל ועם יצירתם.
הנתונים מעידים כי גם בעידן טכנולוגי ודיגיטלי כשלנו, 'עם הספר' קורא וכותב. מדינת ישראל נמצאת במקום השני בעולם ביחס מספר הספרים היוצאים לאור לנפש, ובשנים האחרונות נרשמה עלייה במספר האנשים השואלים ספרים בספריות הציבוריות.
גם תושבי העולם הגדול מתעניינים בנו יותר מתמיד, והביקוש הרב לתרגום של ספרות עברית ללשונות רבות, מקבל תאוצה. החלטתי להרחיב את שבוע הספר המסורתי לחודש שלם של אירועי ספרות, נועדה להגביר את המגמות החיוביות הללו ואני מאמינה שהשלמת מהלך חקיקת החוק להגנת הספרות והסופרים בישראל שיזמתי, תעניק להן רוח גבית ותנופה חדשה.
אני מזמינה את הציבור לבוא בצל קורתה של הספרות העברית הענפה וליהנות משלל האירועים והמופעים המוצעים חינם לציבור".

ההרשמה לסיורים בטלפון : 073-2266673

(*צילומים: יאיר הרדן, מיכל קנדל, אורי קציר).
נוצר: 5/13/2013 12:44:00 AM
עודכן: 5/13/2013 12:55:00 AM

זכויות נשים גרסה להדפסה בעיקר נשים שלח לחבר
רק נשים