קלאסיקה ואופרה - סדרת הבארוק באופרה הישראלית מציגה את אורלנדו אתר נשים s
חברה הרשמה לאתר
היום באתר 21/04/2021
אימייל
סיסמא
פורטל נשים - iWomen
יצירת קשר    |   
דף הבית > קלאסיקה ואופרה > סדרת הבארוק באופרה הישראלית מציגה את "אורלנדו"
  כתבות אחרונות
'דון קרלו' מאת ג'וזפה ורדי, באופרה הישראלית, מנצח דניאל אורן 'דון קרלו' מאת ג'וזפה ורדי, באופרה הישראלית, מנצח דניאל אורן

האופרה הישראלית מעלה את האופרה הישראלית מעלה את "חלום ליל קיץ", בינואר 2018

האופרה האהובה 'לה בוהם' מאת פוצ'יני פותחת את עונת האופרות האופרה האהובה 'לה בוהם' מאת פוצ'יני פותחת את עונת האופרות

האופרה האופרה "מאדאם בטרפליי" מאת פוצ'יני, הפקה חדשה בישראל

"נורמה" מאת בליני, בהפקה חדשה באופרה המלכותית

Anastasia, מהקובנט גארדן לבתי הקולנוע בישראל Anastasia, מהקובנט גארדן לבתי הקולנוע בישראל

MADAMA BUTTERFLY תשודר ישירות לישראל מהקובנט גרדן MADAMA BUTTERFLY תשודר ישירות לישראל מהקובנט גרדן

  לכתבות הקודמות ליחצו כאן


שתפו בפייסבוק

סדרת הבארוק באופרה הישראלית מציגה את "אורלנדו"

מאת: שוש להב
סדרת הבארוק באופרה הישראלית מציגה את

אורלנדו, אופרה מאת גאורג פרידריך הנדל, בביצוע קונצרטי מבויים, בשיתוף תזמורת הקאמרטה הישראלית ירושלים, בבימוי שירית לי וייס ובניצוחו של איתן שמייסר 

אחת מיצירות המופת של תקופת הבארוק, עם מלכים, נסיכות, קוסמים ואבירים, באופרה סוחפת על אהבה ושברון לב.

 

האופרה הישראלית ותזמורת הקאמרטה הישראלית ירושלים, ממשיכות בשיתוף הפעולה ביניהן, והפעם עם סדרת הבארוק החדשה, שמציגה אופרות מתקופת הבארוק וראשית התקופה הקלאסית. האופרות בסדרה זו מועלות בביצוע קונצרטי (ללא תפאורה) עם בימוי ותלבושות. הסדרה תיפתח ב-24 בספטמבר (יום ג' בשעה 20:00), עם ביצוע נדיר בארץ של "אורלנדו", אחת מיצירות המופת של הנדל שהולחנה בשנת 1733 על בסיס הסיפור "אורלנדו הזועם", מאת אריוסטו, ששימש מקור לעשרות אופרות בתקופת הבארוק, כולל שתי אופרות נוספות של הנדל: "אלצ'ינה" ו"אריודנטה".

 

העלילה:

 במרכז העלילה נמצא האביר הלוחם המופלא אורלנדו, הזונח את חובותיו בשדה הקרב כיוון שהוא מתאהב בנסיכה אנג'ליקה, שאוהבת גבר אחר: הנסיך מדורו, אותו אוהבת גם רועת הצאן דורינדה. אורלנדו מאבד את שפיותו כיוון שאנג'ליקה לא מחזירה לו אהבה, ורק בעזרתו של הקוסם זורואסטרו חוזר בסופו של דבר לאיתנו.

לדברי הבמאית שירית לי וייס: "האופרה 'אורלנדו' עוסקת בראש ובראשונה בהתמודדות פנימית של איבוד שליטה, המשפיעה בטירופה על כל הסובבים. טירופו של אורלנדו מביא אל סף הכחדה את העולם הפסטורלי בו חיות הדמויות. יחד עם זאת, הטירוף הוא גם מקור היופי, ואורלנדו צריך למצוא דרך להתעמת עם הטראומה האלימה שהוא עובר. זורואסטרו שעוזר לו להתגבר על אי השפיות שלו, הוא לא קוסם במובן המסורתי אלא סוג של פסיכולוג, העוזר לאורלנדו להתמודד עם המצב הקיצוני בו הוא נמצא ומצליח להחזיר אותו לשפיות".

המלחין גאורג פרידריך הנדל:

 תקופת הבארוק העמידה במרכז הבמה האופראית באירופה את הזמרים המבצעים, אשר תפקידם היה לא רק לבצע את המוסיקה שהמלחינים כתבו אלא גם לאלתר עליה (כמעט בסגנון הג'אז של היום), כאשר יכולות האלתור של הזמרים היו חשובות לא פחות מיכולות הזמרה שלהם. הנדל (1685 – 1759), יליד גרמניה, היה אחד ממלחיני האופרות החשובים של התקופה הזו, אם לא החשוב שבהם. הוא החל את הקריירה שלו כמוסיקאי בגרמניה, אבל בהמשך עבר לאנגליה שם כתב את מרבית יצירותיו והיה כוכב גדול עוד בדורו.

הנדל הלחין אינספור יצירות קאמריות ואחרות אבל עיקר היצירה שלו היה בתחום הווקאלי. הוא כתב עשרות רבות של אופרות ואורטוריות דרמטיות, כאשר האופרות עוסקות מבחינה עלילתית בעיקר בסיפורי מיתולוגיה וסיפורי אגדות על אבירים, מכשפות וקוסמים, בעוד האורטוריות עוסקות בדמויות תנ"כיות כמו שאול, שלמה, אסתר, יהושע, יפתח ועוד. מבחינת המבנה המוסיקלי האופרות התמקדו בעיקר בזמרים הסולנים בעוד האורטוריות העמידו במרכז היצירה את המקהלה.

האופרות של הנדל:

 האופרות של הנדל בנויות כרצף של אריות, המביעות את הרגשות העזים של הדמויות והמחוברות על ידי רצ'יטטיבים שמקדמים את העלילה. יצירתו המוכרת ביותר של הנדל היא משיח, האורטוריה הפופולארית שהיא כיום מהיצירות המבוצעות ביותר ברחבי העולם ואחת האורטוריות הבודדות שהלחין ללא עלילה דרמטית. רוב התפקידים הראשיים באופרות של הנדל נכתבו במקור עבור זמרי קאסטרטי (מסורסים) וכיום מבוצעים על ידי זמרי קונטרה טנור או מצו סופרן. מרבית האופרות של הנדל בוצעו בהצלחה רבה בימי חייו, אך מהר מאוד נעלמו מהרפרטואר וחזרו לקדמת הבמה רק במחצית השנייה של המאה ה-20 עם העניין העולמי הגובר במוסיקה של הבארוק. מאז האופרות של הנדל מבוצעות תדיר הן בפסטיבלי בארוק והן על ידי בתי האופרה המובילים בעולם.

"אורלנדו" מאת הנדל תעלה באופרה הישראלית ובתיאטרון ירושלים, בניצוחו של איתן שמייסר, בבימויה של  שירית לי וייס ובהשתתפות חמישה מסולני האופרה הישראלית: בתפקיד אורלנדו יופיע זמר הקונטרה טנור אלון הררי; בתפקיד אנג'ליקה תופיע דניאלה סקורקה; טל גנור תבצע את דורינדה; ענת צ'רני תשיר את מדורו; ועודד רייך יהיה זורואסטרו.


שלישי 24/09/2019 20:00 בבית האופרה ע"ש שלמה להט (צ'יץ') בתל אביב
חמישי 26/9/2019  20:00 בתיאטרון ירושלים

מחירי כרטיסים: 110-175 ₪
רכישת כרטיסים בקופת האופרה בטלפון 03-6927777
או באתר האופרה www.israel-opera.co.il

רכישת כרטיסים בקופת תאטרון ירושלים בטלפון 02-560-5757
או באתר תיאטרון ירושלים https://www.jerusalem-theatre.co.il/

בקופת התזמורת 1-700-55-2000
או באתר התזמורת www.jcamerata.com

 

(צילום: יוסי צבקר; יפית שמחה; נדב יהלומי; אבי משולם)

 סדרת הבארוק באופרה הישראלית מציגה את
סדרת הבארוק באופרה הישראלית מציגה את
סדרת הבארוק באופרה הישראלית מציגה את
נוצר: 9/16/2019 6:33:00 PM
עודכן: 9/16/2019 6:38:00 PM

זכויות נשים גרסה להדפסה בעיקר נשים שלח לחבר
רק נשים