תיאטרון - ערב הוקרה לתרבות היידיש בישראל אתר נשים s
חברה הרשמה לאתר
היום באתר 05/07/2020
אימייל
סיסמא
פורטל נשים - iWomen
יצירת קשר    |   
דף הבית > תיאטרון > ערב הוקרה לתרבות היידיש בישראל
  כתבות אחרונות
ההצגה 'דונה פלור נשואה לשניים' -  חגיגה בתיאטרון באר שבע ההצגה 'דונה פלור נשואה לשניים' - חגיגה בתיאטרון באר שבע

התרוממות רוח בהצגה התרוממות רוח בהצגה "פתאום דפיקה בדלת", בקאמרי

"פולישוק" - קומדיה סאטירית של שמואל הספרי, בתיאטרון בית לסין

תיאטרון בית לסין מעלה את הקומדיה תיאטרון בית לסין מעלה את הקומדיה "חיית מחמד"

תענוג צרוף בתיאטרון גשר - ההצגה 'קיץ במרינבאד ' תענוג צרוף בתיאטרון גשר - ההצגה 'קיץ במרינבאד '

פרידה קאלו במרכזו של תיאטרון-מחול בהבימה - פרידה קאלו במרכזו של תיאטרון-מחול בהבימה - "פרידה"

תיאטרון הבימה מעלה בהצלחה את המחזמר תיאטרון הבימה מעלה בהצלחה את המחזמר "עלובי החיים"

  לכתבות הקודמות ליחצו כאן


שתפו בפייסבוק

ערב הוקרה לתרבות היידיש בישראל

מאת: שוש להב
ערב הוקרה לתרבות היידיש בישראל

"ביידיש זה נשמע יותר טוב" - הרשות הלאומית לתרבות היידיש, תקיים ערב הוקרה לתרבות היידיש בישראל, ב- 30.12.14 במרכז עינב, ת"א. פרס מפעל חיים יוענק לשמואל עצמון, ממיסדי תיאטרון היידישפיל ומנהלו המיתולוגי.אומרים על היידיש שזו שפה שלא מדברים אותה, אלא היא מיתדברת.. תאמינו לי שהביטוי הזה ביידיש נשמע הרבה יותר טוב.. כי יידיש היא שפה מתנגנת, עסיסית ולייבדיק (שפירושה - חיה, נו, ביידיש זה לא נשמע יותר טוב??).

הרשות הלאומית לתרבות היידיש משיקה מסורת חדשה של אירועי תרבות לאוהבי תרבות היידיש בישראל ומוקיריה. האירוע הראשון יתקיים ביום ג' 30.12.14 במעמד שרת התרבות והספורט, חה"כ לימור לבנת ובמעמד ראש עריית ת"א-יפו, רון חולדאי.

במסגרת אירוע זה יוענק פרס מפעל חיים לשמואל עצמון, דמות מרכזית בתחום תרבות היידיש בישראל ובעולם וממייסדי תיאטרון ה"יידישפיל", ויוקרנו סרטון וקטעי וידאו על חייו.

התוכנית האמנותית באירוע זה תכלול: קטעים מתוך ההצגה המוסיקלית "האדם חושב ואלוהים צוחק" בהשתתפות שישה משחקני צעירי היידישפיל, תופיע מקהלת הילדים מאשקלון "כינור דוד", הזמרת וירה לוזינסקי בליווי רגינה דריקר, הזמרת מצו-סופרן ברכה קול ועמית דולברג. ההרכב המוסיקלי של להקת אורי גורדנצקי ילוו את משתתפי האירוע.

בשנים האחרונות חלה התעוררות בקרב הדור הצעיר בישראל ובמקומות אחרים בעולם, להכיר וללמוד את שפת היידיש ותרבותה, שפה שהייתה השפה השישית המדוברת באירופה ערב מלחמת העולם השנייה. כיום בישראל ישנו תיאטרון יידיש, ישנם כ-20 סופרים הכותבים שירה ופרוזה ביידיש, כ-12 מקהלות ששרות ביידיש, כמה עשרות זמרים ושחקנים המופיעים ביידיש ומוסדות ומועדוני תרבות שונים הפועלים בארץ.

לאור נתונים אלו, הרשות הלאומית לתרבות היידיש, אשר הוקמה בשנת 1996 שמה לה למטרה להעמיק בעם את הכרת תרבות היידיש על כל צורותיה, לטפח את חקר תרבות זו והוראתה, לקדם ולעודד יצירה בת זמננו, הן במקור והן בתרגום לעברית.

לשם כך, פועלת הרשות הלאומית לתרבות היידיש במישורים רבים ומגוונים בספרות, בשירה, בפרוזה ובמוסיקה, כדי לעודד את הנצחת המורשת התרבותית המפוארת בת אלף השנים, לעודד את נאמניה ולשמר את נכסי התרבות שנוצרו בשפת היידיש.

כמו כן, הרשות תומכת בסופרים ואמנים היוצרים בשפת היידיש ובאלו שעוסקים בתרגום משפה זו לעברית, בסטודנטים וחוקרים העוסקים בשפה ובתרבות היידיש, בעידוד פעילות תרבות היידיש במועדונים הקיימים ברחבי הארץ, ובכל הפעילויות והמיזמים אשר מקדמים את היידיש או הכרת השפה ותרבותה בקרב הציבור הרחב, למען הכללת תרבות זו בתוכנית הלימודים במערכת החינוך בישראל. מועצת הרשות מונה 21 חברים אותם ממנה שרת התרבות והספורט . יושבת ראש הרשות היא דר' שרה זיו והמנכל"ית, הגב' יהודית סולל.

מטרות אלו באות להחזיר את החוב העצום שחבה מדינת ישראל למורשת התרבותית של יהדות מזרח אירופה שנכחדה, כשהיא במלוא פריחתה.

הרשות הלאומית לתרבות יידיש : 03-6006325
Yiddish@yidreshut.co.il
http://www.mcs.gov.il

(*צילום: ג'ראלד אלון)נוצר: 12/28/2014 8:15:00 AM
עודכן: 12/28/2014 8:16:00 AM

זכויות נשים גרסה להדפסה בעיקר נשים שלח לחבר
רק נשים