קלאסיקה ואופרה - הפסנתרן האגדי, איוו פוגורליץ', בישראל אתר נשים s
חברה הרשמה לאתר
היום באתר 04/06/2020
אימייל
סיסמא
פורטל נשים - iWomen
יצירת קשר    |   
דף הבית > קלאסיקה ואופרה > הפסנתרן האגדי, איוו פוגורליץ', בישראל
  כתבות אחרונות
'דון קרלו' מאת ג'וזפה ורדי, באופרה הישראלית, מנצח דניאל אורן 'דון קרלו' מאת ג'וזפה ורדי, באופרה הישראלית, מנצח דניאל אורן

האופרה הישראלית מעלה את האופרה הישראלית מעלה את "חלום ליל קיץ", בינואר 2018

האופרה האהובה 'לה בוהם' מאת פוצ'יני פותחת את עונת האופרות האופרה האהובה 'לה בוהם' מאת פוצ'יני פותחת את עונת האופרות

האופרה האופרה "מאדאם בטרפליי" מאת פוצ'יני, הפקה חדשה בישראל

"נורמה" מאת בליני, בהפקה חדשה באופרה המלכותית

Anastasia, מהקובנט גארדן לבתי הקולנוע בישראל Anastasia, מהקובנט גארדן לבתי הקולנוע בישראל

MADAMA BUTTERFLY תשודר ישירות לישראל מהקובנט גרדן MADAMA BUTTERFLY תשודר ישירות לישראל מהקובנט גרדן

  לכתבות הקודמות ליחצו כאן


שתפו בפייסבוק

הפסנתרן האגדי, איוו פוגורליץ', בישראל

מאת: איריס לקנר
הפסנתרן האגדי, איוו פוגורליץ', חוזר לישראל לשלושה רסיטלים בתל אביב, ירושלים, חיפה ובאר שבע. פוגורליץ' הופיע בישראל בפעם האחרונה לפני שנתיים עת התארח בפסטיבל קלאסי בים האדום וניגן רסיטל קצר.פוגורליץ' נולד בבלגרד, בשנת 1958, לאב קרואטי ואם סרבית. החל ללמוד נגינה בגיל 7 בבית הספר יוסיף סלבינסקי בבלגרד. כשהיה בן 11 שמע אותו המורה הדגול מלינין, הוא התרשם עמוקות מנגינתו ולקח אותו אליו למוסקבה. פוגורליץ' סיים את לימודיו בקונסרבטוריון על שם צ'ייקובסקי כשהיה בן 18.

פוגורליץ' זכה לשבחים ולהערכה, אך לא היה מרוצה מנגינתו, השינוי חל כאשר פגש במורה אליס קזארארדזה. פוגורליץ' החל ללמוד אצלה ובשנת 1980 כשהוא רק בן 22 נשא אותה לאישה. הרומן המוסיקלי והאישי נמשך עד למותה הפתאומי בשנת 1996.
את דרכו בעולם המוסיקה הבינלאומי החל בשנת 1978, בשנה זו החל להשתתף בתחרויות נגינה בינלאומיות.

התחרות הראשונה הייתה בעיר טרניי, איטליה. שם זכה בפרס הראשון. שנתיים אחר כך זכה בתחרות יוקרתית במונטריאול. שלושה חודשים לאחר התקיימה תחרות שופן היוקרתית בוורשה.

כל פסנתרן הנוטל חלק בתחרות זו מתכונן לפחות שנה, אך פוגורליץ' החליט שהוא מוכן ויצא לתחרות זמן קצר לאחר התחרות במונטריאול.

פוגורליץ' לא עבר לשלב השלישי, הפסנתרנית מרתה ארחריץ', שהייתה אחת השופטות, הכריזה "הוא גאון" וסירבה להמשיך ולשמש בחבר השופטים שלדעתה לא זיכה את פוגורליץ' בפרס מטעמים פוליטיים. הכרזתה של ארחריץ' והתלהבות הקהל עשו את שלהם.
מספר חודשים אחר כך ב-30 באוקטובר, אולם הפילהרמונית הלאומית הפולנית, על הבמה הגדולה פסנתר אחד ובחור צעיר ובאולם הענק אין כסא אחד פנוי. פוגורליץ' מנגן רסיטל סולו, הקהל עומד על רגליו ומריע ומעמיד את חבר השופטים בתחרות במקומו. למחרת כתב מבקר מוסיקה גרמני נחשב: "פוגורליץ' בנגינתו, מקדים את זמנו בעשרות שנים, מאז ולדימיר הורוביץ, לא שמענו נגינה כזו."

את הופעת הבכורה בניו יורק קיים בשנת 1981, באולם הקארנגי הול ובאותה שנה הופיע לראשונה בלונדון. מאז הופיע ברחבי העולם ברסיטלים ועם התזמורות והמנצחים החשובים ביותר. החל להקליט בחברת דוייטשה גרמופון. בחוזה אקסקלוסיבי. פוגורליץ' הוא הפסנתרן הראשון שהוזמן לנגן בכווית.

בשנת 1986, הקים קרן בקרואטיה לסייע בידי מוסיקאים צעירים, ובשנת 1988 התמנה ע"י יונסקו לשגריר של רצון טוב. הפסנתרן הקלאסי הראשון שמונה לתפקיד זה.
בין השנים 1989-1997 ניהל פסטיבל על שמו בעיר ויסבדן בגרמניה, בו נתן במה והזדמנות לעשרות מוסיקאים צעירים להופיע לצידם של מוסיקאים בעלי שם.
בשנת 1993 הקים את התחרות הבינלאומית לפסנתר סולו וב-1994 בשלהי המלחמה ביוגוסלביה, הקים קרן לסיוע לאנשי סרייבו וסייע באסוף כספים לשיקומה של העיר. עד היום הוא מסייע לארגוני ומטרות צדקה רבים.

בעקבות מותה של אשתו ומורתו האהובה, פרש מנגינה למספר שנים, ובשנת 2000 חזר לבמות הקונצרטים. בשנים בהם התרחק מהבמות החל לעסוק בעיצוב תכשיטים ועבר להתגורר בשוויץ.

פוגורליץ' ביקר בישראל מספר פעמים. לקראת ביקורו הנוכחי הכין פוגורליץ' תוכנית מיוחדת: חלקה תוקדש למלחין שופן, לציון 200 שנה להולדתו של המלחין הפולני.


תכנית הרסיטל של איוו פוגורליץ' בישראל :

פרדריק שופן - נוקטרנו מס' 2 במי במול מג'ור , אופוס 55
פרדריק שופן - סונטה לפסנתר מס' 3 בסי מינור – אופוס 58
פראנץ ליסט - ולס מפיסטו מס 1
יאן סיבליוס – ולס נוגה
מוריס ראוול – גספאר של הלילה


היכן ניתן לראותו ?
תל אביב - היכל התרבות, יום שני 15/3 בשעה 20:30
ירושלים – תיאטרון ירושלים אולם שרובר, יום שלישי 16/3 בשעה 20:30
חיפה – אודיטוריום, יום חמישי 17/3 בשעה 20:30
באר שבע - היכל התרבות, יום שישי 18/3 בשעה 20:30
נוצר: 3/12/2010 9:55:00 AM

זכויות נשים גרסה להדפסה בעיקר נשים שלח לחבר
רק נשים