העצמה נשית - גילה גמליאל תהיה האשה הראשונה שתכהן בתפקיד יור מרכז הליכוד אתר נשים s
חברה הרשמה לאתר
היום באתר 27/06/2022
אימייל
סיסמא
פורטל נשים - iWomen
יצירת קשר    |   
דף הבית > העצמה נשית > גילה גמליאל תהיה האשה הראשונה שתכהן בתפקיד יו"ר מרכז הליכוד
  כתבות אחרונות
ג'מילה אבו סווי בתערוכת צילום ג'מילה אבו סווי בתערוכת צילום "תמונה מגדרית"

מעמד האישה בקזחסטן - יום האישה הבינלאומי 8.3 מעמד האישה בקזחסטן - יום האישה הבינלאומי 8.3

צוואה – צוואה – "טוב מוקדם מאשר לעולם לא"

חוק השוויון בנטל הגנה מלאה על זכויות ומעמדן של הנשים בצה חוק השוויון בנטל הגנה מלאה על זכויות ומעמדן של הנשים בצה"ל

"מוזות" - המותג איתו מציינת נתניה את יום האישה הבינלאומי

הכנס הארצי השני הכנס הארצי השני "עיר ידידותית לנשים" באשדוד

גם בפוליטיקה : יפה יותר זה טוב יותר? גם בפוליטיקה : יפה יותר זה טוב יותר?

  לכתבות הקודמות ליחצו כאן
שתפו בפייסבוק

גילה גמליאל תהיה האשה הראשונה שתכהן בתפקיד יו"ר מרכז הליכוד

מאת: מערכת Iwomen
גילה גמליאל תהיה האשה הראשונה שתכהן בתפקיד יו
חקיקה מתקנת לא משנה את המציאות עבור נשים בפוליטיקה ובתחומים אחרים, נשים צריכות לחולל את השינוי בפועל ואני רוצה לשמש להן דוגמה


גילה גמליאל, ח"כית בכנסת ה- 16 וסגנית שר החקלאות, תהיה האשה הראשונה שתכהן בתפקיד יו"ר מרכז הליכוד. גמליאל תתמודד בשבוע הבא, ב-,13.5.08, על התפקיד שהיה עד היום טריטוריה גברית לחלוטין.
מול גמליאל מתמודד ח"כ משה כחלון, המכהן בתפקיד כיו"ר זמני כבר קרוב לשנה.

גמליאל: "בפוליטיקה הישראלית נשים תמיד קיבלו ייצוג סמלי, והוא הספיק על מנת לבסס את המיתוס של מערכת פתוחה ושוויונית. אולם נשים במפלגות מוצאות את עצמן, לעיתים קרובות, מקוטלגות כ"נשים", ומנותבות לתחומים ותפקידים "נשיים" מסורתיים. כשמדובר בחברות כנסת צעירות, המצב גרוע מזה, שכן הן נתפשות כאייטם תקשורתי ומוזכרות בתקשורת בעיקר במדורי רכילות...".

למרות שחל שינוי לטובה בתודעה כלפי מעמד האשה והזכות לשוויון הזדמנויות מתגברת עם השנים, הפער בפועל אינו משתנה בצורה מהותית. לכן אני רואה חשיבות רבה בעצם ההתמודדות על התפקיד. הצלחה שלי תהווה שבירה חשובה של "תקרת הזכוכית" בתחום המפלגתי, תיקרה שעוצרת נשים רבות מלהגיע לתפקידי הנהגה בכירים במדינה".

בפוליטיקה הישראלית לא באמת אוהבים נשים, עובדה: כדי להכניס אישה לכנסת צריך שריון וחקיקה מתקנת. גמליאל: "אני אוכיח שאפשר גם אחרת, הייתי רוצה לראות יותר ויותר נשים בתפקידים "גבריים".

בישראל לא קיים שוויון בהשתתפות נשים בפוליטיקה, והן מיוצגות פחות בכנסת ועוד פחות סביב שולחן הממשלה. עד 1999 לא עלה ייצוג הנשים בכנסת על 10%. בכנסת ה-15 (מ-7.6.1999) עלה ייצוג הנשים ל- .11.6% בכנסת ה-16, בתקופת כהונתו של אריאל שרון כראש הממשלה, עלה ייצוגן לשיא של 15%, כלומר 25 ח"כיות. אולם בכנסת הנוכחית, ירד המספר באופן חד ל- 17 ח"כיות בלבד.

למה זה קורה?
כי הסכסוך הערבי-ישראלי גורם לביטחון להיות נושא מרכזי בפוליטיקה הישראלית, כי מספר הנשים המשרתות במטכ"ל הוא אפסי, וידוע שקריירה צבאית מהווה מקפצת זינוק מצוינת לפוליטיקה, כי לפריימריס צריך כסף - ולנשים בד"כ אין, כי העיסוק בפוליטיקה מצריך הרבה פעילות והיעדרות מן הבית בשעות בלתי מקובלות, כי חלה עליה בכוחן של המפלגות הדתיות בהן לא מכהנות ח"כיות, כי דמות האישה המצליחה בפוליטיקה נראית מנוגדת לסטריאוטיפ הנשי ועוד.

גמליאל: "אם נשים הן לא חלק מתהליך קבלת ההחלטות, ברור שאין להן יכולות להשפיע בצורה משמעותית על מעמדן ושילובן בכל תחומי החיים. אם וכאשר אבחר, אני מתכוונת לפעול במלא המרץ לשילובן של נשים נוספות בפעילות הפוליטית במפלגה, יחד נחזור לכנסת ונפעל במלוא הכוח לקידום בפועל של מעמד האישה בישראל".

גילה גמליאל החלה את דרכה הפוליטית כיו"ר אגודת סטודנטים (3 קדנציות) ונבחרה להיות האישה הראשונה שכיהנה בתפקיד יו"ר התאחדות הסטודנטים הארצית. בכנסת ה- 16 נבחרה לח"כית מטעם הליכוד, וכיהנה בתפקיד יו"ר הועדה לקידום מעמד האישה. במסגרת תפקיד זה פעלה רבות למען קידום נשים, כאשר בין הישגיה הבולטים:

- חוק מגבלות על חזרתו של עבריין מין לסביבת נפגע העבירה 08/11/2004
מטרת החוק – למנוע נזק חמור שעלול להיגרם לנפגעי עבירות מין מהיתקלות יומיומית ותדירה עם עבריין המין שפגע בהם השב להתגורר ולעבוד בקרבתם, נזק המתווסף על הפגיעה שנגרמה להם מעצם העבירה. ההיתקלות עלולה להביא את הנפגע למצב של שיתוק וחוסר תפקוד, ולעיתים לעזיבת מקום המגורים או העבודה.
החוק קובע מנגנון של דיון בבית משפט שיאפשר למנוע את חזרת עבריין המין לסביבת הנפגע במקרים המתאימים, תוך ניסיון לאזן בין הצורך למנוע פגיעה נוספת בנפגע לבין זכויות היסוד של עבריין המין.

- חוק עבודת נשים (תיקון מס` 27), התשס”ה-2005
סעיף 14 לחוק עבודת נשים קובע כי קנס של כ-13,000 שקלים חדשים או מאסר של חודש אחד יוטל על מעביד אשר העביד בניגוד להוראות החוק והפר אותן. בין היתר, מדובר במעביד שלא נתן לעובדת חופשת לידה, פיטר עובדת בהריון או במהלך חופשת הלידה שלה, פיטר עובדת השוהה במקלט לנשים מוכות או העוברת טיפולי פוריות.
מטרתו של חוק זה היא להעלות את שיעור הקנס הקבוע בצידן של אותן עבירות לקנס בגובה של כ-67,000 שקלים חדשים, על מנת להרתיע כלכלית מעבידים מפני הפרת הוראות החוק.

- ייזמה קיום פיילוט להכרה בהוצאות טיפול בילדים לצורכי מס, כהכנה לחקיקה בנושא. הפיילוט התקיים ב- 4 ישובים בארץ והיווה בסיס להחלטה תקדימית של בית המשפט המחוזי בת"א, בתחילת החודש, כי יש להעניק החזרי מס לאם עצמאית על הוצאות המעון לשני ילדיה.
נוצר: 5/24/2008 11:35:00 AM
עודכן: 6/23/2009 11:46:00 AM

זכויות נשים גרסה להדפסה בעיקר נשים שלח לחבר
רק נשים