העצמה נשית - נשים בולטות בתפקידים בכירים בעיריית כרמיאל אתר נשים s
חברה הרשמה לאתר
היום באתר 27/06/2022
אימייל
סיסמא
פורטל נשים - iWomen
יצירת קשר    |   
דף הבית > העצמה נשית > נשים בולטות בתפקידים בכירים בעיריית כרמיאל
  כתבות אחרונות
ג'מילה אבו סווי בתערוכת צילום ג'מילה אבו סווי בתערוכת צילום "תמונה מגדרית"

מעמד האישה בקזחסטן - יום האישה הבינלאומי 8.3 מעמד האישה בקזחסטן - יום האישה הבינלאומי 8.3

צוואה – צוואה – "טוב מוקדם מאשר לעולם לא"

חוק השוויון בנטל הגנה מלאה על זכויות ומעמדן של הנשים בצה חוק השוויון בנטל הגנה מלאה על זכויות ומעמדן של הנשים בצה"ל

"מוזות" - המותג איתו מציינת נתניה את יום האישה הבינלאומי

הכנס הארצי השני הכנס הארצי השני "עיר ידידותית לנשים" באשדוד

גם בפוליטיקה : יפה יותר זה טוב יותר? גם בפוליטיקה : יפה יותר זה טוב יותר?

  לכתבות הקודמות ליחצו כאן
שתפו בפייסבוק

נשים בולטות בתפקידים בכירים בעיריית כרמיאל

מאת: איריס לקנר
נשים בולטות בתפקידים בכירים בעיריית כרמיאל
     צילום: שוש עינב

עם חגיגות יום האישה הבינלאומי מספרות שלוש מנהלות בעיריית כרמיאל על ההזדמנות שניתנה להן לעמוד בראש מחלקות 'גבריות', בעידודו של ראש העיר, עדי אלדר.בעיריית כרמיאל יום האישה מצוין 365 ימים בשנה. מאז כניסתו של עדי אלדר לתפקיד ראש העיר בשנת 1989, ניתן למצוא נשים בכל תפקיד אפשרי. 24 נשים מוצבות בעיריית כרמיאל בתפקידים בכירים ביותר, החל ממנכ"לית העירייה, חנה קובל, דוברת העירייה לביאה שלו, וכן מנהלות מחלקות ואגפים בתפקידים לא שגרתיים. בעיר ששואפת כל העת "לגדול ולגדל", שוויון ההזדמנויות לנשים הפך למדיניות כוללת. "בעירייה משמשות נשים בתפקידים שמסורתית נשמרו משום מה באופן קבוע לגברים", אומר ראש העיר, עדי אלדר, "כמו למשל מנהלת מחלקת תחבורה ופיתוח ד"ר טל מילמן, אסתר מנשה, מנהלת מחלקת תכנון באגף ההנדסה, מנהלות מחלקות ומנהלות אגפים, ומיותר לציין שהן עושות עבודתן בצורה מצוינת".

רונית עייש (56) מנהלת מחלקת פיקוח כ- 10 שנים. ככל הידוע היחידה בתפקיד זה בישראל. לצד השליטה המלאה בחוקי עזר ורישוי עסקים, מתמודדת עייש עם בעלי עסקים מפרי חוק, משעות הבוקר המוקדמות ועד לשעות הלילה המאוחרות. השמדת סחורה וסגירת פיצוציות שמכרו אלכוהול לקטינים, עשויה להפוך לחוויה לא נעימה אך עייש לא נרתעת: "עצם היותי אישה מקנה לי דווקא יתרון. ברגע שרואים אישה, הגישה היא שונה. יחד עם זאת אני מדברת עם כולם בגובה העיניים. החוכמה היא להגיב באסרטיביות וגם להפגין קשיחות שצריך, במיוחד כאשר נתקלים בתגובה תקיפה. זה לא קורה בדרך כלל כי בעלי העסקים בכרמיאל יודעים שהשמירה על החוק היא מעל לכל, וההרתעה של מחלקת הפיקוח עובדת היטב".
קודם לתפקידה כמנהלת וכהנדסאית מזון כימיה שימשה כפקחית במשך 13 שנה. שאלת השילוב בין קריירה למשפחה עולה כל העת כאשר מדובר בנשים. עייש, שגידלה את שלושת ילדיה במקביל לעבודה התובענית אומרת כי הבחירה שלה הפכה דווקא לרווח עבור הילדים: "בגלל העבודה הרבה בחוץ, נתתי הרבה יותר לילדים כאשר הגעתי הביתה. אם הייתי יושבת בבית, הילדים היו מרוויחים פחות. הילדים ראו מקרוב את העבודה והעריכו את העשייה, כך שהפידבק היה חיובי לשני הצדדים".

מרים דיקמן (55), מנהלת את המחלקה לאיכות הסביבה בעירייה ב-15 השנים האחרונות. קודם לכן שימשה במשך 6 שנים כמפקחת איכות סביבה.
על סדר יומה: ביצוע תוכניות עבודה שנתיות, ישיבות, תקציבים, השתלמויות, משימות ממשרדי ממשלה ומטלות מצד הנהלת העיר.
בדומה לעייש גם דיקמן מחזיקה בדעה שהשתייכותה למגדר הנשי מקנה לה יתרון בתפקיד: "מבלי לעשות הכללות אני גורסת שלגברים יש גישה מיליטנטית יותר מאשר לנשים. אני פועלת כל העת בעדינות משום שאם נטיל הנחיות דרקוניות על יזם או בעל עסק ונפעל בקיצוניות, נשיג את המטרה ההפוכה ונבריח מפעלים. האמת היא שבגלל היותי אישה מסתכלים עלי באופן שונה. התקשורת הבינאישית שלי משחקת לטובתי". מה קרה כאשר התגובות היו עוינות? דיקמן מציינת כי הן טופלו בהתאם: "לאורך כל הדרך התגובות השוביניסטיות היו מעטות. הגענו פעם למנהל מפעל שפנה אלי ואמר : 'מי את בכלל שתגידי לי מה לעשות'. נהגנו בו ביד קשה והוא נקרא לשימוע במשרד להגנת הסביבה". כהנדסאית כימיה, בעלת תואר ראשון במדעי המדינה, אם לארבעה בנים וסבתא ל-3 נכדים השילוב בין הקריירה לניהול הבית והמשפחה הוא לא דבר של מה בכך : "בהתחלה היה מאוד קשה. באותה תקופה היו לי שני תינוקות ותמרנתי כל העת בין מחלות ילדות, בייביסיטר ועבודה, אבל עברנו את זה. ברגע שיש מחויבות למקום עבודה ולתפקיד כל כך משמעותי וחשוב מתגברים על הכול. הקרדיט מגיע לעובדים שלי וגם להנהלת העיר שמפרגנת מאוד לנשים. כמובן שבן זוג תומך זה הכי חשוב, ובלעדיו לא הייתי מצליחה. החלוקה בינינו תמיד הייתה שווה".

שוש עינב (52) נכנסה בימים אלה לתפקידה המורחב כמנהלת מחלקת גנים ונוף. במילים אחרות, בזמן שיש גברים שבוחרים להפוך לגננים בגן הילדים, עינב עשתה את הדרך ההפוכה והפכה לגננת של מדשאות העיר. התפקיד כולל אחריות על גינון, חזות עיר, צומח ודומם בגן – עצים, פרחים, צמחיה ומתקני משחקים, ריהוט ושילוט רחוב, אנדרטאות ועוד.
עינב מציינת: "בתחילת דרכי בכרמיאל עבדתי במשתלה העירונית. בתפקידי הראשון בעירייה בשנת 1989 שימשתי כפקחית מתוקף היותי הנדסאית אדריכלות נוף. בשנת 2006 התחלתי לנהל את כל הנושא של הצומח בגן ובימים אלה הפכתי למנהלת מחלקת גנים ונוף. כל העניין התחיל אצלי כתחביב ורק לאחר מכן הפכתי את זה למקצוע, כך שמעולם לא הרגשתי שאני עושה משהו שונה. תני לי להחזיק את הטוריה ואין יותר מאושרת ממני", מחייכת עינב.
נוסיף לכך את התמיכה מצד המשפחה והנהלת העירייה ונקבל את הסיפוק אותו חשה עינב מעבודתה. גם הגינה הביתית פורחת, תרתי משמע: "אין אצלי רגע שנשבר לי ולא מעניין. גם החצר הפרטית שלי מושקעת באותה מידה. יש לי בעל תומך ומפרגן, שלושה ילדים ונכד. אני לא מרגישה שהעבודה שלי באה על חשבון המשפחה. הבית לא מפריע לי בעבודה ולהיפך. יום העבודה שלי מתחיל מוקדם בבוקר. הילדים התרגלו לזה והכול נעשה בנינוחות ובהבנה".

שלוש הנשים המנוסות נותנות עצה לקרייריסטיות בתחילת דרכן: "נשים צריכות להסתכל כל הזמן קדימה ולעשות את מה שהן אוהבות. כאשר עוסקים בעבודה שיש בה סיפוק, אז בסופו של יום הכול מסתדר. צריך לשמור על חוש הומור ולחשוב כל הזמן על האתגר הבא. המשפחה רק מרוויחה מכך".

המנהלות הותיקות יצאו לעבודה עוד בימים בהם חששו רבות לעזוב את הילדים ולצאת לעבודה. את הקרדיט הן נותנות להנהלת העיר בראשותו של עדי אלדר. עינב: "ראש העיר מאוד מעריך ומפרגן על העשייה שלנו וההצלחה מדברת בעד עצמה. זה כיף לעבור במסדרונות העירייה ולעבוד בסביבה נשית. אין בינינו משחקי אגו וכולנו מגדילות ראש וחושבות תמיד איך לקדם את המערכת". עינב: "כדי להבין את מדיניות העירייה אומר זאת כך: אני לא יכולה לומר אם מנכ"ל עירייה היה מתייחס אלינו אחרת, כי לאורך כל השנים עבדתי תחת מנכ"לית".

דיקמן ועייש מוסיפות: "עדי אלדר הוא הסיבה להצבת נשים בתפקידים כאלה בכירים. הוא הציב נשים בעמדות ניהול מיום היכנסו לתפקיד ויצר אווירה מצוינת במערכת העירונית. מגיע לו כל הקרדיט על כך".

בתמונה העליונה : 20 מנהלות מתוך ה-24 בעיריית כרמיאל שהצטלמו לקראת יום האישה.
(צילום: באדיבות עיריית כרמיאל)
יושבות :
מימין: מלכי ארקין- מנהלת לשכת ראש העיר
אדרי בן אברם- מנהלת מח' תיאום ובקרה
לימור סלע- מנהלת מח' מתנדבים
רונית עובדיה- מנהלת מרכז צעירים
שוש עינב- מנהלת מח' גנים ונוף
טובה פרי- מנהלת מח' ביקור סדיר במינהל החינוך
אסתר מנשה - מנהלת מח' תכנון במינהל ההנדסה
עומדות. מימין
איריס צין- מנהל מרכז הון אנושי
ד"ר טל מילמן- מנהלת מח' תחבורה וכבישים
רינה גרינברג- סגנית ראש העיר
עו"ד יפעת לוי- התובעת העירונית
רונית עייש - מנהלת מח' פיקוח
ד"ר חנה קובל- מנכ"לית העירייה
ז'נט אסידו- מנהלת רשת המתנ"סים בכרמיאל
לביאה שלו- פישר- דוברת העירייה
שולה כהן- ממלאת מקום ראש העיר
חנה כוהני- מנהלת מח' חינוך
אילנה שמר- מנהלת מח' משאבי אנוש
ירדנה חוסלקר- מנהלת מח' הגביה
מיקי כהן- מנהלת מח' תרבות הדיור

לא בצילום:
מרים דיקמן, מנהלת המחלקה לאיכות הסביבה
שולה מנחם, ראש מינהל רווחה
ענת לנקסנר, גזברית העיריייה
אבלין קמחי, סגנית הגזברית

 נשים בולטות בתפקידים בכירים בעיריית כרמיאל
צילום: שוש עינב
נשים בולטות בתפקידים בכירים בעיריית כרמיאל
צילום: רונית עייש
נוצר: 3/8/2011 7:34:00 AM
עודכן: 3/8/2011 7:44:00 AM

זכויות נשים גרסה להדפסה בעיקר נשים שלח לחבר
רק נשים