ספרות - להחזיר את היידיש הביתה אתר נשים s
חברה הרשמה לאתר
היום באתר 26/09/2020
אימייל
סיסמא
פורטל נשים - iWomen
יצירת קשר    |   
דף הבית > ספרות > "להחזיר את היידיש הביתה"
  כתבות אחרונות
חגי וחגית חוגגים את פסח, מאת שירי צוק חגי וחגית חוגגים את פסח, מאת שירי צוק

"העוז והחסד" - סיפור הצלה מופלא בפולין בתקופת השואה

"זמן הלב"- ספרו החדש של צביקה ניר

"אני רוצה לבשל לחברים שלי"

סיפור עם שני שמות סיפור עם שני שמות

"פינגוינלנד", ספר ילדים קסום, מאת שאול אלבז

"גרגוילים 1 - הנוסע בזמן"

  לכתבות הקודמות ליחצו כאן


שתפו בפייסבוק

"להחזיר את היידיש הביתה"

מאת: שוש להב

ערב ספרותי-מוסיקלי, מתקיים מטעם הרשות הלאומית לתרבות יידיש, במסגרת יריד הספרים הבינלאומי ה-26 - יום ד' 13.2.13 בשעה 18:00 באולם "טדי ד'" בבנייני האומה.תרבות היידיש עולה ופורחת. מדברים, קוראים, כותבים, שרים, משחקים ויוצרים ביידיש. זה באמת גליק (שמחה), ששוב יש לשפה הקסומה הזו עדנה.

לאחר כ-6 שנים של הפסקת פעילות, הרשות הלאומית לתרבות יידיש מחדשת את פעילותה ותיתן חסות ל-7 הוצאות לאור המפרסמות ספרים ביידיש.

במסגרת הפעילות לשנת 2013 של הרשות הלאומית לתרבות יידיש, שמטרתה לשמר, לטפח ולהנגיש את תרבות היידיש, ייערך ערב ספרותי-מוסיקלי במסגרת יריד הספרים הבינלאומי ה-26, המתקיים בין התאריכים 10 - 15 בפברואר 2013 בבנייני האומה בירושלים, בו תינתן במה למשוררים וליוצרים ביידיש, הפועלים בארץ. האירוע יתקיים ביום ד' 13.2.13 בין השעות 18:00 - 19:30 באולם "טדי ד'", בבנייני האומה, ירושלים.

את האירוע ינחה מנדי כהאן, העומד בראש ארגון "יונג יידיש", אשר לקח על עצמו פרויקט של איסוף ספרים ביידיש והחייאת השפה, ע"י ביצועים ביידיש לשירים ידועים, איתם הוא מופיע עם להקות כלייזמרים שונות ברחבי העולם.

במסגרת האירוע יוקרנו קליפים והקלטות ארכיוניות, קטעי אנימציה וסרטים דוקומנטרים הקשורים לתרבות היידיש בארץ. מנדי כהאן יקרא משיריו של המשורר אלכסנדר שפיגלבלט; המשוררת ומייסדת החבורה הספרותית "יונג ישראל"' רבקה בסמן, תקרא מיצירות ספרה ה-12החדש, "לידערהיים" (בית השירים); המשורר וועלוול צ'רנין יקרא מיצירותיו האחרונות; הזמרת רות לוין, מהמובילות בתחיית תרבות היידיש, תשיר משירי איציק מאנגר;

אלכסנדר בלואוסוב ואביה לייבו לוין (שחקן, זמר ומלחין ידוע), בליווי גיטרה של אלכסיי בלואוסוב (בנו של אלכסנדר), דינה, אטל וראובן , ילדיהם של מרים ואליעזר ניבורסקי-טרין (משפחה חילונית, שמגדלת את ילדיהם על ברכי התרבות היידיש), יקראו שירי ילדים של משורר הילדים היידי שמואל צסלר, בתרגומה לעברית של רות זקוביץ.

במהלך הערב ינגנו להקת הכליזמרים התל-אביבית מגה-הרצל, בכיכובם של הכנר דניאל הופמן, הזמר מנדי כאהן, החצוצרן אלי פרמינגר, הבסיסט חגי ביליצקי והאקורדיון של איליה מגלניק.

בשנים האחרונות חלה התעוררות בקרב הדור הצעיר, להכיר וללמוד יידיש, שפה שהייתה השפה השישית המדוברת באירופה ערב מלחמת העולם השנייה. כיום בישראל ישנם כ-20 סופרים צעירים הכותבים שירה ופרוזה ביידיש, כ-12 מקהלות ששרות ביידיש, כמה עשרות זמרים ושחקנים המופיעים ביידיש ומוסדות ומועדוני תרבות שונים הפועלים בארץ. וכמובן, תיאטרון היידישפיל.

לאור נתונים אלו, הרשות הלאומית לתרבות היידיש אשר הוקמה בשנת 1996 רואה עצמה כאחראית "להחזיר את היידיש הביתה" ושמה לה למטרה להפוך את היידיש כתרבות וכשפה נגישה לכל אדם, ע"י עידוד היצירה בת זמננו בלשון היידיש וטיפוח דור צעיר של כוחות יוצרים, סיוע בהקמה ושימור של מוסדות שבהם מתנהלת פעילות בתחום זה, איסוף ותיעוד של אוצרות התרבות העממית של שפת היידיש ועידוד הוצאה לאור של יצירות נבחרות מהתרבות העממית הזו.

מועצת הרשות מונה 21 חברים אותם מינתה שרת החינוך והתרבות לימור לבנת, מתוכם נבחרו 7 חברים בוועד המנהל בראשותה של דר' שרה זיו, אשר מינו את מנהלת הרשות, צילה גודרוב.

הכניסה לאירוע ללא תשלום.

הרשות הלאומית לתרבות יידיש - 03-6006325

(* תמונה: יח"צ)נוצר: 2/7/2013 6:59:00 AM
עודכן: 2/7/2013 7:00:00 AM

זכויות נשים גרסה להדפסה בעיקר נשים שלח לחבר
רק נשים