העצמה נשית - מעמד האישה בקזחסטן - יום האישה הבינלאומי 8.3 אתר נשים s
חברה הרשמה לאתר
היום באתר 27/06/2022
אימייל
סיסמא
פורטל נשים - iWomen
יצירת קשר    |   
דף הבית > העצמה נשית > מעמד האישה בקזחסטן - יום האישה הבינלאומי 8.3
  כתבות אחרונות
ג'מילה אבו סווי בתערוכת צילום ג'מילה אבו סווי בתערוכת צילום "תמונה מגדרית"

מעמד האישה בקזחסטן - יום האישה הבינלאומי 8.3 מעמד האישה בקזחסטן - יום האישה הבינלאומי 8.3

צוואה – צוואה – "טוב מוקדם מאשר לעולם לא"

חוק השוויון בנטל הגנה מלאה על זכויות ומעמדן של הנשים בצה חוק השוויון בנטל הגנה מלאה על זכויות ומעמדן של הנשים בצה"ל

"מוזות" - המותג איתו מציינת נתניה את יום האישה הבינלאומי

הכנס הארצי השני הכנס הארצי השני "עיר ידידותית לנשים" באשדוד

גם בפוליטיקה : יפה יותר זה טוב יותר? גם בפוליטיקה : יפה יותר זה טוב יותר?

  לכתבות הקודמות ליחצו כאן
שתפו בפייסבוק

מעמד האישה בקזחסטן - יום האישה הבינלאומי 8.3

מאת: שוש להב
מעמד האישה בקזחסטן - יום האישה הבינלאומי 8.3

יום האישה הבינלאומי

מצוין בעולם כולו בתאריך ה-8 במארס. יום זה מוקדש לציון הישגיהן של הנשים בעולםבתחומים שונים ולזכרן של הנשים בכל רחבי העולם, אשר לחמו בעבר למען השגת שיוויןזכויות ולמען נשים אשר נלחמות על כך בהווה. כמו כן, מציינים ביום זה את תרומתן שלהנשים למען חיזוק השלום בעולם והבטחת ביטחונו.

ב-8 במארס 1857, פתחומאות של פועלות במפעלי טקסטיל בניו-יורק בשביתה ובמחאה על תנאי העסקתן שכללו, ביןהשאר, עבודה של שעות ארוכות בשכר נמוך. הרושם שהותירו אחריהן נשים אלו היה כה עז,עד שהוחלט למסד את היום זה ולציינו בעולם כולו. בדצמבר 1977, החליטה האסיפה הכלליתשל האומות המאוחדות לאמץ את ה-8 במארס כיום המוקדש לציון זכויות האישה ולשלוםעולמי.

אז א-פרו-פו נשים בעולם.. את אליה ביטימובה(BITIMOVA  ALIYA ),מזכיר שלישי בשגרירות קזחסטן בישראל, שהגיעה לארץ ב 2015, הכרתי בעקבות צרופי למשלחתעיתונאים לאסטנה, בירת קזחסטן, לכבוד חגיגות 550 השנים לחנת' קזאח. קשה להתעלם מהחןוהנעימות של הדיפלומטית הצעירה, והקשר איתה נמשך גם אחרי שחזרתי מהסיור.

בעת הביקור בקזחסטן התרשמתי מהנשים שפגשתיבאסטנה, כך שלקראת יום האישה הבינלאומי, החל ב 8 במרץ, החלטתי לבדוק עם אליה את נושאמעמד האישה בקזחסטן. אז התחלנו ב.. אליה עצמה, כדוגמא. היא בת 28, בוגרת אוניב' מוסקבהונשואה לגבר שהלך אחריה בעקבות הקריירה הדיפלומטית שלה. אחותה של אליה היא אם לארבעהואשת עסקים מצליחה. אמא שלה הצטרפה לאביה, שהוא שגריר קזחסטן באפגניסטן, וברור ששםמעמד האישה שונה בתכלית והיא לבושה בצניעות ובכיסוי ראש - אבל באסטנה, הנשים מתנהלותומתלבשות כמו בתל-אביב.

לא סוד הוא שכאשר שומעים שם של מדינה המסתייםב"סטן", בעל כורחנו מתגנבת המחשבה שזכויות האישה ומעמדה במדינה כזאת, הןתחת סימן שאלה גדול. אליה מפתיעה אותי בנתונים - למרות שרוב האוכלוסייה בקזחסטן הינהמוסלמית, מצב זכויות האישה בה הרבה יותר טוב משאר המדינות המוסלמיות, כולל אלה השכנותלקזחסטן. על פי דו"ח הפורום הכלכלי העולמי על מדד השוויון בין המינים, בשנת2015 היתה קזחסטן במקום 47 בין 145 מדינות עולם. כדאי לציין שישראל הייתה במקום 53באותה הרשימה.. רוסיה הגיעה רק למקום 75, סין במקום 91, ויפן במקום 101. מפתיע?

נשים משפיעות בקזחסטן

מזכירת המדינה ויו"ר הוועדה הלאומית לעניינינשים בקזחסטן, היא גולשרה אבדיקליקובה. בנאומים שלה ציינה שבשנים האחרונות כמות הנשיםברשות המחוקקת, המייצגת והמבצעת, גדלה משמעותית. מספר הנשים בפרלמנט התחתון  גדלה פי שתיים לעומת הכינוס הקודם ומונה 20% מכלל הנציגים. בגופים השוניםשל הרשות המבצעת, עובדות 54 אלף נשים שהן 58% מכלל כמות העובדים בגופים אלה, ומהן46% עובדות בתחומי כלכלת המדינה. יחד עם זאת, חושפת אליה נתון בעייתי - ממוצע המשכורתשל הנשים בקזחסטן הוא 64% ממוצע השכר של הגברים. מזכיר לכם את ישראל?

תהליכי הגלובליזציה לא דילגו על נשות קזחסטן,שהתחילו לבנות קריירה עוד תחת שלטון ברה"מ, כשאז עבדו כלל שכבות האוכלוסייה ללאהבדלי מין. בעידן הסובייטי נשות קזחסטן יישמו מקצועות רבים, רכשו השכלה אקדמאית ועבדובכל תחומי החיים הציבוריים. יחד עם זאת, עד היום הנשים ממשיכות לשמר באופן מסורתי אתתפקידן כאימהות ולרוב נוטלות על עצמן את האחריות לגידול הילדים.

במלחמת העולם השנייה נשים קזחיות נודעו כלוחמותאמיצות ונכנסו לפנתיאון הגבורה. הנה, לדוגמא, הצלפית אליה מולדוגולובה, ששירתה בחטיבתחי"ר 54 ביחידה ה- 22 בקו הבלטי השני בדרגת רב"ט. מייחסים לה 78 חיסוליםשל חיילים וקצינים של האויב. היא נהרגה במבצע לנינגרד-נובגורוד ב 14 לינואר 1944. באחתההתקפות עליה, למרות שהייתה פצועה בידה מרסיס של מוקש, ניהלה מאבק מגע עם קצין נאציאותו הצליחה לחסל, אך מתה מפצעיה.

בגבורה יוצאת דופן צוינה גם מאנשוק מאמטובה.ב 15 לאוקטובר 1943 כוחות של חזית קלינין שם נלחמה, ניהלו קרבות קשים מאוד על שחרורהעיר נבל. כשנשארה לבד מהתותחנים היא התבצרה בעמדה, ולמרות שנפצעה קשה מרסיס בראשה,מאנשוק חיסלה 70 חיילים של האויב ומתה מות גיבורים.

כך היה בעיתות מלחמה. עתה, בזמן שלום, נשותקזחסטן כמעט אינן משרתות בצבא. בשונה מישראל, בקזחסטן אין שירות חובה לנשים. כיום משרתותבצבא הקזחי 8 אלפי נשים - 12% מכלל הכוחות הצבאיים של הרפובליקה. כמעט כל מוסדות החינוךהצבאיים של קזחסטן לא מקבלים נשים, ואלה שרוצות לשרת ולמלא תפקידים "גבריים",צריכות להשקיע מאמצים לא פשוטים. לרוב הנשים בצבא יש השכלה גבוהה, 72 אחוז מהן משרתותבחיל הרפואה.

קצרה היריעה לדבר על נשים מצליחות נוספות בקזחסטןבת ימינו, אך הרושם ברור - מעמד האישה שם איתן. ההשראה של אליה לקריירה, היא    Byrganym Sariyevna Aitimova, שהיתה השגרירה הראשונה של קזחסטן בישראל(1996) וזכתה להיות כאן ראש הקורפוס הדיפלומטי. מאז כיהנה כשגרירת קזחסטן באו"םובאיטליה, כשרת החינוך והמדע (עד שהוחלפה ע"י  ZhanseitTuymenbayev)וכיום היא סנטורית. כשאני מקשיבה לאליה, נראה שגם אצלה השמיים הם הגבול..

 

(צילום: באדיבות שגרירות קזחסטן בישראל)


מעמד האישה בקזחסטן - יום האישה הבינלאומי 8.3
מעמד האישה בקזחסטן - יום האישה הבינלאומי 8.3
מעמד האישה בקזחסטן - יום האישה הבינלאומי 8.3
מעמד האישה בקזחסטן - יום האישה הבינלאומי 8.3
נוצר: 3/7/2016

זכויות נשים גרסה להדפסה בעיקר נשים שלח לחבר
רק נשים