אומנות - שכנות - נשים שכולות, ישראליות ופלסטיניות, יוצרות פיוס מתוך כאב ותקווה אתר נשים s
חברה הרשמה לאתר
היום באתר 31/05/2020
אימייל
סיסמא
פורטל נשים - iWomen
יצירת קשר    |   
דף הבית > אומנות > "שכנות" - נשים שכולות, ישראליות ופלסטיניות, יוצרות פיוס מתוך כאב ותקווה
  כתבות אחרונות
"הסוריאליזם זה אני"! תערוכת "דאלי בנמל ת"א"

תערוכת תערוכת "נשים בראי המאה" במוזיאון אוצרות בחומה, עכו

התערוכה התערוכה "עדות מקומית" ו-World Press Photo במוזיאון א"י, ת"א

LIRONE מפתיע בתערוכה בתלת מימד LIRONE מפתיע בתערוכה בתלת מימד

LIES - שקרים - תערוכה יפיפייה לאמן הפוטו שופ, שיין הורוביץ LIES - שקרים - תערוכה יפיפייה לאמן הפוטו שופ, שיין הורוביץ

תערוכתו של רפאל שפרינגמן, תערוכתו של רפאל שפרינגמן, "לבי עם כורדיסטן"

מוזיאון בית לוחמי הגטאות מציג תערוכה מרגשת: מוזיאון בית לוחמי הגטאות מציג תערוכה מרגשת: "להציל את הילדים, 1938 - 1945"

  לכתבות הקודמות ליחצו כאן


שתפו בפייסבוק

"שכנות" - נשים שכולות, ישראליות ופלסטיניות, יוצרות פיוס מתוך כאב ותקווה

מאת: שוש להב

פורום 'משפחות שכולות' מארגן כנס, שבמסגרתו יהיו תערוכות צילום ומפגשי שיחה אמנות ואוכל, שיציגו את הנרטיבים האישיים והלאומיים של שני הצדדים ואת תפקידן של נשים ביישוב סכסוכים. שבת 28 בספטמבר, סינמטק ת"א.פורום המשפחות השכולות הישראלי-פלסטיני, יקיים אירוע בשם "שכנות - נשים יוצרות פיוס", ב28.09.2013 בסינמטק בתל אביב. מטרת האירוע להעלות את המודעות הציבורית לחשיבות הדיאלוג וההיכרות, הצורך בהבנה הדדית ופיוס והתפקיד שיש לנשים בתהליך הזה.

האירוע הינו יוזמה של קבוצת הנשים של פורום-משפחות שכולות, ביניהן, אימהות, אחיות, רעיות ובנות שכולות ישראליות ופלסטיניות, שאיבדו בן משפחה קרוב כתוצאה מהסכסוך. הנשים פועלות יחד מתוך כאב ותקווה, על מנת לעצור את שפיכת הדמים בשני הצדדים. זאת מתוך אמונה כי הקול הנשי הינו בעל השפעה ועוצמה ייחודית, וחובתן להשמיע אותו ברבים ולהוביל תהליכי פיוס ודיאלוג בין העמים.

* האירוע יתקיים במהלך כל היום בלובי של סינמטק ת"א ובאולמות, ויכלול מספר פעילויות:

תערוכת צילום, "הנוכחות של האין" - עשר נשים שכולות, ישראליות ופלסטיניות, אימהות, בנות, אחיות ואחייניות, שאיבדו את יקיריהן במלחמה האינסופית בין שני העמים - מנסות לתאר בתמונה את ההיעדר, החסר, החלל. הוא נמצא בחדר בו כל פרט נותר על עומדו, בשעון שפסק מלכת, בחלון שממנו נשמעה הבשורה, בילד שנושא את שמו. אוסף הצילומים בתערוכה נבחר מתמונות שצילמו הנשים בסביבתן הטבעית ובמהלך ביקורים הדדיים ביניהן, בשני עברי הגבול. לרוב הנשים זהו מפגש ראשון עם מצלמה. מנחי הפרויקט: הצלמים ורדי כהנא, עטא עוויסאט ומיקי קרצמן.

תערוכת אמנות, "מרקם החיים" - בתערוכה יוצגו ספרונים שהוכנו ע"י 15 נשים אשר מציגים אבני דרך משמעותיות בחייהן בשימוש בתמונות, טקסטים, חפצים וחומרים מגוונים. אחת המשתתפות בפרויקט: "הספרון אפשר לי להסתכל על כל חיי ולייצג תקופות משמעותיות באופן סימבולי, כמו ילדות, אהבה ראשונה, זוגיות, לידה, מעין ספר ביוגרפי מוצפן. המטרה הייתה לראות לא רק את השכול, אלא תקופות נוספות שבנו ועיצבו אותי ומהווים חלק בלתי נפרד ממי שאני עכשיו". מנחת הפרויקט: דבורה מורג.

אוכל ביתי, "ג'ם סשן" - תצוגה, טעימות ומכירה של מאכלים, מעשה ידיהן של נשות הפורום. במסגרת סידרת מפגשים, בישלו ביחד נשים ישראליות ופלסטיניות מהפורום והכינו מגוון רחב של מאכלים, בייחוד ריבות וסוגים שונים של חמוצים. גיל חובב: "מפגשי 'ג'ם סשן' אינם עוסקים בשכול ובמוות כי אם בחיים, בשמחה ובחיבור בין נשים שבאו מהרקעים הכי שונים והכי דומים שיש". בליווי והדרכה של גיל חובב וחוסאם עבאס.

"חוטים מקשרים" - תצוגה ומכירה של עבודות יד פלסטיניות.

"זה לא ייגמר עד שנדבר" - ארבעה מפגשים בנושא תפקידי נשים בתהליכי פיוס. כולם בהשתתפות נשים פלסטיניות וישראליות מתוך הפורום ומחוצה לו ובהנחייתן. בהם: "שלום הדור הבא" - חינוך לשלום מנקודת מבט נשית; "החיים עולים על הבמה" - תיאטרון פלייבק מציג סיפורים אמיתיים מהקהל; "אם ובת - שתי נקודות מבט לאובדן".

בנוסף, במהלך השבת ויום ראשון שלאחריו, יוקרנו בסינמטק סרטים תיעודיים על הנושא.

רובי דמלין: "אירוע שכנות הוא שיאו של מסע אינטנסיבי ומאיר עיניים, של 60 נשים שכולות ישראליות ופלסטיניות. בתהליך למדנו כי הכרת הנרטיב של הצד השני, צילום ה"אין" בחיינו והכנת יצירות מרקם החיים, יכולים להוביל לסגירת מעגל. ראינו את האומץ הנדרש כדי לכלול בספרון שיוצג לקהל הרחב, תעודת זהות של הבן שנהרג, פעולה שמשמעותה הכרה בכך שלא יחזור עוד. בפעילויות אחרות, כמו הכנת ריבות וחמוצים, חווינו הנאה גדולה. מוצרים אלה יוצגו באירוע והציבור יוכל לטעום ולקנות מהם".

עיישה אקטאם: "נשים מהוות חלק משמעותי בתהליך הפיוס, מאחר ואנו מחנכות את הדור הצעיר. מוטלת עלינו כנשים אחראיות רבה בהובלת תהליכים ושינוי המציאות. אנחנו מחנכות את הילדים ומעבירות להם את השאיפות, הרצונות והתקוות שלנו, בנוגע לעתיד ואיך הוא אמור להראות".

* פורום המשפחות השכולות:
הפורום הוא ארגון בו חברים מאות ישראלים ופלסטינים, ששכלו בן משפחה מדרגה ראשונה, במאבק הדמים המתמשך. חזון הפורום הוא מניעת שכול נוסף בשני העמים ויצירת מסגרת לתהליך פיוס, שיקדם את תהליך השלום ויהווה חלק בלתי נפרד מכל הסכם שלום עתידי. הפורום פועל למעלה מ 15 שנים ליצירת הבנה והיכרות בין שני הצדדים, באמצעות פרויקטים חינוכיים, תרבותיים ותקשורתיים חוצי גבולות - מפגשי דיאלוג עם אלפי בני נוער בשנה משני הצדדים, סדנאות ייחודיות להכרת הנרטיבים למאות אנשים, קהילה ישראלית פלסטינית במדיה החברתית, סרטים דוקומנטריים וסדרות טלוויזיה, אירועים לקהל הרחב הישראלי, הפלסטיני והקהילה הבינלאומית ועוד

כנס "שכנות": שבת, 28 ספטמבר 2013
שעה: 19:30-10:30
מיקום: סינמטק, תל אביב

(*צילום: באדיבות פורום משפחות שכולות)

נוצר: 9/26/2013 12:50:00 PM
עודכן: 9/26/2013 12:53:00 PM

זכויות נשים גרסה להדפסה בעיקר נשים שלח לחבר
רק נשים