תכשיטים ואביזרי אופנה - טיפים לקנייה מושלמת של יהלום אתר נשים s
חברה הרשמה לאתר
היום באתר 27/06/2022
אימייל
סיסמא
פורטל נשים - iWomen
יצירת קשר    |   
דף הבית > תכשיטים ואביזרי אופנה > טיפים לקנייה מושלמת של יהלום
  כתבות אחרונות
התיקים שלNEW ERA  מלווים בתחילת שנת הלימודים התיקים שלNEW ERA מלווים בתחילת שנת הלימודים

דורי צ'נגרי - אישה מרשימה ומעצבת תכשיטים מקורית דורי צ'נגרי - אישה מרשימה ומעצבת תכשיטים מקורית

דיוק אופטיקס מציג קולקציית ג'יג'י ברצלונה! דיוק אופטיקס מציג קולקציית ג'יג'י ברצלונה!

טום בראון כובש את עולם מסגרות המשקפיים טום בראון כובש את עולם מסגרות המשקפיים

מסגרות המשקפיים שעושות את כל ההבדל - DITA

חדש ברשת אירוקה - קולקציית קפסולה של ג'יג'י חדיד לווג חדש ברשת אירוקה - קולקציית קפסולה של ג'יג'י חדיד לווג

GARRETT LEIGHT - קולקציית הקיץ של המותג הקליפורני למשקפיי שמש GARRETT LEIGHT - קולקציית הקיץ של המותג הקליפורני למשקפיי שמש

  לכתבות הקודמות ליחצו כאן


שתפו בפייסבוק

טיפים לקנייה מושלמת של יהלום

מאת: שרון מרמלשטיין
טיפים לקנייה מושלמת של יהלום
מתכננים לקנות יהלום? יש ארבעה אלמנטים אליהם יש להתייחס :משקל, צבע, ליטוש, וניקיון.ערכו של יהלום נקבע לפי ארבעה קריטריונים שנהוג לקרוא להם 4c's :

1. Carat משקל היהלום – נמדד בקראטים כאשר קראט שווה ערך ל 200 מ"ג. זהו בערך משקלו של זרע החרוב (קרטיון ביוונית) שבעבר שימש לשקילת זהב. כל קראט מורכב ממאה נקודות. על ידי בחירה בצורת ליטוש מסוימת יכול הלוטש לגרום ליהלום להיראות גדול יותר מאשר יהלום אחר ששוקל יותר ולכן הדרך היחידה לדעת את משקלו של היהלום בוודאות היא לשקול במשקל מיוחד שמסוגל למדוד משקלים זעירים בדיוק רב.

2. Cut צורת הליטוש - לצורת הליטוש יש השפעה מכרעת על יכולת החזרת האור של היהלום ובמילים אחרות כמה היהלום ינצנץ. איכות הליטוש של היהלום מורכבת משלושה היבטים. הסימטריה- כלומר שכול הפסטים (דפנות היהלום) שווים ונפגשים בצורה סימטרית בדיוק באמצע היהלום. הפרופורציות- מדובר במדע שלם וקיימות פרופורציות מקובלות שנחשבות לאידיאליות בכדי שהחזר האור של היהלום יהיה מקסימאלי, והליטוש עצמו כלומר עד כמה החיכוך של המלטשה השאיר סימנים כגון שריטות או כתמים על היהלום. כאשר כול הפרמטרים האלה אידיאלים מתקבל יהלום שנקרא בשפה המקצועית triple x כלומר שקיבל ציון excellence בכול אחד מהפרמטרים הנ"ל.

3. Colour צבע היהלום נמדד באותיות לועזיות כאשר הצבע הכי איכותי הוא צבע D. יהלום בצבע D הוא יהלום שאין בו שום גוון והוא כמעט שקוף. ככל שמתקדמים באותיות כך נדע שמדובר ביהלום שיש בו מעט גוון כלומר שהוא מעט צהבהב או אפרפר. עד צבע I היהלום נראה די לבן במיוחד אם לא מניחים אותו ליד יהלום יותר לבן אבל מצבעJ ומטה גם עין לא מקצועית תוכל להבחין בגוון קל שיש ליהלום.

4. Clarity ניקיון- נמדד על פי מספר, סוג גודל ומיקום הפגמים ביהלום. הפגמים יכולים להיות בצורת שריטות, סדקים, נקודות שחורות או מה שנראה כמו ענן בתוך היהלום. יהלום ללא פגמים לחלוטין נקרא flawless , מחירם יקר ביותר. יהלומים בדרגת ניקיון שבין vvs1-vs2 הם אבנים שיש בהם פגמים מזעריים שניתן לראות אך ורק תחת מיקרוסקופ בהגדלה פי 15 ושממוקמים יחסית בצידי היהלום ולא במרכזו. כאשר דרגת הניקיון היא ברמת si1-si3 מדובר בפגמים שניתן לראות אותם בלופה (זכוכית מגדלת מיוחדת של יהלומנים) שמגדילה פי 10. רמת הניקיון הנמוכה ביותר היא i1-i3. יהלום בדרגה i1 הוא עדיין יהלום ברמה סבירה ומאוד מקובל לסחור בו אבל אבן בדרגה i2 נחשבת לירודה במיוחד ואבנים ברמה i3 בדרך כלל מועברים לשימושים אחרים ולא נמכרים לקהל הרחב. הסכנה העיקרית ביהלומים בדרגת ניקיון ירודה זו היא שבגלל שיש בהם כל כך הרבה פגמים הם עלולים להתנפץ כאשר יקבלו מכה.

לדעת את התיאוריה זה משהו אחד, הבעיה היא שאפילו גמולוגים למודי ניסיון זקוקים למכשור ותאורה מיוחדת בכדי לבדוק חלק מהקריטריונים הנ"ל אז איך אתם בכול זאת יכולים לוודאות שלא מרמים אתכם?

• קחו את הזמן להסתכל על יהלומים שונים בחנויות שונות ואתם תראו שלאט לאט אתם תתחילו לראות את ההבדלים הקטנים בצבע או בנצנוץ של היהלום. תסמכו על עצמכם. אם היהלום נראה לכם 'מת' או אפרורי אז כנראה שהוא באמת כזה. טיפ מעולה-אם כאשר אתם בוחנים את היהלום מקרוב אתם מבחינים בשריטות או סדקים או נקודות שחורות ביהלום (ולאחר שוידאתם שלא מדובר בלכלוך חיצוני) אתם יכולים להיות בטוחים שמדובר ביהלום בדרגה I ומטה- הכלל הוא if you see it with your eye it's an i. ביהלומים בדרגות ניקיון גבוהות יותר ניתן לראות את הפגמים אך ורק עם מיקרוסקופ או לופה!

• בקשו בחנות לראות יהלומים בצבעים שונים והביטו עליהם במקביל. אתם כנראה לא תצליחו לראות הבדל בין תבע H ל-I אבל אם אתם לא רואים הבדל בין F ל-I אז כנראה שלא אומרים לכם את האמת בנוגע לצבע. כשיש הבדל של שתי דרגות בצבע אז בדרך כלל גם עין לא מקצועית יכולה להבחין בהבדל!

• זכותכם לבקש מהמוכר תעודה גימולוגית ממכון מוכר- זה אומר שהיהלום ייבדק על ידי מכון חיצוני ואובייקטיבי ויכין מעין תעודת זהות של היהלום ובה כול הפרטים שהוזכרו לעיל. ניתן לבקש תעודות שבודקות רק משקל, צבע וניקיון בצורה מתומצתת ואפשר גם לקבל תעודות שמפרטות בדיוק את כול הפרטים כולל הליטוש ואת כול סוגי הפגמים כולל שירטוט שמראה בדיוק את הפגמים ומיקומם. רוב הסיכויים שיבקשו מכם לשלם עבור תעודה כזאת כאשר מחירה של התעודה הבסיסית הוא לא יותר ממאה שקלים- עדיף לשלם ולהיות בטוחים במה שקונים!

• כאשר היהלום מגיע עם תעודה בקשו שיראו לכם עם לופה את הפגמים כפי שהם מצוירים על התעודה בכדי לוודא שאכן מדובר בתעודה שתואמת את היהלום. אם בחנות מתעקשים שהתעודה שהם מדפיסים מספיקה ביותר ואתם יכולים לסמוך עליה- תברחו משם! תעודה גמולוגית כדאי לבקש בעיקר כאשר רוכשים אבן גדולה יחסית למשל 30 נקודות ומעלה.

• אל תחפשו לקנות את היהלום הכי נקי בצבע הכי טוב. יהלום בצבע G או H וברמת ניקיון vvs2 או si1-2 הוא עדיין יהלום מאוד איכותי. ושוב תסמכו על העיניים- אם היהלום מנצנץ ונראה חי ובוהק אז פחות משנה מה באמת הצבע והניקיון שלו. זכרו שהליטוש משפיע מאוד על הנצנוץ ולכן יהלום שמלוטש נכון, גם אם הוא מאיכות קצת פחות טובה יכול להיות יהלום חי ובוהק.

• אל תשכחו שכאשר אתם קונים תכשיט בקניון אתם משלמים גם את שכר הדירה של החנות ואת עלויות הפרסום שלה. במתחם הבורסה פזורים עשרות יצרנים שמוכנים למכור ללקוחות פרטיים באותו מחיר שהם מוכרים לחנויות. נכון שזה אולי קצת פחות נוח מאשר לקפוץ לקניון אבל תהיו בטוחים שכשתראו את ההבדלים במחירים לא תתחרטו!*** שרון מרמלשטיין היא מנהלת השיווק של חברת "מאור תכשיטים".נוצר: 1/2/2010 6:29:00 PM

זכויות נשים גרסה להדפסה בעיקר נשים שלח לחבר
רק נשים