עיצוב פנים - הסחלב כמתנה – אצילות, יוקרה ויופי אתר נשים s
חברה הרשמה לאתר
היום באתר 04/06/2020
אימייל
סיסמא
פורטל נשים - iWomen
יצירת קשר    |   
דף הבית > עיצוב פנים > הסחלב כמתנה – אצילות, יוקרה ויופי
  כתבות אחרונות
פלטפורמה חדישה המציגה קונספט עצמאי לגולש לתכנון ועיצוב הבית פלטפורמה חדישה המציגה קונספט עצמאי לגולש לתכנון ועיצוב הבית

רשת שטיחי איתמר דואגת לחדרי ילדים ולנוער רשת שטיחי איתמר דואגת לחדרי ילדים ולנוער

מיידלע- עולם של סבונים מעוצבים מיידלע- עולם של סבונים מעוצבים

לפני שמסדרים את הבגדים, מסדרים את הארון לפני שמסדרים את הבגדים, מסדרים את הארון

רהיטי קיבוץ השלושה – הכוח הישראלי המוביל רהיטי קיבוץ השלושה – הכוח הישראלי המוביל

עיצוב חדר ילדים - עצות וטיפים עיצוב חדר ילדים - עצות וטיפים

חגיגת שבועות ברשת דנדש חגיגת שבועות ברשת דנדש

  לכתבות הקודמות ליחצו כאן


שתפו בפייסבוק

הסחלב כמתנה – אצילות, יוקרה ויופי

מאת: פוריה פריד
הסחלב כמתנה – אצילות, יוקרה ויופי

מי מאתנו לא התלבט רבות בבחירת מתנה סמלית ומושלמת לאהוב או כמחווה למישהו קרוב? לקראת חג האביב הקרב ובא כשבאוויר מריחים את ריח הפריחה, צומח לו הסחלב האציל ומלא היופי שיכול לשמש כמתנה מרשימה עם המון משמעות. מאמר זה ידגים את המיתוסים והסמליות הטמונה בסחלבים וייתן טיפים לגידול נכון ולשמירה על הסחלב בכל בית.הסחלב הוא אחד הצמחים שניחנים בשילוב סמלי רב תרבותי המזוהה עם אהבה, פוריות הצלחה, יוקרה, מושלמות, כוח והתחדשות. הסחלב נהנה ממעמד גבוה, איכויות מתמשכות והיסטוריה מפוארת, שמייצבים אותו כמתנה מרשימה ומתאימה למגוון אירועים.

משפחת הסחלבים היא אחת המשפחות הגדולות והעשירות מבחינת מגוון צורות וצבעי הפרחים והיא כוללת כ-100 אלף מינים הגדלים בתפוצה רחבה על פני כדור הארץ, מאזורים קרים ועד הג'ונגלים החמים.

אז בואו נבין מהם מקורות הסמליות של צמח הסחלב?

פוריות
קסמו של הסחלב בהיותו פרח יפהפה, אסתטי וארוטי יצר לו היסטוריה עתירה במיתוסים הקשורים לאהבה, ליצרים, למיניות ולפוריות. נדמה שיש לכך קשר ישיר למראהו: פקעותיו נראות כאשכים (ומכאן שמו הלועזי, orchid - אשכים ביוונית) ופרחיו הצבעוניים, היפים כל כך, נראים כאיבר מין נשי.
ביוון העתיקה הסחלב היה מקושר לפוריות הגברית. הסברה הניחה שאכילת הפקעת יכולה לקבוע את מין היילוד טרם היוולדו. נשות יוון האמינו כי אם אב העובר יאכל פקעת גדולה של סחלב , יוולד בן, ואם האם תאכל פקעת קטנה של סחלב תיוולד בת. גם במשמעות הסינית נפוץ הסחלב במשמעות של ילדים רבים, חשיבה, בגרות וקסם.
לכן פרח הסחלב יכול להוות מתנה בעלת ערך מיוחד להורים שמנסים להרות ולנשים בהריון.

פאר ויוקרה
באנגליה הוויקטוריאנית הסחלב נעטף בסמלי פאר ויוקרה. היוקרתיות של הצמח נבעה מהעובדה שהם היו צמחים אקזוטיים טרופיים ולא כל אחד יכול היה לרכושם. תאווה לסחלבים החלה באירופה במאה ה-18 כחלק מתהליך גילוי ארצות חדשות. באותן שנים היה החיפוש אחריהם כרוך בסכנת מוות. בעשורים האחרונים המחירים הפכו נגישים ועממיים יותר לצרכן, אך מעמדו היוקרתי של הסחלב נשאר כבעבר. המהפך הגיע בזכות פיתוחה של שיטת 'תרבית הרקמה' אשר מבוצעת ע"י מעבדה ומאפשרת את הגדלת הייצור של הפרח האקזוטי והתרבותו גם מחוץ לבית גידולו הטבעי. גידול הסחלבים מתבצע ע"י הדמיית תנאי החממה לתנאים האקלימיים של אזור הגידול המקורי. היום המסחר בסחלבים מוביל את ענף הפרחים העולמי, תעשיית ענק שמוערכת ב-12 מיליארד דולר בשנה.
הענקת הפרח כמתנה מעבירה את התחושה של שי יקר שמועבר לבן אדם יקר ביותר.

שלמות ויופי
צורתם הגיאומטרית של הסחלבים, בהשוואה לצורות המעוקלות של פרחים אחרים והקווים הישרים העוברים דרך הפרחים, הובילו אותם להיות סמל של שלמות ויופי. אלמנטים אלו קשורים בבסיסם לרעיון היופי שנקשר אצלנו בסימטריה. הצבעים המגוונים של הפרחים מאפשרים גיוון בבחירת הפרח למתנה והסגנון.

אצילות
אנשי המזרח שהתאהבו ביופי ובניחוח של הסחלב החלו לגדלו. עבורם הסחלב ייצג את הדברים המעודנים והנשיים. בנוסף, הסחלב אומץ רבות לסמל של בית אצולה או אזור שליטה, כשישנן אף מדינות רבות בעולם שחרטו את הסחלב כסמל לאומי או מחוזי כגון: אינדונזיה, סינגפור, ברזיל, קולומביה, קוסטה ריקה, הונדורס, בליז, ארגנטינה, ונצואלה, פנמה, קיימן, גואטמלה, ואיי סיישל.
סחלב מסוגל לעצב אירוע ולהעניק לו מראה אצילי.

ראש שנה - התחלה חדשה
בתחילת השנה הסינית ממוקמים סחלבים ממין phalaenopsis במיוחד בצבעי אדום, ורוד, צהוב כברכה לפריחה ושגשוג של עושר ומזל. באסיה יש לסחלב תפקיד רב-ערך לא רק כצמח רפואה, אלא גם בחיי היומיום. בטקסים דתיים הסחלב הוא קמע להגנה מפני עין הרע, מגרש שדים בעל יכולת לביטול "קללות" ואמצעי להבאת עושר ואומץ.

קיבלת סחלב מתנה - איך לשמור עליו?

להלן כמה כללים חשובים לגידול סחלב אצלכם בבית:

* תנאי אור מועדפים – אור אך לא שמש, בדיוק כמו בסביבתו הטבעית.

* טמפרטורות – 18-25 מעלות צלזיוס. הסחלב רגיש לטמפרטורות הנמוכות ולכן יש לגדלו בתוך הבית בתקופת החורף.

* השקיה - פעם בשבוע, כמות של בערך כוס. עדיפות למים מזוקקים או מורתחים ומקוררים לטמפ' החדר. ניתן לאסוף מי מזגנים או לאסוף מי גשמים. יש לדאוג לניקוז טוב של המים בצלחת ולשטיפת המלחים החוצה.

* דישון - ישנם בקבוקי דשן סחלבים נוזלי הנמכרים במשתלות. רצוי לדשן פעם בחודש כתוספת להשקיה.

* לחות - כיוון שמקור הסחלבים באזורים טרופים, גידולם במשתלות מנסה לחקות את כמות הלחות במשך הגידול. בבית ניתן לקנות שפריצר פשוט ולהתיז על גבי הסחלב לזמן קצר.

* קיטום עמוד פריחה - כל מין וצורת הקיטום שלו. חלק יחדשו עלים על גבי עמוד הפריחה ולכן אין צורך לקטום, וחלק ייבשו במילא את העמוד, לכן ניתן מראש לחתוך ולהשאיר 2 "עיניים" מהבסיס.

והכי חשוב! להמשיך לאהוב, לטפל ולקוות שיפרח שוב בשנה הבאה...

 

*** פוריה פריד היא ממקימי אגודת הסחלבים הישראלית, בעלת ניסיון עסקי רחב בשיווק, בהקמה וניהול חברות הפקות. יזמה ביחד עם מקסין לויטה, שתיהן תושבות רעננה, את תערוכת הפרחים ועיצוב הגינות הראשונה מסוגה בארץ שתתקיים בפארק רעננה בחוה"מ פסח, 21-23.4.11. מדובר בתערוכה ארצית חדשה של פרחים, עיצוב גינות ושזירה, ברוח תערוכת הפרחים צ'לסי שבלונדון, אשר תביא לעיר רעננה את מיטב מעצבי הפרחים והגינות אשר יקימו תצוגות ושזירות פרחים, יחד עם מערך של מוצרי גן, פרחים, צמחים ומזון.נוצר: 3/17/2011 6:43:00 AM
עודכן: 3/18/2011 5:15:00 PM

זכויות נשים גרסה להדפסה בעיקר נשים שלח לחבר
רק נשים