Iwomen בקהילה - טקסים של הַבְדָּלָה בין זיכרון לעצמאות אתר נשים s
חברה הרשמה לאתר
היום באתר 16/12/2019
אימייל
סיסמא
פורטל נשים - iWomen
יצירת קשר    |   
דף הבית > Iwomen בקהילה > טקסים של הַבְדָּלָה בין זיכרון לעצמאות
  כתבות אחרונות
חיות וחוויות עם 'תנו לחיות לחיות'בחופש הגדול בדיזנגוף סנטר חיות וחוויות עם 'תנו לחיות לחיות'בחופש הגדול בדיזנגוף סנטר

צבעי ילדים המיוצרים על ידי עמותת אנוש נמכרים בסניפי רשת צבעי ילדים המיוצרים על ידי עמותת אנוש נמכרים בסניפי רשת "Toys R' Us"

שוקו, לחמנייה, כיסא גלגלים שוקו, לחמנייה, כיסא גלגלים

טקסים של הַבְדָּלָה בין זיכרון לעצמאות

עמותת חיים - תורמים בנדיבות בחגיגה יוונית עמותת חיים - תורמים בנדיבות בחגיגה יוונית

עשיית חסד ב עשיית חסד ב"חסדי נעמי"

אירוע יד שנייה ווינטאג' של ויצ אירוע יד שנייה ווינטאג' של ויצ"ו במאז"ה

  לכתבות הקודמות ליחצו כאן


שתפו בפייסבוק

טקסים של הַבְדָּלָה בין זיכרון לעצמאות

מאת: שוש להב
טקסים של הַבְדָּלָה בין זיכרון לעצמאות

לא רק זיקוקים ומנגל.. מוסיפים ניחוחות יהודיים לחג הכי ישראלי שיש. ברחבי הארץ מוצעים טקסים של הַבְדָּלָה, שיציינו את המעבר מיום הזיכרון ליום העצמאות, אותם מארגנים (בנפרד) ארגון 'בית תפילה ישראלי' ו'התנועה הרפורמית'. יום ב' 5.5 בשעה 18:00, הקהל מוזמן!בכל שנה מתמודד הציבור בישראל, עם המעבר החד שבין שכול ועצב, בין יום הזיכרון העצוב לשמחה וחגיגות עצמאותה של מדינת ישראל. טקסים של הַבְדָּלָה שיציינו את המעבר מיום הזיכרון ליום העצמאות, יכולים לרכך במעט את הפער.

* ארגון 'בית תפילה ישראלי' מקיים טקס הבדלה מרכזי בת"א, בין יום הזיכרון ליום העצמאות:
כבכל שנה עם צאת יום הזיכרון, יחלו מייד חגיגות יום העצמאות למדינת ישראל. הניגוד הבולט בין האבל והכאב לשמחת החג, היווה תמיד נושא לדיון ונושא מורכב בקרב החברה הישראלית. לפני כשבע שנים יזמה קהילת 'בית תפילה ישראלי' בתל-אביב טקס "הבדלה" בין אירועי יום הזיכרון לבין תחילת חגיגות יום העצמאות. לדברי היוזמים, נולד הטקס מתוך הצורך הרגשי להבדיל בין האבל לחג, והרצון לעשות זאת בשפה יהודית-ישראלית עכשווית.

הרב אסטבן גוטפריד, ממייסדי 'בית תפילה ישראלי': "זיהינו את הצורך האישי והקהילתי, קודם כל בעצמנו. ההצמדה בין שני המועדים הטעונים הללו, עם החיבור שבין האבל לחגיגות, גורמים לבלבול ומבוכה שאינה נפתרת על ידי הטקסים הממלכתיים. רבים הם הישראלים המחפשים חוויה אישית ומשמעותית יותר, וכאן אנחנו נכנסים לתמונה ויוצרים טקס יהודי ישראלי חדש, שאחרי שחווים אותו, התגובה הנפוצה ביותר היא 'איך אפשר בכלל אחרת?' ".

לצורך טקס ההבדלה חיבר והפיק בית תפילה ישראלי סידור ייחודי, המחולק לבאים לטקס. טקס ההבדלה בין יום הזיכרון ליום העצמאות והסידור "עת ספוד ועת רקוד", בנויים מחומרי יצירה עתיקים וחדשים, מסורתיים ועכשוויים. באמצעות שירה, קטעי תפילה, מזמורים, הגות ושירים ישראלים, מצליח הטקס ליצור מעבר רגשי הדרגתי בין המצבים הקוטביים של אבל ושמחה.

בשיאו של האירוע מתקיים טקס ההבדלה עצמו, לאור נרות הבדלה, עת תפוזי ארץ ישראל עוברים מיד ליד בין האנשים בקהל וריחם ממלא את האוויר. "הקו המוביל את הטקס הוא הרעיון של קהלת ש"לכל זמן ועת לכל חפץ: עת לבכות ועת לשחוק, עת ספוד ועת רקוד...", אומר רני יגר - יו"ר העמותה ומיוזמי הטקס. "לשמחתנו הרבה, יותר מ-20 קהילות בישראל מאמצות את הטקס וניתן לראותו מתקיים בערים רבות בישראל, ואף בקהילות יהודיות בחו"ל. זו ממש יהדות ישראלית בהתהוות".

מלבד מאות משתתפים, השנה צפויים להשתתף בטקס חברי כנסת, הסופר דוד גרוסמן, הזמר אהוד בנאי, קרנית גולדווסר, פרופ' אסא כשר ועוד.

הטקס יתקיים בבית ציוני אמריקה ב 5.5 בשעה 18:00

הציבור מוזמן!

* התנועה הרפורמית חוגגת עצמאות ברוח היהדות המתחדשת:
התנועה הרפורמית מוסיפה ניחוחות יהודיים לחג הכי ישראלי שיש, ומזמינה את הקהל הרחב לחגוג עצמאות ברוח היהדות המתחדשת, ומציעה טקס הַבְדָּלָה, שיציין את המעבר מיום הזיכרון ליום העצמאות. הכוונה לרכך במקצת את המעבר החד, מאבל ליום טוב, ולהבדיל ביניהם באמצעות יצירת חוויה משותפת, המעניקה לחוגגים תכנים ישראליים ויהודיים, במטרה להעניק עניין ומשמעות לציון ימים אלה.

טקס ההַבְדָּלָה יתקיים בקהילות התנועה ברחבי הארץ, ביום שני, 5.5 בשעה 18:00, ויכלול קידוש חגיגי על יין וחלה מתוקה, הדלקת נרות, שבע ברכות, תפילה, שירה וקריאה במגילת העצמאות. הטקס מתאים לדתיים, מסורתיים וחילוניים כאחד. קהילת יוזמ"ה במודיעין תשדר את הטקס בלייב סטרימינג לקהילות הרפורמיות בארה"ב.

מגילת העצמאות בטַעֲמֵי הַמִּקְרָא - חידוש נוסף של התנועה הרפורמית, הינו שילוב טעמי המקרא המסורתיים במגילת העצמאות, מהלך שנועד להטמיע את המגילה כמרכיב מרכזי של יום העצמאות, לבסס את מעמדה וערכיה בקרב הציבור הישראלי ולשלבה בתפילות בבתי הכנסת ובכינוסים הציבוריים, המתקיימים לציון היום. במסגרת זו, הוטעמה המגילה בשני נוסחים וניתן לקרוא ו/או להאזין להם באתר הייעודי שהושק במיוחד לרגל החג.

הרב גלעד קריב, מנכ"ל התנועה הרפורמית: "חג העצמאות הוא החג הצעיר ביותר של לוח השנה העברי ויש לכולנו הזדמנות ומחויבות לעצב אותו כיום חגיגי ומשמעותי, המשלב את החגיגות המוכרות לנו, עם תכנים ומנהגים שיחזקו את האהבה שלנו לארץ ואת המחויבות שלנו לערכים של מגילת העצמאות. אנו מקווים שהתכנים והמנהגים שאנו מציעים, המסתמכים על המסורת היהודית, יסייעו לאלפי משפחות ולקהילות רבות בארץ ובתפוצות לייצר חווית חג משמעותית וערכית".

הציבור מוזמן - הכניסה חופשית! (ללא תשלום). פרטים באתר:http://www.megila.org

(*צילום: שוש להב)נוצר: 5/4/2014 1:56:00 PM
עודכן: 6/5/2014 7:58:00 PM

זכויות נשים גרסה להדפסה בעיקר נשים שלח לחבר
רק נשים