ספרות - והשנה חידוש מרענן : הגדה שיוויונית אתר נשים s
חברה הרשמה לאתר
היום באתר 05/06/2020
אימייל
סיסמא
פורטל נשים - iWomen
יצירת קשר    |   
דף הבית > ספרות > והשנה חידוש מרענן : הגדה שיוויונית !
  כתבות אחרונות
חגי וחגית חוגגים את פסח, מאת שירי צוק חגי וחגית חוגגים את פסח, מאת שירי צוק

"העוז והחסד" - סיפור הצלה מופלא בפולין בתקופת השואה

"זמן הלב"- ספרו החדש של צביקה ניר

"אני רוצה לבשל לחברים שלי"

סיפור עם שני שמות סיפור עם שני שמות

"פינגוינלנד", ספר ילדים קסום, מאת שאול אלבז

"גרגוילים 1 - הנוסע בזמן"

  לכתבות הקודמות ליחצו כאן


שתפו בפייסבוק

והשנה חידוש מרענן : הגדה שיוויונית !

מאת: איריס לקנר
והשנה חידוש מרענן : הגדה שיוויונית !
איזה יופי לראות שההערכה הגלובאלית לנשים הגיעה גם מכיוונים מסורתיים יותר שעמדתם למין הנשי הרבה פעמים אינה חדה וברורה.

גיבורות סיפור יציאת מצריים זוכות לראשונה לייצוג הולם בהגדה של פסח.


רינה שקדי-כהן, בוגרת לימודי ספרות וחינוך חזרה לאחר שנים לספסל הלימודים והשלימה תואר גם בלימודי מגדר. כיום היא חברה בתנועה לשלום ושוויון בין המינים, ובימים אלה משיקה הגדת פסח משפחתית שוויונית בהוצאת "אופיר".

בהגדה מובלטות הדמויות הנשיות ולכל המשפטים שכתובים בהגדה המסורתית בלשון זכר, צורפו גם מילים בלשון נקבה. כך למשל מופיעים בה משפטים כמו: "והגדת לבנך ולבתך" או "כנגד ארבעה בנים וארבע בנות דיברה התורה".

"את ההגדה הזו ביססתי על משפטו של רבי עקיבא: 'בזכות נשים צדקניות שהיו באותו הדור, נגאלו בני ישראל ממצרים'", מסבירה המחברת רינה שקדי-כהן.
כל אחת מהגיבורות של סיפורי ההגדה זוכה לתיאור מפורט של אופייה ומעשיה, ובנוסף מובאים בהגדה מדרשים ודברי חז"ל שנכתבו עליה ועסקו בה.
ההגדה מצטיינת באיורי הנשים הבולטות של אותה תקופה, כאשר ההרחבות והתוספות להגדה משולבות בכישרון רב אל תוך ההגדה המסורתית.

ההגדה החדשה נוחה לקריאה, וכוללת פירושים בעברית לכל המילים בארמית. "כאשת חינוך חשוב לי שגם העולים, החדשים והישנים, יבינו את הכתוב בהגדה ולא רק יצאו ידי חובתם ויקראו בה".

ליד כל מזמור מצורפים הסברים המפרטים את הסיבות לשילובו בהגדה. "יציאת מצרים היא סיפור מרתק וחשוב, אך הוא אירע לכל עם ישראל, ולא רק לחציו הגברי. חשוב לי שהקוראים, גדולים כקטנים, יקבלו את התמונה האמיתית של האירועים המכוננים הללו שאירעו לעם ישראל בתחילת דרכו".

במשך למעלה משנה ערכה רינה שקדי- כהן תחקיר מקיף על כל הנשים שמלוות את סיפורי ההגדה של פסח. לאחר שעיינה בעשרות הגדות, ספרי קבלה וקראה רבות מדברי חז"ל, הבינה כי למרות שנשים לא מוזכרות בסיפורי ההגדה, הן הגיבורות האמיתיות בה.
"מכל החומרים שאספתי עולה שהגברים באותה תקופה היו פסיביים, והנשים לעומת זאת היו מאוד אקטיביות", אומרת שקדי-כהן. "יש את המיילדות של משה, שפרה ופועה, אמו של משה - יוכבד, אחותו – מרים ובת פרעה שמשתה אותו מהמים ואימצה אותו לביתה – ארמונו של פרעה, ובעשותה זאת גידלה במו ידיה את המנהיג הגדול של עם ישראל. כל אחת מהדמויות הנשיות הללו ראויה להתייחסות נרחבת בהגדה, התייחסות שעד היום לא ניתנה לה".

"ההגדה שלי איננה פמיניסטית"
רינה שקדי-כהן, היא אשת חינוך. כיום ממשיכה ללמוד לימודי יהדות במכללת הרצוג, בכיתה אותה מאכלסות נשים איכותיות, דעתניות, דתיות וחילוניות, שרובן, על פי עדותה, בעלות תודעה שוויונית. בנוסף, מעבירה שקדי-כהן הרצאות במוסדות שונים, על נשים ביהדות ועל חגי ישראל תוך שימת דגש על הדמויות הנשיות.

"אני אומנם פמיניסטית, אך ההגדה שלי היא פשוט שוויונית ובכך הייחוד שלה על פני הגדות אחרות. כל אחד מהמשפטים בהגדה שכתוב בזכר, הפך אצלי גם לנקבה. כך לדוגמא מופיע בהגדה החדשה: 'עבדים ושפחות היינו לפרעה במצרים".

הבדל נוסף בין ההגדה החדשה להגדה המסורתית, הוא שבסיומה הוחלף המשפט "שפוך חמתך על הגויים" במשפט "שפוך חסדך על הגויים".
"אני אדם רודף שלום, המשפט המקורי מאד צרם לי", היא מסבירה. "מצאתי בכתבים ישנים שהנכד של רש"י כתב פעם 'שפוך אהבתך על הגויים', לקחתי את הרעיון הזה, ושיניתי אותו במעט".

בסוף ההגדה החדשה משולבים שמונה דפי אלבום, בהם יכולים בעלי ההגדות לצרף תמונות מליל הסדר. "כך הופכת ההגדה של פסח להגדה משפחתית ייחודית העוברת מדור לדור. בכל שנה אפשר להוסיף תמונה משולחן הסדר. ליד כל תמונה יש מקום לכתוב את שמות המסובים ואת השנה שבה התמונה צולמה".

להגדה החדשה מצורף תקליטור בו שרים בני משפחתה של שקדי-כהן את כל שירי ההגדה.
"את התקליטור הכין החתן והמוסיקאי - עידן גרין. הדיסק מוסיף להגדה את האווירה המשפחתית והשוויונית הראויה אותה ביקשתי להנציח", מסכמת שקדי-כהן.


את ההגדה המשפחתית שוויונית ניתן להשיג בכל סניפי סטימצקי וצומת ספרים.
מחיר ההגדה: 98 ש"ח


ועדיין... ג'נטלמניות לא תמצאו בהגדה משום שבכל תוספת נשית לממרות ההגדה, כמו "כנגד ארבעה בנים וארבע בנות דיברה התורה", הנשים תמיד תופענה אחרי הגברים.

שורה תחתונה :
אני אומרת שעד שיוצאת הגדה שכזו, חובה שתהא בכל בית !
נוצר: 4/10/2009 11:54:00 AM
עודכן: 4/10/2009 12:10:00 PM

זכויות נשים גרסה להדפסה בעיקר נשים שלח לחבר
רק נשים