ספרות - פרספוליס 2 אתר נשים s
חברה הרשמה לאתר
היום באתר 24/02/2020
אימייל
סיסמא
פורטל נשים - iWomen
יצירת קשר    |   
דף הבית > ספרות > פרספוליס 2
  כתבות אחרונות
חגי וחגית חוגגים את פסח, מאת שירי צוק חגי וחגית חוגגים את פסח, מאת שירי צוק

"העוז והחסד" - סיפור הצלה מופלא בפולין בתקופת השואה

"זמן הלב"- ספרו החדש של צביקה ניר

"אני רוצה לבשל לחברים שלי"

סיפור עם שני שמות סיפור עם שני שמות

"פינגוינלנד", ספר ילדים קסום, מאת שאול אלבז

"גרגוילים 1 - הנוסע בזמן"

  לכתבות הקודמות ליחצו כאן


שתפו בפייסבוק

פרספוליס 2

מאת: איריס לקנר
פרספוליס 2
"פרספוליס 2" הוא חלקה השני של היצירה האוטוביוגרפית-מאוירת של מרג'אן סטראפי, ילידת איראן. בדרכה הגלויה והמרגשת, היא מספרת על חייה של נערה שהופכת לאישה על רקע מוראות המשטר בארצה ועם שק של געגועים וכמיהה, היא מנסה לנהל חיים נורמליים ולפלס לה דרך משלה אל האושר.הנערה מרג'אן עוזבת את טהראן, במצוות הוריה, ונוסעת לאוסטריה. רק בת ארבע-עשרה, ולגמרי לבד, היא נוחתת בעולם חדש, זר ומוזר לה. בווינה של שנות השמונים אין רעלות, אין משמרות מהפכה, אין הפצצות. אבל גם כאן, לא כולם טובים ולא כולם אוהבים זרים.

עם המון סקרנות ואומץ, מרג'אן המתבגרת פותחת בחיים חדשים ועצמאיים. היא לומדת על העולם ועל עצמה, מוצאת חברים וגם אהבה, אבל נדמה, שלא באמת מוצאת לה מקום. ואז יום אחד היא קורסת. היא לא יכולה יותר. רק דבר אחד היא רוצה: הביתה. אבל האם שם תמצאנה התשובות לכל השאלות?!

צאתו לאור של "פרספוליס" סימן ברחבי העולם את תחילת פריחתו המחודשת של ז'אנר הפרוזה המאוירת.
בגיל שלושים ושלוש, בעקבות פרסום הספר, נעשתה מרג'אן סטראפי לכוכבת בינלאומית בשמי הספרות והאיור. "פרספוליס" תורגם עד כה ל-13 שפות, ומוסדות לימוד רבים באירופה וארצות הברית קוראים בו במסגרת שיעורים בתחומי ההיסטוריה, המגדר, מדע המדינה ועוד. בשנת 2007 עובד "פרספוליס" לסרט, שזכה בפרס מיוחד של חבר השופטים בפסטיבל קאן והיה מועמד בטקסי הגלובוס והאוסקר.


למי שטרם מכירה : מרג'אן סטראפי
מרג'אן סטראפי נולדה ב-1969 בעיר רֶשְׁת שבצפון-מערב איראן. היא גדלה בטהראן לזוג הורים משכילים, בבית ליברלי ומודרני, ולמדה בבית ספר צרפתי חילוני. בטהראן חוותה עם בני משפחתה את התפרצות המהפכה האסלאמית ב-1979, בהנהגתו הפוליטית והרוחנית של המנהיג השיעי האיאתולה רוחאללה חומייני. בעקבות המהפכה נעשתה איראן למדינה שיעית, והמשטר החדש הנהיג את ההלכה השיעית כחוק המדינה. קוד חמור של לבוש צנוע הונהג ונאכף בקפדנות, הנשים איבדו רבות מזכויותיהן, כל אופוזיציה למשטר החדש דוכאה בחריפות, מתנגדי המשטר נכלאו ועונו, ונרשמו הפרות שיטתיות של זכויות האדם והאזרח.
ב-1980 פתח סדאם חוסיין, שליט עיראק, במלחמת איראן-עיראק, וסטראפי נאלצה להתנסות גם במוראות המלחמה, ובכללן התקפות טילי הסקאד העיראקיים על טהראן. ב-1983, כשהיתה בת ארבע-עשרה, שלחו אותה הוריה לווינה.

בגיל עשרים חזרה סטראפי לאיראן, נישאה לאמן איראני, התגרשה ממנו לאחר שנים אחדות, וב-1994 נסעה שוב לאירופה. היא התמקמה בעיר שטרסבורג שבצרפת, ושם למדה איור ועיצוב גרפי. ב-1997 עברה לפריז, ובה היא מתגוררת עד היום. היא נישאה בשנית, לגבר שוודי, והחלה ליצור עבודות של פרוזה מאוירת למבוגרים ולילדים. בין 2000 ל-2003 ראו אור בצרפת, בהמשכים, ארבעת החלקים של ספרה האוטוביוגרפי-למחצה, "פרספוליס". בארץ, כמו ברחבי העולם, הם ראו אור בשני כרכים.

בגיל שלושים ושלוש, בעקבות פרסום "פרספוליס", נעשתה מרג'אן סטראפי לכוכבת בינלאומית בשמי הספרות והאיור. היא זכתה בפרסים רבים, ובהם "ספר הקומיקס הטוב של השנה" ("טיים מגזין", 2003), "הספר הראוי לציון של השנה" ("ניו יורק טיימס", 2003), "פרס השלום על-שם פרננדו בואסה בלאנקו" (ספרד, 2003) ו"פרס אלכס" של "התאחדות הספריות האמריקנית". "פרספוליס" תורגם עד כה ל-13 שפות, ומוסדות לימוד רבים באירופה וארצות הברית קוראים ב"פרספוליס" במסגרת שיעורים בתחומי ההיסטוריה, המגדר, מדע המדינה ועוד.

בשנת 2007 עובד "פרספוליס" לסרט. סטראפי כתבה את התסריט וביימה אותו יחד עם וינסנט פרונו, והוא זכה בפרס מיוחד של חבר השופטים בפסטיבל קאן 2007. בהמשך היה הסרט מועמד בטקסי הגלובוס והאוסקר 2008, ואף זכה בפרסים בפסטיבלי הקולנוע בסאו פאולו ובוונקובר.

סטראפי פירסמה עוד שבעה ספרים לבד מ"פרספוליס", למבוגרים ולילדים.
היא פעילה למען חופש וזכויות לנשים ומאיירת לעיתונים ולמגזינים בעולם בהם "ליברסיון", "ניו יורקר" ו"ניו יורק טיימס".

בימים אלה שוקדים סטראפי ופרונו על עיבוד רומן גרפי אחר שלה, "עוף בשזיפים", לסרט לא-מצויר.


מומלץ, מעניין ומעורר השראה - לקרוא !נוצר: 8/29/2009 2:35:00 PM
עודכן: 8/30/2009 9:20:00 PM

זכויות נשים גרסה להדפסה בעיקר נשים שלח לחבר
רק נשים