קלאסיקה ואופרה - נשף מסכות - הפקה חדשה באופרה הישראלית אתר נשים s
חברה הרשמה לאתר
היום באתר 05/07/2020
אימייל
סיסמא
פורטל נשים - iWomen
יצירת קשר    |   
דף הבית > קלאסיקה ואופרה > "נשף מסכות" - הפקה חדשה באופרה הישראלית
  כתבות אחרונות
'דון קרלו' מאת ג'וזפה ורדי, באופרה הישראלית, מנצח דניאל אורן 'דון קרלו' מאת ג'וזפה ורדי, באופרה הישראלית, מנצח דניאל אורן

האופרה הישראלית מעלה את האופרה הישראלית מעלה את "חלום ליל קיץ", בינואר 2018

האופרה האהובה 'לה בוהם' מאת פוצ'יני פותחת את עונת האופרות האופרה האהובה 'לה בוהם' מאת פוצ'יני פותחת את עונת האופרות

האופרה האופרה "מאדאם בטרפליי" מאת פוצ'יני, הפקה חדשה בישראל

"נורמה" מאת בליני, בהפקה חדשה באופרה המלכותית

Anastasia, מהקובנט גארדן לבתי הקולנוע בישראל Anastasia, מהקובנט גארדן לבתי הקולנוע בישראל

MADAMA BUTTERFLY תשודר ישירות לישראל מהקובנט גרדן MADAMA BUTTERFLY תשודר ישירות לישראל מהקובנט גרדן

  לכתבות הקודמות ליחצו כאן


שתפו בפייסבוק

"נשף מסכות" - הפקה חדשה באופרה הישראלית

מאת: שוש להב

חגיגה של התחפשויות וחילופי זהות, שסופה רצח פוליטי, בבימויו של מיכאל זנאיינצקי ובניצוחו של דניאל קלגרי. 17 בינואר עד 1 בפברואר, בית האופרה - המשכן לאמנויות הבמה, תל-אביב.הפקה חדשה של אופרה, באופרה הישראלית, היא בהחלט סיבה טובה לחגיגה. הפעם חוגגים בנשף מסכות, עם ורדי (מלחין), זנאיינצקי (בימוי) וקלגרי (מנצח).

חילופי זהויות, אהבה אסורה, מזימות וקונספירציות בשלטון ששיאם התנקשות פוליטית, בעיצומו של נשף מסכות רב משתתפים - כל אלה באופרה האהובה של ורדי, אשר תעלה בהפקה החדשה באופרה הישראלית, בניצוחו של המאסטרו האיטלקי דניאל קלגרי ובבימויו של הבמאי הפולני מיכאל זנאיינצקי. יחד עם קלגרי ינצח על האופרה גם המנצח הישראלי איתן שמייסר. כן משתתפת מקהלת האופרה הישראלית בניצוחו של איתן שמייסר ותזמורת האופרה - התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון.

צוות זמרים ישראלי ובינלאומי משתתף בהפקה זו, בראשותם של זמרי הטנור קאמן צ'אנב הבולגרי וכריסטיאן מונוסן הרומני, בתפקיד המושל ריקרדו; אירה ברטמן ומירלה גרדינרו הישראליות, בתפקיד אמליה; דליה שכטר (שזכתה לביקורות נלהבות בתפקידה ב"ינופה" באופרה הישראלית) בתפקיד מגדת העתידות אולריקה, ביחד עם סבטלנה סנדלר; הבריטון הרומני יונוץ פאסקו ביחד עם בעז דניאל הישראלי' בתפקיד רנאטו; זמרות הסופרן הישראליות הילה פחימה ושירי הרשקוביץ, בתפקיד המשרת אוסקר; ולדימיר בראון ונח בריגר, כצמד היריבים הפוליטיים של הדוכס החותרים להרגו; עודד רייך בתפקיד סילבנו.

העלילה:
האופרה מגוללת את סיפורו של ריקרדו, מושל בוסטון, אשר מאוהב באמליה, אשת ידידו הטוב ויועצו האישי, רנאטו. לקראת נשף מסכות העומד להיערך בקרוב, מגיעה לאוזניו של המושל אזהרה כי יש מזימה לרוצחו, אך הוא מתעלם מהאזהרות ובטוח באהבת עמו. הוא מתחפש לאזרח מן השורה ומבקר את מגדת העתידות אולריקה, וגם היא מזהירה אותו כי יירצח בקרוב. הקושרים נגד המלך, טום וסמואל, מנסים להוציא את הרצח אל הפועל, כשיוצא המלך בתחפושת לפגוש את אמליה באישון לילה מחוץ לעיר.

חילופי זהויות נוספים מונעים את הרצח, כיוון שרנאטו והמלך החליפו את גלימותיהם, וניסיון הרצח נכשל בחשיפת הזהויות האמיתיות של רנאטו ואמליה. כשמגלה רנאטו כי אשתו מאוהבת במושל, הוא מחליט להרוג אותה, אך מחליט מאוחר יותר כי הדרך היחידה להשיב את כבודו האבוד, היא לרצוח את המושל ולא את אשתו. הוא מבקש מטום וסמואל להצטרף למזימה, ולאחר שהם מטילים פור, נקבע כי הרוצח יהיה רנאטו.

כשמגיעה ההזמנה לנשף המסכות, מתכנן רנאטו להפוך את הנשף למחול המוות של ריקרדו. המושל, שמבין כי אהבתו לאמליה בלתי אפשרית, ממנה את רנאטו לשגריר באנגליה, ומכין עצמו לכך כי נשף המסכות תהיה הפעם האחרונה בה יפגוש את אהובתו, אך הוא אינו מספיק לבשר לרנאטו את המינוי היוקרתי לפני הנשף. אמליה, שחשה בסכנה הקרבה, מנסה להזהיר את המושל, ומתחננת כי יסתלק מהנשף לפני שיהרגו אותו, אך הוא אינו שועה להפצרותיה, ואינו מסוגל לעזוב אותה.

כשהם מתחבקים בפעם האחרונה, רוצח רנאטו את ריקרדו, אשר תוך כדי גסיסתו מראה לרוצחו את צו המינוי למשרתו החדשה ואומר לו כי ירושתו נשמרה נאמנה לו והוא מוחל לו.

דרמת בית משפט בדרך לאופרה:
לאופרה "נשף מסכות" שתי גרסאות. האופרה הישראלית תעלה את האופרה בגרסה האמריקאית, לפיה הגיבור הוא מושל בוסטון, ריקרדו. ורדי כתב בתחילה גרסה הראשונה, לפיה האופרה מתרחשת בשבדיה והגיבור הוא גוסטב, מלך שבדיה, גרסה המבוססת על דמויות אמיתיות בתקופת שלטונו של המלך גוסטב השלישי. אלא שהצנזורה, שורדי שבע ממנה מרורים לאורך כל דרכו האמנותית, לא הסכימה בשום אופן להתיר אופרה בה נרצח מלך על הבמה.

העניין הגיע עד כדי התדיינות בבתי משפט, כשהמלחין תובע פיצויים מבית האופרה בנפולי, אשר חשש מגזרותיו של הצנזור, וגנז את האופרה. בסופו של דבר, האופרה הועלתה לראשונה ברומא, ב-17 בפברואר, 1859, כ"נשף מסכות" וזכתה להצלחה גדולה. ורדי נקרא אל הבמה עשרים פעם. לימים, איטליה התאחדה, הצנזורה רפתה ואפילו נעלמה כליל, אך בכל זאת, ורדי בחר שלא להחזיר את האופרה למקומה וזמנה המקוריים - שבדיה של שלהי המאה ה-18.

מופעים: 17 בינואר עד 1 בפברואר 2014.
השירה באיטלקית - תרגום מוקרן בעברית ובאנגלית.
משך המופע: כשלוש שעות.
שעה לפני תחילת כל מופע, מתקיימת הרצאת מבוא באורך כחצי שעה באולם.
הכניסה להרצאה חינם לבעלי הכרטיס באותו הערב.

לקראת בכורה: 11.1.14 שבת 11:00

להזמנת כרטיסים: 03-692777
בית האופרה - המשכן לאמנויות הבמה, שד' שאול המלך 19 ת"א

(*צילום: יוסי צבקר)נוצר: 1/10/2014 12:05:00 PM
עודכן: 10/1/2014 12:05:00 PM

זכויות נשים גרסה להדפסה בעיקר נשים שלח לחבר
רק נשים