ספרות - ראש - עקום, רומן מרגש מאת נאוה סמל אתר נשים s
חברה הרשמה לאתר
היום באתר 16/06/2024
אימייל
סיסמא
פורטל נשים - iWomen
יצירת קשר    |   
דף הבית > ספרות > "ראש - עקום", רומן מרגש מאת נאוה סמל
  כתבות אחרונות
"המדריך למטייל בשומרון" - ספר המזמין לטייל בעקבותיו

חגי וחגית חוגגים את פסח, מאת שירי צוק חגי וחגית חוגגים את פסח, מאת שירי צוק

"העוז והחסד" - סיפור הצלה מופלא בפולין בתקופת השואה

"זמן הלב"- ספרו החדש של צביקה ניר

"אני רוצה לבשל לחברים שלי"

סיפור עם שני שמות סיפור עם שני שמות

"פינגוינלנד", ספר ילדים קסום, מאת שאול אלבז

  לכתבות הקודמות ליחצו כאן


שתפו בפייסבוק

"ראש - עקום", רומן מרגש מאת נאוה סמל

מאת: שוש להב

עולמם של תומאסו היתום, שאומץ ע"י מדלנה זמרת האופרה ואמה קטועת היד. מי היא הפרינצ'יפסה הכלואה בעליית הגג? ואיך שואת יהודי איטליה קשורה בכך? ספר בעל עוצמה, בהוצאת זמורה-ביתן.סיפור בתוך סיפור. דמויות מההווה וגיבורים מהעבר. מי הוא מי? מה מסתתר מאחורי הדפים המלאים בכתב צפוף ומיהו בעצם המספר?

בשפה כמעט שירית רוקמת נאוה סמל סיפור רב רבדים, מתפתל וקופצני, מסתיר טפחיים ומגלה טפח אחר טפח. מסקרן ומעורר חשש, בין אגדה למציאות. נסיכה ומכשף ואנשים החיים בתקופה בלתי אפשרית. הפשיזם שולט באיטליה תחת הכיבוש הנאצי. היהודים נרדפים. הפחד והחשש מכולם, שולט בכולם.

בוקר אחד פורצת בת דודתו האהובה של תומאסו לכיתתו, מכריזה בפני כולם שהוא 'ראש עקום' ושאין להאמין לאגדות ולשקרים שהוא ממציא. למה היא עשתה לו את זה? עד כה היה בטוח שהוא חביב עליה, אחרת מדוע אימצה אותו?

תומאסו הוא ילד רגיש ובעל דמיון מפותח, שגדל בבית יתומים בטורינו והגיע לכפר קטן בפיימונטה, בו הוא חי בחווה עם מדלנה, זמרת אופרה צעירה, שבחרה אותו מכל הילדים בבית היתומים, ומאז הוא מתגורר איתה ועם אמה קטועת היד.

בבית הכפרי שהפך לביתו, הוא מגלה נסיכה בעליית הגג. אמנם לא ראה אותה, אבל חש בנוכחותה. הוא מפתח קשר מיוחד עם הדמות המסתורית, שמאוחר יותר, מאוחר מידי, נתוודע אליה.

ובמקביל לשם, כאן ועכשיו, במהלך לילה ארוך אחד, במחלקת טיפול נמרץ בבית חולים בתל אביב, אחות צעירה מקריאה סיפור לחולה אלמוני השרוי בתרדמת. מצרור הדפים המצהיב שבידיה עולים וצפים סודות אפלים החושפים פרשה מסתורית וסיפור אהבה מטלטל, שמוזיקה במרכזו. האם המלים והצלילים יעוררו את החולה? האם יש בכוחה של יצירת אמנות לגאול אדם משביו? והאם הוא יכול לשרוד גם כאשר נשללות ממנו החירות והאהבה?

אט-אט הולך ונפרש לעיני האחות, ולפנינו הקוראים, עולמו של תומאסו הקטן ועולמם של הסובבים אותו. הרומן המפעים של נאוה סמל אורג רבדים של זמן ותודעה, בחיפוש אחר רוח הרפאים שחורצת את גורלן של כל הדמויות בסיפור, ובמרכזו עומדת השאלה - כמה רחוק אנחנו מוכנים ללכת למען הצלת נפש אחרת.

יצירותיה של הסופרת והמחזאית נאוה סמל עוסקות בדיאלוג במשפחה הישראלית בצל השואה ובצלקות העבר. 'ראש עקום הוא ספרה השבעה-עשר'. נאוה סמל סופרת, מחזאית וכותבת שירה, ילידת יפו. פרסמה מחזות, שירה, ליבריות לאופרה ותסריטים.

יצירותיה תורגמו לעשר שפות וזכו בפרסים בינלאומיים, ביניהם National Jewish Book Award בארה"ב, פרס סופרות אגן הים התיכון בצרפת ופרס הרדיו האוסטרי. בשנת 2007 זכתה נאוה בפרס "אשת השנה בספרות" של העיר תל אביב.

ברומן שלה "ראש עקום" מצליחה נאוה סמל להוביל אותנו בין קצוות החבל הפרומים (וגם לחבל תפקיד חשוב בסיפור) ולשזור אותם לכלל יצירה שלמה ומרגשת.נוצר: 5/14/2012 12:38:00 AM

זכויות נשים גרסה להדפסה בעיקר נשים שלח לחבר
רק נשים