ספרות - מי בכלל דיבר על אהבה, ספרה של אורית רז אתר נשים s
חברה הרשמה לאתר
היום באתר 05/06/2020
אימייל
סיסמא
פורטל נשים - iWomen
יצירת קשר    |   
דף הבית > ספרות > "מי בכלל דיבר על אהבה?", ספרה של אורית רז
  כתבות אחרונות
חגי וחגית חוגגים את פסח, מאת שירי צוק חגי וחגית חוגגים את פסח, מאת שירי צוק

"העוז והחסד" - סיפור הצלה מופלא בפולין בתקופת השואה

"זמן הלב"- ספרו החדש של צביקה ניר

"אני רוצה לבשל לחברים שלי"

סיפור עם שני שמות סיפור עם שני שמות

"פינגוינלנד", ספר ילדים קסום, מאת שאול אלבז

"גרגוילים 1 - הנוסע בזמן"

  לכתבות הקודמות ליחצו כאן


שתפו בפייסבוק

"מי בכלל דיבר על אהבה?", ספרה של אורית רז

מאת: שוש להב

צמיחתה של סופרת צעירה בתוך מצוקה של משפחה דתית, יחסיה המורכבים עם אם מרירה ופנאטית והתבגרותה מתוך כל אלה.
רומן קריא ומעניין בהוצאת ספרית פועלים.צמיחתה של סופרת בתוך מצוקה של משפחה דתית, שננטשה על ידי האב בעקבות זוגיות כושלת והתדרדרות כלכלית. יחסיה המורכבים של הבת עם אם מרירה ופנאטית. יציאתה ההדרגתית של הצעירה מתוך העולם הדתי אל העולם החילוני, והתבגרותה הכואבת - אלה הם המרכיבים העיקריים בספר זה.

מדוע אמה של רוחל'ה מכנה אותה נשמה חוטאת? האם רוחל'ה מקבלת על עצמה את הקביעה הזאת ומגשימה אותה? מה עושה לאדם הקלות הבלתי נסבלת שבה מודבקת לו תווית שלילית? ואיזה סוד אפל בעברה מסתירה האם ואותו משליכה על בתה?

הצרות המתרגשות על רוחל'ה מתחילות ביום שאביה נוטש אותה ואת אמה ועוזב את הארץ. כמעט בלי משים, מובילים אותה שיגיונותיה של האם אל אהבתה הראשונה. בלי כל הכנה, מוצאת עצמה רוחל'ה בת ה-22 נושאת ברחמה את פרי האהבה הזו, שאביו אינו רוצה בו, ונאלצת להתמודד עם ההחלטה האם לגדלו לבדה. הדברים מתרחשים ממש בימים שלפני רצח רבין, ואף שהרצח עצמו אינו חודר לעולמה המיוסר, האווירה הפוליטית העכורה ששוררת בארץ נוגעת בו.

זהו רומן הכתוב בחלקו בגוף ראשון - מפיה של גיבורת העלילה, ופעמים בגוף שלישי - מתוך כתביה של המספרת, המאירים זוויות חדשות בעולמם של גיבורי העלילה. ויש כאן גם זרקור על כמה עולמות משתלבים: עולמם של ההורים, עולם המספרת, עולמות הדת והמיסטיקה והעולם הפוליטי (ימני מול שמאלי). ובעיקר - עולמם המתרסק של גבר ואישה (דרך כמה וכמה זוגות המופיעים בעלילה) מול עולמה הנבנה של המספרת.

"מי בכלל דיבר על אהבה" הוא ספרה הראשון של אורית רז למבוגרים. הספר השזור בדמויות וסיטואציות מחייה של אורית רז, נכתב בהשראת רחל דודתה ומתוך הזדהות עמוקה עימה. סיפור חייה של הדודה - דמות חריגה ומרדנית (התרועעה עם חיילים אנגליים וכנראה הרתה לאחד מהם), ריתק את אורית. את בדידותה ונידוייה של הדודה על ידי משפחתה, גלגלה רז לתוך דמותה של רוחל'ה, גיבורת הספר.

דמות נוספת שהיוותה מקור השראה לכתיבת הרומן, היא סבתה הדתית-פנאטית של רז ויחסיה עם בתה - הדודה רחל. בספר יצקה רז את דמות סבתה לתוך דמות אמה של רוחל'ה. אהרון, אביה המשכיל של רוחל'ה, הולך בדרכו של סבה של רז, שנטש את משפחתו ונמלט לחו"ל מפני נושיו, לאחר שעסקיו בארץ התמוטטו. נישואי הסבא והסבתא של רז היו נישואי שידוך שלא עלו יפה וכך גם נישואיהם של הוריה של רוחל'ה. אמה של רוחל'ה הולכת בעקבות סבתה של רז ורוצה לסיים את הריונה, וכפי שקרה במציאות, ההפלה נמנעת בהתערבות החותן.

אורית רז, ילידת 1953 פרסמה עד כה כ-50 ספרים לילדים, נוער ומבוגרים בהוצאות: כתר, הקיבוץ המאוחד, פועלים, ידיעות אחרונות, דני ספרים, קוראים ועוד. ספריה זכו להצלחה רבה וחלקם זיכו אותה בפרסים חשובים, ביניהם: צל"ש של פרס זאב (2002) על "מזכרות מאיש השלג", פרס הדסה (2002) על "אף מילה ליסמין" ועיטור אנדרסן (2010) על "ברווז ושמו געגוע".
"מר זוטא ועץ התפוחים" שהפך לרב מכר, מכר כבר עשרות מהדורות והגיע למקום הראשון במצעד הספרים. הוא עובד לתוכניות ילדים בטלוויזיה וברדיו וכן להצגת תיאטרון, שרצה על הבמות שמונה שנים ברציפות. לאחר שירדה, הועלה הסיפור מחדש בעיבוד להצגת מחול שמוצגת בימים אלו ממש, על ידי התיאטרון לילדים ולנוער של אורנה פורת. בתחילת השנה יועלה הסיפור ע"י תיאטרון פרינג' בנצרת כהצגה בערבית.

רז החלה את דרכה כתסריטאית בתוכניות ילדים בטלוויזיה החינוכית והכללית. השתתפה בכתיבת תוכניות כמו: פנאי לי, בלי סודות, שלוש ארבע חמש וחצי, מטבחה של סמירה, ריץ' רץ', קשקשתא ועוד. כמו כן הקימה תיאטרון בובות לגיל הרך שהעלה אחדים מסיפוריה. היא בוגרת ספרות וחינוך באוני' העברית בירושלים ובעלת תואר שני בספרות (במסלול כתיבה יוצרת) של אוניברסיטת בן-גוריון וכן בעלת תעודת הוראה.
כסופרת ילדים ונוער היא נפגשת עם תלמידי בתי ספר ברחבי הארץ וכן מעבירה סדנאות לכתיבה יוצרת. השנה כיהנה כסופרת אורחת של מערכת החינוך - תפקיד שמילאה כבר מספר פעמים בעבר. רז נולדה וגדלה בפתח תקווה כבת זקונים במשפחה בת שלושה ילדים, והיא אם לשני בנים.נוצר: 12/21/2011 7:51:00 PM

זכויות נשים גרסה להדפסה בעיקר נשים שלח לחבר
רק נשים