ספרות - שירת הנביאים - שירת הקודש של נשים מג'רבא אתר נשים s
חברה הרשמה לאתר
היום באתר 16/06/2021
אימייל
סיסמא
פורטל נשים - iWomen
יצירת קשר    |   
דף הבית > ספרות > "שירת הנביאים" - שירת הקודש של נשים מג'רבא
  כתבות אחרונות
חגי וחגית חוגגים את פסח, מאת שירי צוק חגי וחגית חוגגים את פסח, מאת שירי צוק

"העוז והחסד" - סיפור הצלה מופלא בפולין בתקופת השואה

"זמן הלב"- ספרו החדש של צביקה ניר

"אני רוצה לבשל לחברים שלי"

סיפור עם שני שמות סיפור עם שני שמות

"פינגוינלנד", ספר ילדים קסום, מאת שאול אלבז

"גרגוילים 1 - הנוסע בזמן"

  לכתבות הקודמות ליחצו כאן


שתפו בפייסבוק

"שירת הנביאים" - שירת הקודש של נשים מג'רבא

מאת: שוש להב

ספרה של ד"ר מרים גז-אביגל, מנתץ את המיתוס ששירת הקודש היא נחלת הגברים בלבד ומציג לראשונה על הכתב את שירתן של הנשים, שמושרת באירועים דתיים.לאחרונה שוב עלה לכותרות הנושא של "שירת נשים" בצה"ל וגרר אחריו לא מעט התנצחויות. מתברר ש'קיפוח קול האישה' לא נולד באלף השני ולאו דווקא בצבא ההגנה לישראל. כך הפך ספר מחקר מעמיק על שירת קודש של נשים, לספרות אקטואלית...

"שירת הנביאים", ספרה של ד"ר מרים גז-אביגל עוסק בתיעוד וניתוח שירת קודש של נשים יהודיות מהאי ג'רבא שבתוניסיה. השירה היא סוגה ספרותית נדירה, המכונה בערבית-יהודית 'ג'נא נביין', ובתרגום "שירת הנביאים". שירה זו נחשבת בעיני נשות הקהילה כבעלת ערך רב, ומושרת באירועים דתיים של נשים, אבל וימים טובים, במחזור החיים ובמעגל השנה.

הספר מוכיח ששירת הנשים היא שירת קודש לכל דבר, ומנתץ את המיתוס המקובל שהגדיר כשירת קודש את שירתם של הגברים בבית הכנסת, ואילו שירת הנשים נחשבה כשירת חול ופחות יוקרתית. ספרה של ד"ר גז-אביגל הוא ראשון מסוגו בספרות היהודית, המציג שירת קודש של נשים, שעד למחקריה לא היה ידוע על קיומה, ולסברת החוקרת סוגה זו קיימת גם בקרב קהילות אחרות, אך לא קיבלה את המקום הראוי לה.

"שירת הנביאים" מציג את השירה כחלק בלתי נפרד מן ההווי ומאורח החיים היום יומי וחלק מזהותם של נשות האי. הספר מנתח את השירה על מסורותיה וחידושיה, סוגיה ותכניה, מקצביה ותבניותיה, לחניה ותוויה, והוא אחד המפתחות להבנת שירת הנשים ביהדות בכללותה.

מחברי שירת קודש זו הם עלומי שם, המנגינות קלות לזכירה ולרובן דפוס צורני אחיד. השירה נתחברה מתוך נקודת מבט נשית והדמויות הנשיות מוצגות בה באופן ברור כעצמאיות, פעילות, חכמות יפות וטובות. שירת הנשים זו הועברה מדור לדור בעל פה, ויתכן כי הן הדור האחרון למסירת שירה זו. אשר על כן יש מקום להניח שללא תיעוד ורישום שירה זו כאן ועכשיו, מסורת חשובה זו הייתה יורדת, ברבות הימים, לתהום הנשייה כפי שכבר איבדנו חלק לא מבוטל של מסורות שבעל-פה, שלא השכלנו לתעדם.

המחברת ד"ר מרים גז-אביגל, ילידת ישראל, בת להורים יוצאי ג'רבא תוניסיה, מרצה במסגרות אקדמיות וחברתיות בנושאי תרבות חינוך ופילוסופיה, יו"ר מועצה של נשים ומעורבת ביוזמות חברתיות לקידום האישה בישראל. גז-אביגל מילאה תפקידים מגוונים במערכת החינוך, הוראת הדרכת מורים ופיקוח על בתי ספר. לאחרונה ניהלה בית ספר להשתלמויות בעיר תל-אביב. המחברת חברת מרכז מפלגת 'ישראל ביתנו', פעילה פוליטית וציבורית למען קיבוץ גלויות ושילוב תרבות קהילות ישראל במערכות הציבורית.

ניתן לרכוש את הספר בפניה למחברת ד"ר מרים גז-אביגל, בטלפון 050-7742181נוצר: 9/20/2011 8:32:00 AM

זכויות נשים גרסה להדפסה בעיקר נשים שלח לחבר
רק נשים