ספרות - הגניזה לבית שפר / ספרה של תמר ילין אתר נשים s
חברה הרשמה לאתר
היום באתר 20/02/2020
אימייל
סיסמא
פורטל נשים - iWomen
יצירת קשר    |   
דף הבית > ספרות > הגניזה לבית שפר / ספרה של תמר ילין
  כתבות אחרונות
חגי וחגית חוגגים את פסח, מאת שירי צוק חגי וחגית חוגגים את פסח, מאת שירי צוק

"העוז והחסד" - סיפור הצלה מופלא בפולין בתקופת השואה

"זמן הלב"- ספרו החדש של צביקה ניר

"אני רוצה לבשל לחברים שלי"

סיפור עם שני שמות סיפור עם שני שמות

"פינגוינלנד", ספר ילדים קסום, מאת שאול אלבז

"גרגוילים 1 - הנוסע בזמן"

  לכתבות הקודמות ליחצו כאן


שתפו בפייסבוק

הגניזה לבית שפר / ספרה של תמר ילין

מאת: מערכת Iwomen
הגניזה לבית שפר  /  ספרה של תמר ילין
הגניזה לבית שפר פורסם לראשונה באנגלית בשנת 2006 וזכה לכינוי "צופן דה וינצ'י היהודי". הוא זיכה את הסופרת ב-100,000 דולר כשקטף את המקום הראשון בתחרות של פרס רוהר לשנת 2007, זכה בפרס הרולד ריבלו לשנת 2006 וכן היה מועמד לפרס וינגייט. הוא יצא עד כה בארבע מהדורות ומכר כ-20,000 עותקים בארה"ב ובאנגליה.הגניזה לבית שפר מגולל את קורות משפחת שפר הירושלמית, שהכמיהה והיצר הובילו את בניה אל קצות תבל ובחזרה לירושלים.
שולמית סטודנטית מאנגליה חוזרת לביקור בבית סבה וסבתה בירושלים במטרה להיפרד מבית משפחתה העומד להימכר וכדי לסגור מעגלים אישיים כואבים מעברה. היא נקלעת לסכסוך משפחתי על הזכות להחזיק בכתב היד המסתורי שהתגלה בעליית הגג. כשהיא יוצאת למסע חקירת תולדות המסמך, היא חושפת את ההיסטוריה רבת הנפתולים והעלילה של משפחתה ומנסה להבין היכן היא ממוקמת בתוכה.
הגניזה לבית שפר מתפרש לאורך 130 שנה על רקע נופי ירושלים המשתנים. זהו רומן על גלות, השתייכות ועקירה ועל החיפוש התמידי אחר האהבה והארץ המובטחת.

על הכותבת
תמר ילין היא ילידת צפון אנגליה מתגוררת כיום ביורקשיר. אביה הוא דור שלישי לילידי ירושלים ואמה בת לעולים מפולין. למדה עברית וערבית באוניברסיטת אוקספורד ועבדה כמרצה וכמורה ליהדות. היא החלה לכתוב בגיל צעיר והמתח היצירתי שבין מוצאה היהודי ושורשיה האנגליים מופיע ברבות מיצירותיה. סיפוריה הקצרים, שזכו לתארים "אירוניים, אנושיים ופשוט מצוינים" הופיעו במגוון רחב של עיתונים ואנתולוגיות, והתפרסמו בקובץ "קפקא בארץ ברונטה" בהוצאת טובי. הגניזה לבית שפר הוא הרומן הראשון שלה.

מנימוקי ועדת פרס רוהר לשנת 2007:
ילין משלבת למדנות יהודית עם פיוטיות מרקיעת שחקים. וכאילו לא די בלמדנות ופיוטיות, היא גם מתבלת אותן בחוש הומור מוטרף. זוהי סופרת שמסוגלת לכל, שמביאה באהבה את ההיסטוריה אל ההווה, ובמטה קסם בוראת יצירה של יופי ואור מתוך להט הלמדנות..."

הספר שזור יסודות ביוגרפיים:
גיבורת הספר שולמית מתגוררת באנגליה, כמו ילין, ומגיעה לארץ לאחר שנודע לה שבית סבה בירושלים עומד להיהרס.
לפני כ-20 שנה, בהיותה בת 24, שמעה תמר ילין שהבית העתיק של סבה בקרית משה בירושלים עומד להיהרס. ילין הגיעה לביקור אחרון בבית. בעליית הגג גילתה ארגז מסמכים נטוש ובתוכו יומנים אישיים שכתבו בני משפחתה, מכתבים שכתב סבה וכן עדויות היסטוריות נוספות. בין המסמכים היה גם ספר תנ"ך ישן. בעזרת מומחה הסתבר, שהוא אחת העדויות היחידות הקיימות בעולם לעותק של ספר התנ"ך המלא, הידוע גם בשם "כתר ארם צובא", שנכתב בטבריה במאה העשירית וחוקרים רבים חיפשו אחריו במשך שנים.
ילין, כמו גיבורת ספרה, מחליטה לנצל את ההזדמנות, ולהתחקות אחרי שורשי משפחתה. וכך החלה במסע בן 13 שנה שבמהלכו כתבה את הספר. "הגניזה לבית שפר" מבוסס ברובו על הסיפור שמאחורי אותו עותק ישן של ספר התנ"ך שמצאה. הרקע ההיסטורי של משפחתה שימש מקור לספר וכן זיכרונותיו, מכתביו ויומניו של סבא רבה שלה – יצחק יעקוב ילין. מקצת מחייו המוקדמים של שלום שפר מבוססים על חייו של רבי שמואל מסלנט, כפי שעולים מתיעוד הסב.


זוכת פרס הרולד ריבלו לשנת 2006 ופרס רוהר היוקרתי לשנת 2007
מאנגלית: דבורה בושרי
הוצאת טובי
* * * * *

מס' עמודים: 313 מחיר 89 ₪
הגניזה לבית שפר  /  ספרה של תמר ילין
נוצר: 10/8/2008 2:13:00 PM

זכויות נשים גרסה להדפסה בעיקר נשים שלח לחבר
רק נשים