העצמה נשית - בנזיר בוטו (1953 – 2007) מותה של מנהיגה אתר נשים s
חברה הרשמה לאתר
היום באתר 27/06/2022
אימייל
סיסמא
פורטל נשים - iWomen
יצירת קשר    |   
דף הבית > העצמה נשית > בנזיר בוטו (1953 – 2007) מותה של מנהיגה
  כתבות אחרונות
ג'מילה אבו סווי בתערוכת צילום ג'מילה אבו סווי בתערוכת צילום "תמונה מגדרית"

מעמד האישה בקזחסטן - יום האישה הבינלאומי 8.3 מעמד האישה בקזחסטן - יום האישה הבינלאומי 8.3

צוואה – צוואה – "טוב מוקדם מאשר לעולם לא"

חוק השוויון בנטל הגנה מלאה על זכויות ומעמדן של הנשים בצה חוק השוויון בנטל הגנה מלאה על זכויות ומעמדן של הנשים בצה"ל

"מוזות" - המותג איתו מציינת נתניה את יום האישה הבינלאומי

הכנס הארצי השני הכנס הארצי השני "עיר ידידותית לנשים" באשדוד

גם בפוליטיקה : יפה יותר זה טוב יותר? גם בפוליטיקה : יפה יותר זה טוב יותר?

  לכתבות הקודמות ליחצו כאן
שתפו בפייסבוק

בנזיר בוטו (1953 – 2007) מותה של מנהיגה

מאת: מערכת Iwomen
בנזיר בוטו (1953 – 2007)
מותה של מנהיגה
מי שנולדה ב-21 ליוני 1953 לשושלת מנהיגים אמידה נרצחה אתמול בפיגוע.


רבות נאמר עליה : שהייתה אשת ברזל, שהנהיגה את המהפכה הפמיניסטית בפקיסטן, שהיא אשת העולם הגדול עם קשרים אצל אנשי מפתח מוכרים וגדולים, שהייתה מושחתת אך יותר מכל הצליחה להפוך לסמל למנהיגות נשית בולטת שהפיחה ניצני דמוקרטיה במדינה המוסלמית השנייה בגודלה וירתה את יריית הפתיחה לעליית הכוח הנשי בעולם האיסלאמי - ירייה שעלתה לה בחייה – כך מסתבר.

מהם המקורות ?
אביה, זולפיקאר עלי בוטו. הוא זה שהקים את "מפלגת העם" '(PPP) כיהן כנשיא ולאחר מכן כראש ממשלת פקיסטן בין השנים 1971 ל-1977.

בנזיר למדה בשנות העשרים שלה לתואר ראשון בלימודי ממשל באוניברסיטת הארוורד האמריקאית - אותם סיימה בהצטיינות. תואר שני בפילוסופיה, פוליטיקה וכלכלה למדה באוניברסיטה אוקספורד הבריטית. באוקספורד היא עמדה בראש מועדון הנואמים והייתה לאישה הראשונה מיבשת אסיה שהגיעה לתפקיד.
בשנת 1977 שבה בוטו לפקיסטן. באותה שנה הודח אביה מהשלטון על ידי מפקד הצבא, מוחמד זיא אל חאק. כאשר שנתיים לאחר מכן הוצא להורג .
לבוטו שני אחים שנרצחו גם הם על רקע פוליטי.
בינתיים, בוטו ואמה, נוסראט הושמו במעצר בית. נוסראט, ולאחר מכן בנזיר, הנהיגו את מפלגת העם ממעצרן ולאחר מכן מהגלות בלונדון.
בסוף שנת 1987 נישאה בנזיר לאסיף עלי זרדערי עימו הביאה שלושה ילדים.
בשנת 1988 עלתה לראשונה לשלטון. היא פוטרה בשנת 1990 על ידי מי שכיהן באותו הזמן כנשיא, עקב האשמות על שחיתות. בשנת 1993 חזרה לשלטון, לאחר שראש הממשלה שהחליף אותה, נאווז שאריף, לא הצליח להחזיק מעמד בשלטון.
גם בכהונתה השנייה לא הצליחה בוטו להחזיק מעמד לאורך זמן, ובשנת 1996, שאריף שוב החליפה בתפקיד.
בשנת 1999 נידונו בנזיר ובעלה ל – 5 שנות מאסר ולקנס שח קרוב ל – 9 מיליון דולר כאשר הואשמו בלקיחת שוחד מחברה בשוויץ אשר נשכרה להילחם בהברחות. המנהיגה מינתה את בעלה לשר ההשקעות בתקופת כהונתה ובזמן שהורשעה לא נכחה במולדת. היא בחרה לא לחזור וחיה בלונדון ובדובאי מאז - משם המשיכה לייצג את מפלגת העם, תוך שהיא מבקרת קשות את שלטונו הלא דמוקרטי של הגנרל פרבז מושארף.
באוקטובר 2007 לאחר מו"מ עם מושארף חזרה בוטו למולדתה כמנהיגת האופוזיציה. מושארף הבטיח לבוטו כי ידאג לשלומה וכי לא יעמיד אותה לדין באשמות הישנות נגדה בשחיתות.

בעת שהגיעה בחזרה לפקיסטן, נסעה שיירתה ברחובות העיר קראצ'י, כשמחבל מתאבד שניסה להתנקש בחייה פוצץ עצמו ועוד עשרות קורבנות, ביניהם כמה משומריה - אז ניצלה בוטו מניסיון ההתנקשות בעוד 139 מתומכיה נהרגו. לאחר ניסיון ההתנקשות צוטטה כי "השלטון לא רוצה אותי בחזרה, אך אני מוכנה להסתכן. אני מאמינה בעם הפקיסטני".

היא המשיכה לתקוף את מנהיגותו הלא דמוקרטית של מושארף. עוד אמרה לאחרונה כי עלייתם של הקיצונים לא יכולה להתקיים מבלי תמיכה פנימית וכנראה שחזרתה מהווה איום. מתוך חשש לשלטונו, אך בטיעון כי הוא חושש לשלומה, העביר אותה מושארף בנובמבר 2007 בצו מיוחד למעצר בית, שהוסר תוך זמן קצר.

אתמול, יום חמישי ה -27 בדצמבר 2007 במהלך עצרת תמיכה לקראת הבחירות הקרובות, הצליח מחבל מתאבד להתנקש בבנזיר בוטו. מהחקירות התברר כי המחבל התקרב לבוטו עצמה ולמאבטחים שסביבה וירה ישירות לעברם. היא נפצעה אנושות מן הירי בראשה ובחזה והובהלה מיד לבי"ח קרוב בו ניסו להצילה בניתוח – מה שנכשל והיא מתה מפצעיה.

היום, יום שישי, ליוו את מסע ההלוויה מאות אלפי בני אדם. בוטו נקברה במוזיליאום המשפחתי בכפר הולדתה. בעלה ושלושת ילדיה הגיעו מדובאי כדי להשתתף בהלוויה.

מאז ההתנקשות בבנזיר בוטו שהנהיגה את האופוזיציה פרץ במדינה גל של מהומות אלימות ולאחר שבעיר קראצ'י נהרג שוטר, הוחלט לאפשר לכוחות הביטחון להגיב למרי באש חיה.בנזיר בוטו (1953 – 2007)
מותה של מנהיגה
נוצר: 12/29/2007 1:51:00 AM
עודכן: 6/3/2008 2:22:00 PM

זכויות נשים גרסה להדפסה בעיקר נשים שלח לחבר
רק נשים