מחול - פתקים לפינה באוש אתר נשים s
חברה הרשמה לאתר
היום באתר 02/12/2020
אימייל
סיסמא
פורטל נשים - iWomen
יצירת קשר    |   
דף הבית > מחול > "פתקים לפינה באוש"
  כתבות אחרונות
- Bodytraffic  להקת המחול מלוס אנג'לס להופעות בארץ - Bodytraffic להקת המחול מלוס אנג'לס להופעות בארץ

לאור ההצלחה המסחררת, תיאטרון לאור ההצלחה המסחררת, תיאטרון "הבלט הרוסי" מסנט פטרסבורג חוזר לישראל!

בלט בוריס אייפמן חוזר לישראל עם שתי יצירות בלט בוריס אייפמן חוזר לישראל עם שתי יצירות

"בלט נס ציונה" - להקת המחול החדשה כבשה את הקהל. נהדרים!

בלט האופרה של מינכן במופע בלט האופרה של מינכן במופע "צעיר לנצח"

להקת להקת "מומיקס" במופע חדש - "אלכימיה"

"חי בסרט" - להקת קולבן דאנס מציגה: ערב אחד, שתי יצירות

  לכתבות הקודמות ליחצו כאן


שתפו בפייסבוק

"פתקים לפינה באוש"

מאת: איריס לקנר

בכורה מיוחדת בפסטיבל ת"א דאנס: יצירה של רנה שינפלד המוקדשת לחברתה פינה באוש."נראה כאילו רק אתמול, את ואני נפגשנו בג'וליארד בניו- יורק. את היית כל כך יפה. איזו אישיות. הערצתי אותך. ברגע של ייאוש זו את היית שלקחת אותי בזרועותייך וניחמת אותי. מחווה זו קשרה אותי אלייך לנצח. בכל תפנית בחיינו הרגשתי תשוקה חזקה לחלוק עמך יותר זמן ויותר דברים. רנה יקרה ויפה. אהבתך לעבודתך, החיפוש הבלתי נלאה שלך, האנרגיה שלך- הם שנתנו לי כוח".
                                                                                                באהבה פינה" (פינה באוש במכתב לרנה שינפלד)

בחודש יוני ובמיוחד לפסטיבל תל אביב דאנס וכהזמנה לציון חגיגות ה-25 של מרכז סוזן דלל, תעלה רנה שינפלד ערב מחול חדש: "פתקים לפינה באוש". שיתקיים בתאריכים  7/6- בכורה במסגרת תל אביב דאנס, 26/6- במסגרת  "מחול שלם" (אולם הקרנף, ירושלים )וב-14/7+14/8- במסגרת מחולוהט בסוזן דלל.

בחודש אפריל ,הייתה רנה אורחת הכבוד במרכז באי באי בלט-  לאמנות בת זמננו בסן פטרסבורג (בית ספר ומרכז מוביל לפיתוח האמן ) לרגל חנוכת שני חללי סטודיו חדשים על שם פינה ורנה.

בהזמנתה לרנה כתבה מייסדת ומנהלת המרכז,הכוריאוגרפית והרקדנית לילייה  בורדינסקיה : "הקדשתי את הסטודיות האלו לא רק ל'אגדות' אלא לנעורים שלהן,לחברות ,לידידות, לנצחיות. אני מייחלת שכל הרקדנים ברוסיה יידעו את הסיפור ויגשימו את הרעיונות הכי אמיצים ונפלאים שלהם בסטודיות האלו".

בביקורה זה בסן פטרסבורג תקיים רנה סדנאות והרצאה על הנשים היוצרות אליהם היא מחוברת בעבותות של דרך משותפת: מרתה גרהם המורה הרוחנית שלה ופינה באוש חברתה .

רנה שינפלד  ופינה באוש נפגשו כתלמידות צעירות בג'וליארד והקשר ביניהן היה מיידי, עמוק, כמעט מיסטי. הקשר נשמר לאורך כל השנים עד למותה של פינה.

אומרת רנה: "פינה הייתה בודדה וסגורה. הייתה בינינו אהבה וקשר מיוחד במינו כזה שלא היה לי עם עוד מישהו בחיי. שלא כמו שאר התלמידות בג'וליארד,לא דברנו הרבה וריכלנו אבל הרגשנו ואהבנו אחת את השנייה כאילו גורלינו נקשר. לימים חשבתי שאולי זה  קשור לשואה לאחר שבשנים האחרונות למדתי שפינה היא בעצם יהודיה. זה לא היה ידוע לפני כן"

קרבת הנפש עשתה אותן למעין אחיות תאומות, הדמיון הפיזי, אפילו הדמיון בשם, הפתיעו את הכל, משכו ציירים וצלמים לציירן,לצלמן ולהציג את דמויותיהן זו מול זו. במהלך השנים פינה הזמינה את רנה להופיע בפסטיבל שלה בוופרטל שבגרמניה ואף הזמינה אותה לנהל את בית הספר הנחשב של "קורט יוס" באסן. (בית הספר בו למדה פינה ). פינה הרבתה לבקר בישראל ולהיפגש עם רנה.

הערב שב ומפגיש מעבר לזמן את פינה ורנה, מאפשר להן לרקוד יחד עוד ריקוד אחד.
זהו מפגש בין עולמות פנימיים ואמנותיים של שתי היוצרות והרקדניות: שיר הלל, מחווה, ערב הרוקד בשמחה ,בעצב בהומור את החיים ,האהבה הידידות הקשר והגעגוע.

שלוש שפות,שלוש נשים: פינה באוש(סרט),רנה שינפלד(ריקוד) והדסה טל (שירה). רנה שינפלד רוקדת סולו עם הרקדנים המופלאים של פינה באוש המופיעים בסרט "קינתה של המלכה". פינה באוש נוכחת בכל עוצמתה. רנה רוקדת ביחד איתה ובנפרד.מוטיבים מהריקודים של רנה שינפלד משתלבים יחד עם המוטיבים הבימתיים של פינה באוש. הערב מפגיש ומדגיש את המשותף והשונה ביניהם.

בתהליך העבודה של הריקוד צצו דמויות מריקודים שונים של פינה: האישה בקפה מילר לבושה במעיל עם תלתלים קופצניים נעה בהיסטריה, בלבול ופחד. "איש הבוץ" שרוקד ומעשן, בלרינה צפה במים, זוג רקדנים  רוקדים טנגו צמוד באיטיות רבה מלאת ארוטיקה ועצב. כולם מחפשים את האהבה שלהם,פינה וסיגריה בידה  בדואט עם רנה.רנה בפאה שחורה מתולתלת  רוקדת את דמותה ומתכתבת אתה ודמות של האשה שאוכלת תפוח. על הכל מרחף באוויר המוטו של פינה:" "אני לא מעוניינת בתנועת האדם אלא במה שמניע אותו".

הריקוד הוא יצירה המחברת ומשלבת מוטיבים מהריקודים של רנה ומהשפה שלה למוטיבים ולשפת הבמה של פינה. יש משהו בשפה ובאישיות של שתיהן שהוא דומה ושונה מאד. הערב מנסה להפגיש ולהדגיש את המשותף והשונה והוא מחבר מפריד מחלק,מוסיף,מצמצם ובורא משהו חדש.

המוסיקה אותה בחרה רנה מורכבת מתפילת אשכבה סיציליאנית, מוסיקת פולקלור מסורתי מארצות שונות ומוסיקה שנכתבה במיוחד לעבודה זו על ידי המלחין הברזילאי הצעיר אנריקה איזנמן-כוכב עולה בניו יורק המנגן בעצמו את הקטע שכתב.

על תהליך העבודה אומרת רנה שינפלד: " כאשר נחשפתי לדיסק בו הדסה טל קוראת את שיריה מתוך ספרה "פתקים לפינה באוש" התרגשתי , משהו אחר וחדש נדלק בתוכי,משהו שונה לחלוטין מהריקודים שיצרתי בחמש השנים האחרונות עבור הלהקה שלי. הריקוד החדש הוא יותר פנימה, למטה, לעומק ולשורשים. הערב הוא ערב סולו כי החומרים ופינה הכתיבו וביקשו ערב  סולו. אלא שבאמת זהו ערב בו נוכחים אתי על הבמה הרקדנים המופלאים של פינה ובעיקר פינה באוש עצמה בכל עוצמתה. אני רוקדת ביחד איתה ובנפרד".

7.6.14 בשעה 21:00
14.7.14 בשעה 21:00
14.8.14 בשעה 21:00
בירושלים, מחול שלם, אולם הקרנף
26.6.14 בשעה 21:00

לפרטים נוספים, עדכונים והזמנת כרטיסים:  03-5105656

(* צילומים: יח"צ)

 

 

 

נוצר: 5/12/2014 8:23:00 AM
עודכן: 12/5/2014 8:29:00 AM

זכויות נשים גרסה להדפסה בעיקר נשים שלח לחבר
רק נשים