קלאסיקה ואופרה - בטבעת החנק באופרה הישראלית אתר נשים s
חברה הרשמה לאתר
היום באתר 16/06/2021
אימייל
סיסמא
פורטל נשים - iWomen
יצירת קשר    |   
דף הבית > קלאסיקה ואופרה > "בטבעת החנק" באופרה הישראלית
  כתבות אחרונות
'דון קרלו' מאת ג'וזפה ורדי, באופרה הישראלית, מנצח דניאל אורן 'דון קרלו' מאת ג'וזפה ורדי, באופרה הישראלית, מנצח דניאל אורן

האופרה הישראלית מעלה את האופרה הישראלית מעלה את "חלום ליל קיץ", בינואר 2018

האופרה האהובה 'לה בוהם' מאת פוצ'יני פותחת את עונת האופרות האופרה האהובה 'לה בוהם' מאת פוצ'יני פותחת את עונת האופרות

האופרה האופרה "מאדאם בטרפליי" מאת פוצ'יני, הפקה חדשה בישראל

"נורמה" מאת בליני, בהפקה חדשה באופרה המלכותית

Anastasia, מהקובנט גארדן לבתי הקולנוע בישראל Anastasia, מהקובנט גארדן לבתי הקולנוע בישראל

MADAMA BUTTERFLY תשודר ישירות לישראל מהקובנט גרדן MADAMA BUTTERFLY תשודר ישירות לישראל מהקובנט גרדן

  לכתבות הקודמות ליחצו כאן


שתפו בפייסבוק

"בטבעת החנק" באופרה הישראלית

מאת: שוש להב

מותחן אימה באופרה - רוחות רפאים בביקור מצמרר, באופרה מאת המלחין בנג'מין בריטן, על פי נובלה של הנרי ג'יימס, לכבוד חגיגת ה-100 להולדת בנג'מין בריטן.הפתעה - מותחן אימה באופרה. באחוזה אנגלית מבודדת, מתמודדת אומנת צעירה על חייהם של שני ילדים, מול רוחות רפאים מאיימות ונחושות.

לכבוד חגיגת ה-100 להולדת בנג'מין בריטן, מעלה האופרה הישראלית את "בטבעת החנק" של המלחין האנגלי בן זמננו. זוהי אופרה שעלילתה מבוססת על סיפור אימה מצמרר של הסופר החשוב הנרי ג'ימס, ולפי ליברית של מייפטני פייפר.

באופרה בניצוחו של דיויד שטרן, מנהלה המוסיקלי של האופרה הישראלית, לוקחים חלק תזמורת האופרה-הסימפונית ראשל"צ וסולנים ישראלים ובינלאומיים. הבמאי הוא אלסנדרו טאלבי, עיצוב תפאורה ותלבושות מדליין בויד.

האופרה תועלה בתאריכים 12.2.13 -22.2.13 בבית האופרה-המשכן לאמנויות הבמה ת"א.

"בטבעת החנק", אופרה שהיא גם מותחן אימה, מככבות רוחות רפאים מאיימות אל מול אומנת צעירה, המגיעה לאחוזה אנגלית מבודדת כדי לטפל בשני ילדים קטנים, מיילס ופלורה. זהו מאבק לחיים ולמוות בין רוחות הרפאים פיטר קווינט והעלמה ג'סל, המנסות להשתלט על נפשותיהם הרכות של הילדים, לבין האומנת. האופרה עוסקת בתופעות על טבעיות, שאין ולא יכול להיות להן הסבר אמיתי ובשאלות הנוגעות למה אמיתי ומה לא.

בעבודת הבימוי שלו ראה הבמאי אלסנדרו טאלבי אתגר לשמר את המתח המתמיד שבין תחושות לבין המציאות עצמה: "להעביר את הרעיון הזה לבמה, פירושו לאפשר לקהל הצופים לבחון אם מה שהם רואים הוא גרסה אובייקטיבית של המתרחש או גרסה סובייקטיבית, המוצגת דרך הדמיון של האומנת. כדי להשיג את המטרה הזו יצרנו במה הבוחנת את הקונספט של המציאות. הבמה שלנו משחקת עם הרעיון של תחושות חזותיות באמצעות טכניקות של קאמרה אובסקורה ושל צילום, וכיצד העין מתרגמת אינפורמציה מוזרה ובלתי רגילה לדימויים ברורים ומדויקים..".

זמרת הסופרן נועה דנון, המגלמת את האומנת, הושפעה מאוד מהסיפור לתוכו נכנסה על הבמה וגם היא מתייחסת לשאלה מהו אמיתי ומה לא: "בתקופת החזרות להפקה, כשעשיתי אותה בפעם הראשונה, אני נועה, לקחתי את הסיפור איתי הביתה. נכנסתי עמוק למותחן האימה הזה עד כי הייתי מתעוררת בלילות מפוחדת ומבוהלת. זה היה ממש תפקיד שנכנס לי לתוך הנשמה..".

האופרה "בטבעת החנק" בוצעה לראשונה בוונציה בשנת 1954. באופרה הישראלית הועלתה "בטבעת החנק" בבימויו של חנן שניר בשנת 1988. מאז הועלו באופרה הישראלית כמה מהאופרות הנוספות של בריטן, כולל "פיטר גריימס", "בילי באד" ו"חלום ליל קיץ".

האופרה כתובה לשישה זמרים ולתזמורת קאמרית ובה 13 כלים (חמישיית כלי מיתר, רביעיית כלי נשיפה מעץ, קרן, כלי הקשה, נבל ופסנתר), כאשר כל הנגנים מתפקדים הן כסולנים והן כנגני אנסמבל. זוהי כתיבה מיוחדת במינה שמדגישה את הייחוד של התזמורת באופרה ואת הקשר המאוד אינטימי בין הנגנים לבין הזמרים.

ההתמקדות של בריטן בדמויות ובקולות של ילדים, קיימת לכל אורך היצירה שלו. באופרות "פיטר גריימס" ו"מוות בונציה" יש תפקיד לילד שחקן שאינו שר, אבל באופרות אחרות שלו מ"חלום ליל קיץ" ועד ל"מבול של נח" ו"הבה נעשה אופרה", כתב בריטן לקולות ילדים צעירים.

בנג'מין בריטן נולד ב-22 בנובמבר 1913 בסאפוק אנגליה, נפטר ב- 4 בדצמבר 1976. יצירתו כוללת מספר אופרות שבמרכזן התמודדות היחיד עם סביבתו העוינת. הסיפורים ריאליסטיים וגיבוריהם אנשים פשוטים. אפשר שבריטן השליך ממציאות חייו שלו, הומוסקסואל מוצהר, על יצירותיו. ביצירתו הקולית הרבה להשתמש בטקסטים של יוצרים הומוסקסואלים, כמו למשל: 'רקוויאם המלחמה' (1961), יצירה פציפיסטית, בה שילב בריטן שירים של ווילפרד אואן, קצין בריטי הומוסקסואל. בריטן כתב גם לילדים, ידועה במיוחד יצירתו 'מדריך התזמורת לבני הנעורים', וריאציות על נושא מאת הנרי פרסל, שמציגות כלי אחר כלי בתזמורת לפני שילובם יחד.

על ההפקה מנצח דיויד שטרן, מנהלה המוסיקלי של האופרה הישראלית, שניצח על אופרות רבות של בריטן בכל רחבי העולם, ומשתתפים בה סולנים מהארץ ומהעולם. את תפקיד האומנת חולקות ביניהן הסופרן הישראלית נעה דנון, בוגרת האופרה סטודיו - כיום זמרת הסופרן המובילה באופרה של מגדבורג, והסופרן האירית שינייד מולהורן, בהופעתה הראשונה בארץ. בתפקיד קווינט (הרוח הגברית) מופיעים זמרי הטנור רוברט מקפירסון ("היהודייה" באופרה הישראלית) ומייקל בנט, בהופעתו הראשונה בארץ. בתפקיד הגברת ג'סל (הרוח הנשית) מופיעות לסירוגין זמרות הסופרן הישראליות עדית זמיר ואנסטסיה קלוואן. את תפקיד המשרתת, הגברת גראוס, תבצענה ויוייאן טירני הקנדית ונעמה גולדמן הישראלית.

תפקידי הילדים באופרה הזו נכתבו לילדים זמרים. את תפקיד הבת פלורה (שבעבר ביצעו באופרה הישראלית רינת גבאי והילה פליטמן), תחלוקנה זמרות הסופרן הצעירות שירה פטשורניק וירדן זיסהולץ. בתפקיד מיילס הבן יופיעו לסירוגין שני זמרים צעירים מאנגליה הארי אוקס ודומיניק ויליאמס.

השירה באנגלית ותרגום מוקרן בעברית ובאנגלית.
משך המופע כשעתיים וחצי.
שעה לפני תחילת כל מופע מתקיימת הרצאת מבוא באורך חצי שעה באולם, הכניסה להרצאה חינם לבעלי הכרטיס באותו הערב.

12.2.13 - 22.2.13 בית האופרה - המשכן לאמנויות הבמה ת"א.

(* צילומים : יח"צ)

נוצר: 2/7/2013 7:03:00 AM
עודכן: 2/8/2013 8:07:00 AM

זכויות נשים גרסה להדפסה בעיקר נשים שלח לחבר
רק נשים